GeForce NOW – czym jest i na czym polega gaming w chmurze?
Na skróty:
- GeForce NOW – co to jest?
- Na czym polega granie w chmurze?
- Jakie są wymagania GeForce NOW?
- Jaka jest cena usługi GeForce NOW?
- GeForce NOW – lista gier
GeForce NOW – co to jest?
Dużo mówi się na temat tego, że granie w chmurze ma możliwość stać się głównym sposobem cieszenia się nowymi produkcjami komputerowymi. W żaden sposób nie powinno to kogokolwiek dziwić – w końcu nie każdy zapalony gracz dysponuje takim budżetem, który umożliwiałby mu regularną wymianę podzespołów w komputerze. Każdy, nawet ten najlepszy sprzęt, prędzej czy później się zestarzeje, a wymagania sprzętowe pozwalające na komfortowe uruchomienie danej gry, zdają się nieustannie rosnąć. Niezwykle trafnym rozwiązaniem jest więc GeForce NOW. Co to jednak w ogóle jest?
Usługa grania w chmurze może wydawać się czymś skomplikowanym, jednak sama zasada działania jest bardzo prosta. Wszystko sprowadza się do tego, że gry komputerowe uruchamiane są nie na komputerze samego gracza, ale na serwerach firmy, zarządzającej tą usługą. Mowa oczywiście o Nvidii.
Na czym polega granie w chmurze?
Na podobnych zasadach, co platformy streamingowe typu Netflix czy Spotify, opiera się również GeForce NOW. Jak działa strumieniowanie gier? W stosunkowo prosty sposób – Nvidia wykorzystuje swoje urządzenia, które pozwalają na przesyłanie obrazu z gry wprost na komputer samego gracza. Produkcje nie są instalowane na komputerze, cały czas niezmiennie znajdują się na serwerze. GeForce NOW różni się jednak od strumieniowania muzyki czy filmów tym, że na komputer gracza nie przesyła się gotowego zapisu – gra zmienia się pod wpływem akcji, które gracz wykonuje na swoim sprzęcie. Jak można się domyślić, takie działanie w chmurze jest niezwykle obciążające, toteż niezbędne są odpowiednio duże zasoby po stronie serwera oraz – co ważne – bardzo szybki internet po stronie gracza, korzystającego z usługi Nvidii.
Jakie są wymagania GeForce NOW?
Jeszcze jakiś czas temu korzystanie z grania w chmurze zarezerwowane było tylko i wyłącznie dla konsol Nvidii. Obecnie jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takiego rozwiązania korzystać także na komputerach, laptopach oraz urządzeniach działających na systemie Android. Do uruchomienia usługi należy posiadać aplikację GeForce NOW, która pozwala na przypisanie do konta gier. Niezbędne jest jednak spełnienie konkretnych warunków, aby móc cieszyć się tym, co oferuje GeForce NOW. Wymagania nie są ogromne, toteż większość sprzętów powinna sobie z nimi poradzić. Na jakich urządzeniach można korzystać z grania w chmurze? Z pewnością na:
- komputerach stacjonarnych lub laptopach z systemem Windows 7 lub nowszym, częstotliwością procesora na poziomie minimum 2,0 Ghz i kartą graficzną obsługującą DirectX 11 lub jego nowszą wersję,
- komputerach iMac lub MacBook z systemem minimum macOS 10.10,
- smartfonach, tabletach, telewizorach z systemem Android 5.0 lub nowszym, posiadających 2 GB pamięci RAM oraz możliwość obsługi OpenGL w minimalnej wersji ES3.2,
- smartfonach iPhone z oprogramowaniem iOS 14.2 lub nowszym i tabletach iPad z iPadOS 14 lub nowszym,
- Nvidia Shield TV.
Czytaj także: Karty graficzne NVIDIA Tesla – najlepsze karty na rynku?
Jaka jest cena usługi GeForce NOW?
Wiele osób zastanawia się, ile trzeba zapłacić za korzystanie z usługi GeForce NOW. Cena nie wydaje się wygórowana, a sama usługa podzielona jest na wersję bezpłatną oraz abonament. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać w chmurze zupełnie za darmo – wiąże się to jednak z oczekiwaniem w wirtualnych kolejkach, aż możliwe będzie połączenie z serwerami. W przypadku niektórych premier czas takiego oczekiwania może wynosić nawet około kilku godzin. Co więcej, długość trwania sesji wersji darmowej jest ograniczona – każdy gracz ma do dyspozycji godzinę rozgrywki. Po tym czasie zostanie ponownie wysłany do kolejki, czekając na połączenie z serwerem. Aby uniknąć takich obostrzeń, można zdecydować się na wykupienie abonamentu – obecnie jego cena wynosi 49 złotych za miesiąc.
GeForce NOW – lista gier
Warto zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie gier, z których chce się korzystać w ramach GeForce NOW. Lista gier dostępna jest na stronie Nvidii i zawiera ponad 1000 tytułów oraz – co należy wiedzieć – stale się powiększa. Aby jednak móc zagrać w daną produkcję, należy ją oczywiście wcześniej legalnie zakupić. Jeśli konkretna gra znajduje się na liście tych obsługiwanych przez Nvidię, to bez problemu można połączyć swoje konto na platformie Steam, GOG czy Epic Games, a następnie cieszyć się rozgrywką.
Czytaj także: Czym jest oprogramowanie Intel Rapid Storage Technology?