Kredyt na komputer – finansowanie zakupu nowego komputera

Sprzęt elektroniczny to kategoria przedmiotów, które bardzo szybko się starzeją. Rozwój technologii sprawia, że z roku na rok oferowane są nowe rozwiązania, parametrami znacznie przewyższające poprzednie wersje. Jeśli komputer zaczyna wykazywać tendencję do braku płynności działania lub mówiąc prościej, pracuje wolniej, prawdopodobnie nadszedł czas jego wymiany. Tego typu urządzeń, z reguły nie opłaca się naprawiać. Na jaki koszt należy się nastawić i jak poradzić sobie z takim obciążeniem?

Ile kosztuje nowy komputer?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na jaki tym komputera się zdecydujemy oraz tego, jakie podzespoły będzie on posiadał. To zaś jest wynikiem analizy, do czego tak naprawdę komputer będzie używany. Nie ma bowiem konieczności kupowania jak najdroższego modelu, jeśli część możliwości sprzętu będzie niewykorzystana. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że ze względu na szybkie starzenie sprzętu, warto wybierać rozwiązania możliwie najbardziej wydajne.

W przypadku konieczności zakupu komputera, który ma służyć tylko do oglądania filmów, przeglądania internetu lub komunikacji, można zdecydować się na nieco tańsze modele. Spokojnie uda się znaleźć tanie laptopy do 1500 lub 2000 złotych. Jeśli chcemy, aby był on wyposażony w dysk SSD, szybszy procesor i dobry ekran, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 2500-3000 złotych.

Kolejną kategorię stanowią komputery gamingowe. W tym przypadku kredyt na sprzęt komputerowy może być koniecznością. Jeżeli podzespoły mają umożliwiać granie w najnowsze gry lub korzystanie z wymagających programów (np. graficznych) prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie zakup komputera stacjonarnego. Na zakup takiego sprzętu trzeba przygotować nawet około 10000 złotych.

Jeśli nie jest to laptop, musimy do tej kwoty doliczyć również akcesoria, takie jak monitor, klawiatura, mysz. To również kosztuje.

Kredyt gotówkowy na komputer

Oczywiście najprostszym sposobem jest po prostu wyłożenie całej kwoty. Niewiele osób może jednak sobie na coś takiego pozwolić. Istnieją lepsze rozwiązania, niebędące tak wielkim jednorazowym obciążeniem da domowego budżetu. Bez względu na to, czy wybór padł na stosunkowo tani komputer do przeglądania internetu, czy bardzo wydajny „kombajn”, na którym da się zagrać w najnowsze gry z najwyższymi ustawieniami, można skorzystać z kredytu. Nie jest to nic nowego. Taka forma finansowania od lat jest pomocna w kupowaniu np. sprzętów gospodarstwa domowego.

Kredyt na komputer jest zwykłym kredytem gotówkowym udzielanym przez bank. Można go zatem przeznaczyć na dowolny cel. Rozwiązanie to nie dotyczy tylko sprzętu nowego. Z pomocą kredytu można z powodzeniem sfinansować zakup używanego komputera od znajomych, z komisu itp., a także poszczególnych komponentów. Warto pamiętać, że jest to jednak pewna forma zadłużenia, dlatego należy przyłożyć się do porównania ofert różnych banków. Jest ich bardzo dużo, różnice często są ogromne. Analizując dostępne opcje, największą wagę należy przyłożyć do kosztów kredytu. W wyborze najlepszej oferty pomocne może okazać się skorzystanie z usług agencji finansowej.

Inne opcje finansowania sprzętu komputerowego

Możliwy jest również zakup sprzętu w systemie ratalnym. Praktycznie wszystkie markety oferują teraz możliwość dokonania zakupu na raty. Zwykle jest to bardzo korzystna opcja, ponieważ najczęściej są to raty 0%. Klient płaci więc tyle samo. Jego finanse nie są jednak obciążone wielkim jednorazowym wydatkiem. Comiesięczne raty nie wpływają aż tak na domowy budżet.

Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość odroczenia spłaty kredytu przez jakiś okres. Zazwyczaj wygląda to tak, że przez pierwsze pół roku użytkowania sprzętu nie trzeba ponosić żadnych kosztów. Dopiero po tym czasie należy rozpocząć spłatę zadłużenia. Przy transakcjach tego typu trzeba upewnić się, czy umowa nie zawiera dodatkowych kosztów (np. ubezpieczenie), wówczas dojdzie do sytuacji, że raty 0% tak darmowe wcale nie są. Jeśli planujemy zakup komputera na kredyt, warto zabrać ze sobą dokument poświadczający dochody (np. wyciąg z rachunku lub zaświadczenie o dochodach). Może się to okazać niezbędne do uzyskania tej formy finansowania.

Pożyczki na komputer charakteryzują się również tym, że w pewnych przypadkach możliwe jest załatwienie formalności on-line. Wówczas możemy wygodnie pozyskać pieniądze, nie wychodząc z domu.

Kupując komputer stacjonarny, trzeba też mieć na uwadze to, że najlepszą opcją jest złożenie zestawu, a nie kupno gotowej jednostki z półki. Zlecenie tego zadania osobie, która się na tym zna to gwarancja, że dobór elementów, takich jak płyta główna, procesor, karta graficzna, będzie optymalny pod każdym względem.