Jak zacząć grać w gry VR i na co co zwrócić uwagę wybierając sprzęt VR do gier?

Chyba każdy gracz na świecie chciałby zanurzyć się w świecie ulubionej gry bardziej aktywnie, niż tylko poprzez ekran. Jednym z narzędzi to umożliwiających jest zdobywający coraz większą popularność sprzęt Virtual Reality, w skrócie VR. Pozwala on poczuć się, jakby było się we wnętrzu gry i spojrzeć oczami bohatera na otaczającą go rzeczywistość. Wirtualną rzeczywistość. Każdy gracz chcący poznać tę technologię powinien poznać odpowiedzi na parę pytać. Jak grać w gry VR? Jak dobrać sprzęt VR? Jakie gry wybrać? Sprawdźmy!

Czym jest VR?


Virtual Reality. Czyli rzeczywistość wirtualna. Mianem tym określa się świat gier i innych dostępnych dzięki technologii, wykreowanych przez człowieka światów. Normalnie gracz lub widz widzi taki świat na ekranie monitora i steruje postacią za pomocą myszki i klawiatury, pada lub innego kontrolera. Sprzęt VR natomiast pozwala graczowi spojrzeć oczami postaci. Jest to możliwe dzięki specjalnym goglom lub okularom VR, a postać jest sterowana za pomocą dwóch kontrolerów w dłoniach gracza. Sprzęt odczytuje takie ruchy jak machnięcie ręką czy obrót głowy, dzięki czemu gracz czuje się, jakby był we wnętrzu gry.

Sprzęt do VR


Wraz z rozwojem technologii VR pojawia się coraz więcej producentów oferujących sprzęt do tego typu rozrywki. Podstawowym i najtańszym sposobem grania w gry VR jest wykorzystanie smartfona wyposażonego w system Android oraz kartonowych gogli VR. Działa to na zasadzie rozszerzenia widoku z telefonu i daje uczucie bycia otoczonym przez grę. Aczkolwiek dużo lepsze uczucie imersji(wrażenie bycia w wirtualnym świecie) dają pełnowymiarowe okulary VR. Sporo też zależy od jakości sprzętu. Obecnie na rynku jest trzech znaczących producentów, dobrego jakościowo sprzętu do VR. Oculus Rift, HTC Vive oraz Playstation VR. Wszystkie te gogle oferują podobną jakość, aczkolwiek ostatnie są dedykowane do konsol Playstation 4.

Komputer do VR


W przypadku grania w gry VR na komputerze bardzo ważną kwestią jest jaki to jest komputer. Technologia VR do gier jest dość wymagająca i żeby w pełni się nią cieszyć należy mieć dość mocny sprzęt. Dobrym pomysłem jest zrobienie testów czy dany komputer poradzi sobie z grami VR i sprawdzenie, które podzespoły należałoby ewentualnie wymienić. W przypadku kupowania nowego komputera z myślą o grach VR należy wybierać podzespoły przeznaczone do tego typu rozrywki.

Gdzie znaleźć gry na VR


Co z grami? Gry na VR można kupić normlanie w sklepie. Sklepie internetowym lub za pośrednictwem platform takich jak Steam. Ta ostatnia opcja jest o tyle ciekawa, że w przypadku gdyby gra się nie spodobała, można ją od razu zwrócić, bez zbędnych komplikacji. Steam oferuję w dodatku sporo treści dodatkowych do gier takich jak Beat Saber.
 

Najpopularniejsze gry na VR na początek


Oferta gier VR jest na razie dość uboga. Gry w VR to głównie gry ruchowe polegające na wykonaniu jakiejś czynności za pomocą dostępnych w grze narzędzi. Mieczy, broni palnej, łuku etc. Dużą popularnością cieszy się gra muzyczna Beat Saber, polegająca na przecinaniu kolorowych kostek, schylaniu się i przeskakiwaniu. A to wszystko w rytm ulubionych kawałków muzycznych. Na podobnej zasadzie działa gra Pistol Whip, gdzie gracz strzela do przeciwników, jednocześnie unikając ich strzałów. Każdego fana FPSów zainteresuję natomiast Half-Life: Alyx. Odsłona kultowej gry w VR. Cały czas powstają nowe tytuły na VR, więc każdy powinien znaleźć grę, która odpowiada jego upodobaniom.