Nagrody Nobla w 2020 – sprawdź kim są laureaci

Alfred Nobel - to od nazwiska tego wybitnego szwedzkiego przemysłowca pochodzi nazwa nagrody, który przyznawana jest za wybitne osiągnięcia. W przeciwieństwie do innych gratyfikacji, nominacje do Nagrody Nobla są rygorystyczne oraz długie, dlatego też zostały uznane za najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie. Za jakie dokonania zostaje przyznana ta nagroda? Kim są laureaci w roku 2020?

Nagroda nobla 2020

– czym się wyróżnia?

Uroczystość wręczenia Nagrody Nobla w roku 2020 odbędzie w nieco zmienionej wersji – głównie za pomocą internetowej konferencji. To uroczyste spotkanie ma miejsce się w Filharmonii Sztokholmskiej, a przyznawanie laureatom tego ogromnego zaszczytu przypadnie samemu królowi Szwecji. Każdy z uhonorowanym otrzyma specjalny dyplom oraz złoty medal. Nagroda Nobla obejmuje także wręczenie znacznej kwoty pieniężnej – około 4 mln złotych, w celu kontynuowania dalszych badań oraz prac. 

Za jakie dokonania jest przyznawana nagroda nobla?

Nagrody Nobla przyznawane są każdego roku za najważniejsze odkrycie lub postęp  w dziedzinach, takich jak:

  • fizyka
  • chemia
  • fizjologia lub medycyna
  • literatura
  • ekonomia

Istnieje jeszcze Pokojowa Nagroda Nobla, która zostaje przyznawana za najwybitniejszą pracę na rzecz redukcji lub likwidacji armii, braterstwa między państwami lub za propagowanie stowarzyszeń pokojowych. 

W roku 1968 ostatni raz zwiększono liczbę dziedzin o ekonomie oraz podjęto decyzję, że będzie to ostateczna wersja. Do Nagrody Nobla mogą być nominowani jedynie członkowie rządów i parlamentów, rektorzy uniwersytetów i profesorowie, członkowie międzynarodowych sądów, dyrektorzy instytutów badawczych lub politycznych. Po upłynięciu wyznaczonego terminu Komitet wybiera około 200 kandydatów, a następnie wysyła listę do ekspertów z konkretnych dziedzin. Następnie z tego grona zostaje wybranych jedynie 15 osób. Wtedy odpowiednia instytucja głosuje w celu wybrania zwycięzcy w konkretnej dziedzinie. 

Laureaci nagrody nobla 2020

Dostępna jest już lista laureatów Nagrody Nobla w roku 2020:

W dziedzinie medycyny i fizjologi jest to Michael Houghton, Charles M.Rice oraz Harvey J. Alter. Ich szczególnym osiągnięciem jest odkrycie wirusa, który powoduje zapalenie wątroby typu C. Badania, które doprowadziły do tego wyniku, rozpoczęli oni już w połowie lat 70. W roku 1987 udało im się zidentyfikować nieznany wtedy patogen, a po wielu latach ciężkich prac opisać – dzięki czemu dzisiaj dostępne są skuteczne leki i badania przesiewowe. 

W dziedzinie literatury laureatką została Louise Glück. Jak przyznają eksperci, nagrodę otrzymała za „niepodrabialny głos poetycki i surowe piękno”. Louise jest autorką wielu tomów wierszy i obecnie wykłada na uniwersytecie Yale. 

Natomiast w dziedzinie fizyki ten niezwykły zaszczyt otrzymał Roger Penrose, Andrea Ghez oraz Reinhard Genzel. Nagroda została im wręczona za odkrycia związane z czarnymi dziurami, które obecnie są jednymi z najbardziej tajemniczych zjawisk w całym wszechświecie. 

Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna to imiona laureatek Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Zdołały one opracować metody edycji genomu, co pozwala tworzyć nowe modyfikacje genetyczne roślin, a nawet opracowywać nowe metody leczenia chorób wrodzonych i raka. 

Pokojową Nagrodę Nobla w roku 2020 otrzymał Światowy Program Żywnościowy, czyli największa organizacja humanitarna na świecie, która ma na celu zwalczanie globalnego głodu. Jest to agencja ONZ, która udziela się w krajach, gdzie ludzkie życie jest zagrożone, ponieważ nie ma wystarczającej ilości żywności. Organizacja ta stawia sobie za cel pomoc w odbudowanie normalnego życia całym społeczeństwom.