Najszybszy na świecie komputer nowej generacji

National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC) w Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) przedstawiło najszybszy i największy na świecie superkomputer nowej generacji - Perlmutter. Wyposażony został w 6159 procesorów graficznych, co zapewnia moc obliczeniową na poziomie aż 4 eksaflopsów! Pozwala na badania jednocześnie ponad 8 tysiącom badaczy. Tym samym wyprzedził dotychczasowego lidera superkomputer Fugaku z Kobe w Japonii, który zapewnia 1,42 eksaflopsy.

Perlmutter stał się częścią ośrodka obliczeniowego Biura Nauki DOE (SC), zapewniającego wysokowydajne systemy obliczeniowe i dane. Korzysta z nich ponad 8 tysięcy naukowców w laboratoriach i na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych w ponad 1000 projektach naukowych. To kolejny superszybki komputer na tym kampusie. Dołączył do Cori, będącego w czasie swojego debiutu na 5. miejscu w światowym rankingu.

Wykorzystany zostanie do skomplikowanych obliczeń algorytmów sztucznej inteligencji (Al) i nauki o danych. Jednym z jego ważniejszych zadań będzie przetwarzanie danych z Instrumentu Spektroskopowego Ciemnej Energii (DESI) do stworzenia trójwymiarowego modelu wirtualnej mapy świata. Posłuży także w badaniach środowiska i klimatu, technologii czystej energii, półprzewodnikach i mikroelektronice oraz informatyce kwantowej. Jego praca przyczyni się do rozwoju nowych źródeł energii, odkrycia nowych materiałów i tworzenia symulacji zbiorów danych na niespotykaną dotąd skalę.

Perlmutter nie tylko znacznie zwiększył moc obliczeniową w porównaniu do Cori, ale wprowadził kilka kluczowych technologii do wykorzystania w systemach błyskawicznych obliczeń. Przykładowo Perlmutter w ciągu sekundy wykona obliczenia, które zajęłyby zwykłemu komputerowi ponad 100 lat. Jest to też pierwszy superkomputer zaprojektowany zarówno na potrzeby symulacji, jak i analizy danych. Jest też pierwszym superkomputerem NERSC z systemem plików opartym wyłącznie na pamięci flash. Przenosi dane z prędkością 5 terabajtów na sekundę, co oznacza, że jest najszybszym systemem pamięci masowej w swojej klasie.