Karty graficzne NVIDIA Tesla – najlepsze karty na rynku?

Wybór idealnej karty graficznej warunkuje prawidłowe działanie wielu programów i gier. Producenci zdają sobie sprawę z ogromnej popularności kart graficznych, dlatego prześcigają się we wprowadzaniu na rynek nowości. NVIDIA Tesla została okrzyknięta najmocniejszą karta graficzną na rynku kilkukrotnie podczas ich premiery, podobnie jest z najnowszą, nie bez przyczyny. Na tę premierę z niecierpliwością oczekiwali profesjonaliści, a także m.in. gracze. Czy warto kupić karty graficzne NVIDIA Tesla?

Trudne wybory

Podczas konfiguracji nowego komputera konieczne jest podjęcie bardzo wielu trudnych decyzji. Jedną z ważniejszych jest wybór karty graficznej. W przypadku procesora, czy dysku ograniczenie najczęściej stanowi budżet. Jednak w przypadku karty graficznej cena nie jest jedynym wyznacznikiem, którym należy się sugerować przy wyborze, ponieważ nie zawsze wysoka cena i jakość idą w parze . Wybór karty graficznej, niestety nie jest tak prosty i oczywisty. Z podobnymi problemami borykają się profesjonaliści, których wymaganie techniczne są bardzo wysokie.

Karta graficzna – problematyczny zakup

Zróżnicowanie kart graficznych dostępnych na rynku jest ogromne. Większość konsumentów z zainteresowaniem śledzi wydawanie kolejnych nowości i serii jeżeli chodzi o świat gamingu oraz wyświetlania  wysokiej jakości multimediów. Profesjonaliści także z zapartym tchem czekają na ciekawe, zbliżające się premiery. Warto jednak wiedzieć, że profesjonalne układy zapewniają całkiem inną jakość. Jedną z firm, która stosuje bardzo ciekawe rozwiązania, jest NVIDIA, a na szczególną uwagę zasługują karty graficzne NVIDIA Tesla.

Karta graficzna Tesla – krótka charakterystyka

Układy Tesli tworzone są, po to, by wspomóc dokonywanie obliczeń, które są niezbędne w inżynierii oraz innych dziedzinach nauki. Karty graficzne Tesla mogą wykonywać operacje na pamięciach niżej traktowanych – DRAM. Pozwalają na generację grafiki, są także przeznaczone do wykonywania zadań, które mają ogólne przeznaczenie. Część z produkowanych przez tę firmę modeli, nie jest wyposażona w wyjście wideo, po to, by mogła w pełni pełnić rolę procesora obliczeniowego. Urządzenia, które są wyposażone w układy Tesla, to naprawdę wydajne jednostki. Te podzespoły dają możliwość jednoczesnej obsługi wielu instrukcji jednocześnie.

NVIDIA – techniczna pomoc w poważnych badaniach naukowych

Podzespoły NVIDIA wykorzystano w poważnych badaniach, które przeprowadzono na Uniwersytecie Stanforda, dotyczyły one procesów, związanych ze zwijaniem białek (wywołujących choroby m.in. Parkinsona i Alzheimera), tam posiadacze sprzętu domowego udostępniali go naukowcom, po to, by przyśpieszyć cały proces badawczy. Całą akcję nazwano Folding@Home, polegała ona na tym, że użytkownicy domowi udostępniali uniwersytetowi swój sprzęt poprzez połączenie z internetem. Podobną akcję zorganizowano w 2020 roku, kiedy badaniu poddawano białka wirusa SARS- CoV-2. Wtedy także NVIDIA wezwała wielu użytkowników komputerów, w tym także i graczy, do wsparcia prowadzonych badań, przez udostępnienie swoich komputerów. W sumie na odzew firmy odpowiedziało ponad 400 000 osób, zasilając zaplecze technologiczne Stanforda o swój sprzęt. W sumie uzyskano niesamowitą wydajność, która przekroczyła moc 103 najpotężniejszych superkomputerów na całym świecie.

