Małpa z implantem Neuralink gra w Ponga. Nowy eksperyment Elona Muska
Małpa z implantem. Kolejna innowacja w świecie nauki?
„Mamy już małpę z bezprzewodowym implantem w czaszce i cienkimi przewodami, które pozwalają jej grać w gry wideo za pomocą myśli. Implant jest niemożliwy do zobaczenia, a małpa jest całkiem szczęśliwa” – powiedział Musk w lutym.
Film pokazuje, jak dziewięcioletni makak, któremu wszczepiono implant od Neuralink około półtora miesiąca przed nagraniem wideo (ślady po operacji są widoczne na głowie małpy), najpierw nauczył się grać w gry komputerowe za pomocą joysticka, a następnie swoimi własnymi myślami. Za swoje owocne sukcesy małpa z implantem Neuralink była nagradzana koktajlem bananowym, podawanym przez specjalną, metalową rurkę.
W tym czasie personel specjalistów Neuralink rejestrował dane o aktywności mózgu makaka i przesyłał je do analizy. Po zebraniu i przetworzeniu przez komputer wystarczającej ilości danych, implant wszczepiony do mózgu był w stanie przewidzieć konkretne polecenia wydawane przez mózg zwierzęcia. Małpa korzystała z joysticka, ale jego kabel został odłączony od zasilania. Następny etap eksperymentu całkowicie usunął obecność joysticku, a małpa z implantem Neuralink myśląc tylko o niezbędnych ruchach, wciąż wykonywała, nawet przy dużej prędkości wszystkie ruchu wymagane do wygrania meczu w grze Pong.
Ambitny projekt Muska. Neuralink przyniesie pomoc sparaliżowanym.
Neuralink powstała w 2017 roku. Musk powiedział, że celem firmy będzie stworzenie implantów, które mają pomóc w leczeniu epilepsji i zaburzeń psychicznych. Przedsiębiorca przyznał, że w przyszłości firma stworzy tzw. neurointerfejs, który bezpośrednio połączy mózg i komputer. Małpa z implantem Neuralink jest dopiero początkiem innowacyjnej ścieżki, jaką Musk ustalił firmie.
Elon Musk napisał w komentarzach pod swoim wideo na Twitterze, że pierwszy z wydanych do użytku komercyjnego produktów od Neuralink pozwoli osobom sparaliżowanym kontrolować swoje smartfony za pomocą myśli szybciej, niż zwykły człowiek robi to za pomocą palców. Jak sam twierdzi, w przyszłości implanty jak ten testowany na makaku będą w stanie przywrócić zanikłe połączenia nerwowe, a pacjenci z paraliżem będą mogli znów stanąć na nogi.