Czym jest oprogramowanie Intel Rapid Storage Technology?

Intel rapid storage technology to aplikacja, która opiera się na systemie Windows, która zapewnia niezawodność, jak i lepszą wydajność dla systemów wyposażonych w dyski typu SATA dla platform serwerowych, notebooków i komputerów stacjonarnych. Jeżeli korzystamy z minimum jednego dysku typu SATA, możemy czerpać korzyści dzięki poborowi mocy na niskim poziomie i jednocześnie lepszej wydajności. Jeżeli używamy więcej, aniżeli wyłącznie jednego dysku, dzięki intel rapid storage, możemy polepszyć ochronę przed ewentualną utratą danych w wypadku możliwej awarii dysku.

Intel rapid storage technology ssd – pozwólmy na uwolnienie mocy dysku ssd

Technologia pamięci intel rapid zajmuje się obsługą urządzeń pamięci masowej najnowszej generacji przesyłających dane z szybkością do 1GB na sekundę, zwiększając ich wydajność w zakresie przechowywania danych, jak i powodując skrócenie czasu reakcji w czasie pracy o charakterze biurowym, ładowania się filmów czy też edycji zdjęć. 

Akcelerator dynamicznej pamięci potrafi zwiększyć znacząco wydajność dysków ssd, dzięki dynamicznej regulacji zasad co do zarządzania energią w całym systemie. Zapewnia także większą wydajność (nawet o 15 procent) w czasie przeprowadzania wielu różnych zadań jednocześnie w porównaniu z przyjętymi zasadami w zakresie zarządzania energią. 

Intel rapid storage technology driver – funkcje systemów mających włączony kontroler RAID

  • Intel Rapid RAID – technologia ta pozwala na stworzenie woluminów RAID 0, RAID 1 oraz RAID 5 a także RAID 10 na mobilnych platformach i komputerach stacjonarnych. Dane są za każdym razem rozkładane na minimum dwóch dyskach, celem zwiększenia wydajności danych w pamięci masowej albo zapewnienia nadmiarowości danych
  • Intel Rapid Recover Technology – ta technologia pozwala na zupełną nadmiarowość danych, dzięki kopiowaniu ich z wyznaczonych do tego celu dysków źródłowych (chociażby z dysku głównego) do konkretnego miejsca docelowego (to znaczy dysku odzyskiwania). Aktualizowanie odzysku danych z woluminów, może przebiegać w sposób ciągły albo też na żądanie, 
  • Native Command Queuing – to funkcja, która pozwala dyskom typu SATA na przyjęcie naraz więcej, aniżeli jednego polecenia. W połączeniu z minimum jednym dyskiem obsługującym NCQ, wydajność pamięci masowej ulega zwiększeniu w wypadku obciążeń o charakterze losowym, co pozwala na wewnętrzne zoptymalizowanie kolejności wszystkich wydanych poleceń, 
  • Intel Matrix RAID Technology – dzięki tej technologii, mamy możliwość tworzenia dwóch niezależnych od siebie woluminów typu RAID wyłącznie w pojedynczej macierzy. Pierwszy spośród woluminów zajmie tylko część z macierzy, zostawiając miejsce dla następnego woluminu. Macierz może być złożona z 2-6 dysków typu SATA z uwagi na typy zastosowanych woluminów, 
  • Dysk mający większą pojemność, aniżeli 2 TB – taka funkcja pozwoli na obsługiwanie dysków półprzewodnikowych i dysków twardych mających pojemność większą, aniżeli dwa terabajty, które zgłoszone będą w roli urządzeń przekazywanych albo stosowanych w konfiguracjach RAID. Poza tym, rozruch z dysku systemowego, który jest większy, aniżeli dwa terabajty jest możliwy, jeżeli wersja opcji pamięci ROM w naszym komputerze obsługuje w ogóle tego typu funkcję, 
  • Dyski chronione za pomocą hasła – dzięki wymienionej funkcji, zapewnione zostaje bezpieczeństwo na wysokim poziomie, bowiem dane zgromadzone na dyskach, chronione są za pomocą hasła (nieautoryzowani użytkownicy nie będą mieć do nich dostępu). 

Możliwość szybkiego dostępu do często używanych aplikacji i plików 

Technologia o nazwie Intel Smart Response to jedna spośród funkcji zawartych w omawianej technologii Intel Rapid Storage, która potrafi rozpoznawać, jak i zapamiętywać automatycznie najczęściej użytkowane dane i aplikacje, zapisując je później na dysku SSD z jednoczesnym zachowaniem dostępu do twardego dysku mającego dużą pojemność. Dzięki temu możemy korzystać z takich dysków SSD mających małą pojemność, łącząc je ze zwykłymi twardymi dyskami o większej pojemności. Dzięki Intel Smart Response, poprawie ulega szybkość działania w porównaniu z urządzeniami, które korzystają na co dzień wyłącznie z twardego dysku. Technologia Intel Smart Response, zajmuje się także obsługą dysków hybrydowych SSD. Zwiększa ich wydajność, dzięki informowaniu ich, które spośród danych używane są najczęściej, dzięki temu mogą być one gromadzone na dysku SSD, co zapewni niemalże natychmiastową dostępność najczęściej użytkowanych przez nas danych i aplikacji. 

Funkcje systemów mających uruchomiony tryb AHCI

AHCI (Advanced Host Controller Interface) jest specyfikacją interfejsu, która pozwala sterownikowi z pamięci masowej automatyczne uruchamianie funkcji zaawansowanych dysku typu SATA, jak chociażby Native Hot Plug i Native Command Queuing zlokalizowanych na dyskach SATA, które są podłączone bezpośrednio do komputera. Komputery mające włączony tryb AHCI, obsługują niżej wymienione funkcje: 

  • dyski chronione za pomocą hasła,
  • dyski mające pojemność większą, aniżeli 2 TB,
  • Hot Plug,
  • Native Command Queuing. 

Możliwość szybkiego odzyskania danych 

Intel Rapid Recover pozwala na tworzenie punktu do odzyskiwania. Służy on w najprostszym tłumaczeniu celem przywrócenia systemu w wypadku ewentualnej awarii twardego dysku albo tez, jeśli dane ulegną uszkodzeniu. Dysk, który zawiera skopiowane informacje, może zostać skonfigurowany w roli woluminu wyłącznie do odczytu celem umożliwienia odzyskania wybranych przez użytkownika plików. 

Intel Smart Response obsługuje również półprzewodnikowe hybrydowe dyski, czyli SSHD. Jest to zupełnie nowy rodzaj dysków HDD, który posiada wbudowany dysk SSD mający dużą wydajność. Intel Smart Response odpowiada za zwiększenie wydajności dysku typu SSHD, co jest możliwe dzięki informowaniu go o najczęściej użytkowanych danych, które przechowywane są w związku z tym na dysku SSD. 

Pozwala to na szybszą zabawę i pracę, aniżeli miało to miejsce dotychczas, bez konieczności zakupu droższego i większego dysku typu SSD celem gromadzenia całości cyfrowych materiałów.