NVIDIA Tesla – krótka historia

Każda premiera rozwiązań technologicznych tego duetu budziła silne emocje, wielu ich wyczekiwało. Nic dziwnego, ponieważ rozwiązania stosowane w kartach NVIDIA Tesla najczęściej były przełomowe. W 2006 roku na rynek wprowadzono układy Tesla GPU, który stosowano w komputerach o bardzo dużej mocy obliczeniowej. W 2009 roku na rynek wprowadzono kartę graficzną, która działa  na podstawie architektury Tesla – Tesla T10, która adresowana była głównie do projektantów. W 2012 roku na rynek weszła NVIDIA Tesla k20x do gier. W kolejnym roku wprowadzono akcelerator graficzny NVIDIA Tesla k40, konstrukcja ta była dedykowana dla profesjonalistów, nie była skierowana na rynek konsumencki. 2014 rok zaowocował wprowadzeniem dwuprocesowego akceleratora NVIDIA k80Tesla k80 została wyposażona w ogromną moc obliczeniową. W 2015 roku na rynek weszła bardzo udana karta graficzna – Tesla m60. Akceleratory obliczeniowe, które NVIDIA zaprezentowała w 2016 roku, czyli NVIDIA Tesla P40 sprawdziły się z powodzeniem w systemach deep learning, tzw. systemy głębokiego uczenia. Zastosowywane rozwiązania pozwoliły uzyskać bardzo dobrą wydajność, a także cechowały się wysoką efektywnością energetyczną.  Jedną z najlepszych kart graficznych, które są pojedyncze, wprowadzono na rynek w 2017 roku, była to NVIDIA Tesla v100. W 2018 roku premierę miała karta skonstruowana przede wszystkim dla profesjonalistów. Wspomaganie jednostkami Tensor oraz wysoka wydajność to cechy charakterystyczne dla Quadro gv100. Największą i najbardziej znaczącą wadą tej karty jest jej cena, która jest znacznie wyższa od cen jej poprzedników. W roku 2018 miała miejsce premiera karty Tesla t4. Wprowadzony akcelerator proponuje bardzo dobre wyniki, znacznie lepsze od swoich poprzedników, co więcej pobór energii elektrycznej, pozostał na poziomie poprzednich wersji. W 2020 roku miała miejsce kolejna ważna dla obu marek premiera – NVIDIA Tesla A100 została ogłoszona najmocniejszą kartą na świecie. Architektura Ampere stwarza zupełnie nowe możliwości, co zaowocowało ogromnym skokiem technologicznym w tej dziedzinie.

NVIDIA Tesla cena

Produkty NVIDIA Tesla to wysokiej jakości akceleratory dla profesjonalistów. Ich cena dla użytkowników domowych jest najczęściej barierą nie do przejścia. Ilość nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jaką za każdym razem stosowano w wypuszczanych na rynek produktach, musiała mieć przełożenie na finalną cenę produktu.

Tesla i NVIDIA konflikt interesów

Kadra zarządzająca firmą NVIDIA, zauważyła konflikt interesów, który rodziło ich zdaniem jednoznaczne kojarzenie produktów Tesli z pojazdami. Najnowszy model został powitany na rynku bez dopisku Tesla w nazwie, co więcej, firma zdecydowała się usunąć nazwę Tesla także z części poprzednich produktów. Wśród profesjonalistów korzystających z produktów tego udanego duetu, wprowadziło to niemałe zamieszanie. Karty graficzne tego segmentu nadal będą schodziły z linii produkcyjnych, jednak nie będą już przypisane do rodziny produktów Tesla.

Pomimo, że Tesla nie funkcjonuje już w nazwach kart NVIDIA produkty, które wyszły pod brandem NVIDIA Tesla, cieszyły się ogromną popularnością wśród profesjonalistów na całym świecie.

Czytaj także: Czym jest oprogramowanie Intel Rapid Storage Technology?