Nauka i rozwój

najszybszy na świecie komputer

Najszybszy na świecie komputer nowej generacji

National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC) w Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) przedstawiło najszybszy i największy na świecie superkomputer nowej generacji - Perlmutter. Wyposażony został w 6159 procesorów graficznych, co zapewnia moc obliczeniową na poziomie aż 4 eksaflopsów! Pozwala na badania jednocześnie ponad 8 tysiącom badaczy. Tym samym wyprzedził dotychczasowego lidera superkomputer Fugaku z Kobe w Japonii, który zapewnia 1,42 eksaflopsy.
Czytaj dalej
interaktywny papier

Interaktywny papier — nadciąga rewolucja technologiczna?

W ostatnim czasie oczy naukowego, ale też biznesowego świata skierowały się na nowy wynalazek — interaktywny papier. Jego potencjał jest niemal nieograniczony. Już teraz snuje się wizje powstania smartfonów, tabletów, a nawet większych urządzeń elektronicznych z jego wykorzystaniem. Interaktywny papier może nie tylko ułatwić codzienne funkcjonowanie, ale też stanowić pomysł na intratny biznes. Czym właściwie jest? Co go charakteryzuje? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w dalszej części artykułu.
Czytaj dalej
nagroda nobla 2020

Nagrody Nobla w 2020 – sprawdź kim są laureaci

Alfred Nobel - to od nazwiska tego wybitnego szwedzkiego przemysłowca pochodzi nazwa nagrody, który przyznawana jest za wybitne osiągnięcia. W przeciwieństwie do innych gratyfikacji, nominacje do Nagrody Nobla są rygorystyczne oraz długie, dlatego też zostały uznane za najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie. Za jakie dokonania zostaje przyznana ta nagroda? Kim są laureaci w roku 2020?
Czytaj dalej
Fosfina na Wenus

Fosforowodór na Wenus – czy istnieje tam życie?

Grupa naukowców z Cardiff University odkryła obecność fosforowodoru w chmurach na Wenus. Na Ziemi jest on gazem biosygnaturowym, co oznacza, ze wytwarzany jest tylko przez organizmy żywe i wskazuje na ich obecność w danym środowisku. W świecie nauki natychmiast zawrzało. Od dawna bowiem spekuluje się o obecności mikroorganizmów w wysokich partiach chmur tej planety, daleko od jej nieprzyjaznej powierzchni.
Czytaj dalej