Vantablack: Najciemniejszy materiał świata

Vantablack jest prawdopodobnie najbardziej znanym i omawianym czarnym materiałem na świecie. Ta ultra-czarna powłoka jest wykonana z nanorurek węglowych, które są hodowane wewnątrz komory, co zapobiega przedostawaniu się jakiegokolwiek światła. Vantablack jest tak nazwany, ponieważ jest również niezwykle dobry w utrzymywaniu chłodu. Jest ona często stosowana w inżynierii wysokiej wydajności, jak również w sztuce i projektowaniu, aby rzeczy wydawały się bardziej żywe lub uderzające poprzez skontrastowanie ich z czymś prawie niewidocznym. Vantablack został odkryty poprzez redukcję substancji zwanej grafitem do jej najczystszej postaci. W rezultacie powstały nanorurki węglowe, które są tak małe, że światło nie może ich przeniknąć. Nazwa „Vanta” pochodzi od Vertically Aligned Carbon nanotubes, natomiast „Black” odnosi się do tego, jak mało światła odbijają. Jest to najciemniejszy znany nam obecnie materiał stworzony przez człowieka.

Jak powstaje Vantablack?

Vantablack powstaje w wyniku pionowej uprawy nanorurek węglowych wewnątrz zamkniętej komory. Nanorurki węglowe wyrastają z podłoża, które jest utrzymywane w wysokiej temperaturze wewnątrz dużego pojemnika. Po zamknięciu komory, atomy węgla odparowują z powierzchni podłoża i tworzą niezwykle cienką powłokę nanorurek węglowych. Powłoka ta pochłania 99,9% całego światła (prawie całe światło jest odbijane przez podłoże).

bmw vantablack
BMW w kolorze Vantablack

Kto używa Vantablack?

Vantablack jest głównie używany do pochłaniania światła i ciepła w wysokiej klasy inżynierii i projektowaniu. Vantablack jest używany w teleskopach i kamerach na podczerwień, gdzie pomaga wyeliminować zabłąkane światło, które może zakłócić obserwacje. Vantablack jest również wykorzystywany w badaniach naukowych do badania zachowania się światła na poziomie kwantowym. Vantablack został wykorzystany do tworzenia dzieł sztuki, w tym zamówionej rzeźby, która została utworzona z 8000 ziaren pyłu Vantablack. W 2018 roku brytyjski artysta Anish Kapoor udzielił licencji na wyłączne prawa do wytwarzania i sprzedaży Vantablack. To cofnęło obietnicę złożoną przez firmę stojącą za Vantablack, Surrey NanoSystems, że produkt będzie dostępny publicznie. Po ostrej reakcji, firma ponownie udostępniła prawa.

Naukowcy obecnie pracują nad skalowaniem produkcji, aby sprostać wymaganiom pierwszych klientów z branży obronnej i kosmicznej, gdzie materiał może być wykorzystany do budowy uzbrojenia oraz bardziej czułych teleskopów, które mogą dostrzec słabsze i bardziej odległe gwiazdy.