Connect with us

Hi, what are you looking for?

Nauka i rozwój

Koreańskie „sztuczne Słońce” ustanawia nowy rekord 100 milionów stopni Celsjusza

Niebywała wiadomość z Korei Południowej. Laboratorium KSTAR ustanowiło rekord świata. Naukowcom udało się utrzymać plazmę o temperaturze przekraczającej 100 milionów stopni Celsjusza w polu magnetycznym przez 20 sekund.

sztuczne słońce

Koreańskie „sztuczne Słońce”. Niebywały projekt z koreańskiego laboratorium.

Na początek warto porozmawiać o budowie KSTAR, czyli Korea Superconducting Tokamak Advanced Research. Tokamak to toroidalne urządzenie do magnetycznego zatrzymywania plazmy w celu uzyskania warunków niezbędnych do przepływu kontrolowanej fuzji termojądrowej.

Temperatura plazmy we wnętrzu koreańskiego „sztucznego Słońca” jest tak wysoka, że żaden ziemski materiał nie mógłby wytrzymać bezpośredniego kontaktu z takim zjawiskiem. Dlatego południowokoreańscy naukowcy rozwiązali ten problem w oryginalny sposób.

„Sztuczne Słońce” zamknięte w czterech ścianach. Energia Przyszłości?

Dlaczego osiągnięcie koreańskich naukowców jest tak ważne? Odpowiedź jest prosta. Jest to prawdopodobnie najbardziej zaawansowane źródło energii, wyjęte wprost ze scenariuszy filmów sci-fi. Zamiast tradycyjnie używanego węgla, torfu, ropy naftowej czy elektrowni jądrowych lub elektrowni wodnych, a także „turbin wiatrowych”, z pomocą przychodzi koreańskie „sztuczne Słońce”, które mogłoby zapewnić niemal nieskończone pokłady energii.

Na tym etapie nie ma potrzeby mówić o komercyjnym zastosowaniu syntezy termojądrowej. Wszystko to jest zbyt skomplikowane, drogie lub niezbyt dobrze rozumiane. Dlatego nowy rekord koreańskiego tokamaka KSTAR trwający 20 sekund w temperaturze 100 milionów stopni Celsjusza pokazuję, że naukowcy kontynuują próby dostarczenia ludziom jak najtańszego i prawie nieograniczonego źródła energii.

Kto wie, może za 20-30 lat koreańskie „sztuczne Słońce” będzie uznawane za prekursora elektrowni termojądrowych, które będą tak samo naturalnym zjawiskiem, jak dzisiejsze elektrownie atomowe czy wodne.

portal technolofgiczny
Nowinki technologiczne, branża IT, smartfony, komputery, programy czy media społecznościowe to Twoje hobby? Czytasz, analizujesz, chcesz wiedzieć więcej. Podpowiemy Ci, co ciekawego pojawiło się ostatnio na rynku, na co warto zwrócić uwagę, co kupić. Przekazujemy Ci rzetelną wiedzę.

Najnowsze

Sprzęt

Sprzęt elektroniczny to kategoria przedmiotów, które bardzo szybko się starzeją. Rozwój technologii sprawia, że z roku na rok oferowane są nowe rozwiązania, parametrami znacznie...

Gaming

Jeszcze do niedawna ci, którzy nie posiadali odpowiedniego sprzętu, aby móc zagrać w daną produkcję, zmuszeni byli do wymiany podzespołów w swoim komputerze. Czasy...

Sprzęt

Rodzajów myszek odpowiednich dla graczy jest bardzo wiele. To, jaka będzie najbardziej odpowiednia zależy nie tylko od doświadczenia gracza oraz gier, w które gra...

Polecane

Nowinki technologiczne, branża IT, smartfony, komputery, programy czy media społecznościowe to Twoje hobby? Czytasz, analizujesz, chcesz wiedzieć więcej. Podpowiemy Ci, co ciekawego pojawiło się ostatnio na rynku, na co warto zwrócić uwagę, co kupić. Przekazujemy Ci rzetelną wiedzę | oclab.pl © 2021