Connect with us

Hi, what are you looking for?

Nauka i rozwój

Małpa z implantem Neuralink gra w Ponga. Nowy eksperyment Elona Muska

Neuralink, firma założona przez Elona Muska, opublikowała na swoim kanale YouTube ogłoszone w lutym wideo, w którym przeprowadzony został eksperyment na małpie z wszczepionym do mózgu implantem. Małpa grała mocą myśli w grę Pong.

neuralink grająca małpa

Małpa z implantem. Kolejna innowacja w świecie nauki?

Mamy już małpę z bezprzewodowym implantem w czaszce i cienkimi przewodami, które pozwalają jej grać w gry wideo za pomocą myśli. Implant jest niemożliwy do zobaczenia, a małpa jest całkiem szczęśliwa” – powiedział Musk w lutym.

Film pokazuje, jak dziewięcioletni makak, któremu wszczepiono implant od Neuralink około półtora miesiąca przed nagraniem wideo (ślady po operacji są widoczne na głowie małpy), najpierw nauczył się grać w gry komputerowe za pomocą joysticka, a następnie swoimi własnymi myślami. Za swoje owocne sukcesy małpa z implantem Neuralink była nagradzana koktajlem bananowym, podawanym przez specjalną, metalową rurkę.

W tym czasie personel specjalistów Neuralink rejestrował dane o aktywności mózgu makaka i przesyłał je do analizy. Po zebraniu i przetworzeniu przez komputer wystarczającej ilości danych, implant wszczepiony do mózgu był w stanie przewidzieć konkretne polecenia wydawane przez mózg zwierzęcia. Małpa korzystała z joysticka, ale jego kabel został odłączony od zasilania. Następny etap eksperymentu całkowicie usunął obecność joysticku, a małpa z implantem Neuralink myśląc tylko o niezbędnych ruchach, wciąż wykonywała, nawet przy dużej prędkości wszystkie ruchu wymagane do wygrania meczu w grze Pong.

Ambitny projekt Muska. Neuralink przyniesie pomoc sparaliżowanym.

Neuralink powstała w 2017 roku. Musk powiedział, że celem firmy będzie stworzenie implantów, które mają pomóc w leczeniu epilepsji i zaburzeń psychicznych. Przedsiębiorca przyznał, że w przyszłości firma stworzy tzw. neurointerfejs, który bezpośrednio połączy mózg i komputer. Małpa z implantem Neuralink jest dopiero początkiem innowacyjnej ścieżki, jaką Musk ustalił firmie.

Elon Musk napisał w komentarzach pod swoim wideo na Twitterze, że pierwszy z wydanych do użytku komercyjnego produktów od Neuralink pozwoli osobom sparaliżowanym kontrolować swoje smartfony za pomocą myśli szybciej, niż zwykły człowiek robi to za pomocą palców. Jak sam twierdzi, w przyszłości implanty jak ten testowany na makaku będą w stanie przywrócić zanikłe połączenia nerwowe, a pacjenci z paraliżem będą mogli znów stanąć na nogi.

portal technolofgiczny
Nowinki technologiczne, branża IT, smartfony, komputery, programy czy media społecznościowe to Twoje hobby? Czytasz, analizujesz, chcesz wiedzieć więcej. Podpowiemy Ci, co ciekawego pojawiło się ostatnio na rynku, na co warto zwrócić uwagę, co kupić. Przekazujemy Ci rzetelną wiedzę.

Najnowsze

Sprzęt

Sprzęt elektroniczny to kategoria przedmiotów, które bardzo szybko się starzeją. Rozwój technologii sprawia, że z roku na rok oferowane są nowe rozwiązania, parametrami znacznie...

Gaming

Jeszcze do niedawna ci, którzy nie posiadali odpowiedniego sprzętu, aby móc zagrać w daną produkcję, zmuszeni byli do wymiany podzespołów w swoim komputerze. Czasy...

Sprzęt

Rodzajów myszek odpowiednich dla graczy jest bardzo wiele. To, jaka będzie najbardziej odpowiednia zależy nie tylko od doświadczenia gracza oraz gier, w które gra...

Polecane

Nowinki technologiczne, branża IT, smartfony, komputery, programy czy media społecznościowe to Twoje hobby? Czytasz, analizujesz, chcesz wiedzieć więcej. Podpowiemy Ci, co ciekawego pojawiło się ostatnio na rynku, na co warto zwrócić uwagę, co kupić. Przekazujemy Ci rzetelną wiedzę | oclab.pl © 2021