Jakie zalety posiada praca zdalna? Podpowiadamy jak i gdzie ją znaleźć

Praca zdalna to coraz powszechniejsza forma zatrudnienia. W Polsce funkcjonują już firmy, które w ogólnie nie posiadają własnych przestrzeni biurowych, a osoby w nich zatrudnione pracują w 100% zdalnie. Brzmi kusząco? Niewątpliwie praca z domu posiada mnóstwo zalet. Możesz pracować właściwie z każdego miejsca na świecie, a do pracy potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu oraz własnej motywacji czy kreatywności! Praca z domu to również spora oszczędność czasu, wygoda oraz większa niezależność.

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Pracy zdalnej najlepiej oczywiście szukać w Internecie. Na najpopularniejszych portalach zrzeszających pracodawców oraz pracowników znaleźć można oferty pracy zdalnej w wielu branżach m. in. w IT, finansach, marketingu czy reklamie.


Pracując z domu możesz zdecydować się na pracę na etacie bądź spróbować własnych sił jako freelancer. Oczywiście obie ścieżki mają swoje wady oraz zalety. Etat jest niewątpliwie dużo bezpieczniejszą formą zatrudnienia, dającą nam pewność, że co miesiąc nasze konto zostanie zasilone określoną sumą za wykonaną pracę. Atutami pracy na etacie jest również płatny urlop, zapewnione ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. Oczywiście pracując na etacie podlegasz bezpośrednio swojego przełożonemu co wiąże się z mniejszą niezależnością. Jednakże dla niektórych osób, na przykład takich, którym samemu ciężko jest się zmobilizować, praca na etacie może być idealnym rozwiązaniem- dostają konkretne zadania do wykonania i są z nich rozliczani. Odgórnie narzucone obowiązki służbowe mogą działać na niektórych motywująco.

Pracując jako freelancer masz z kolei większy wpływ na wysokość swojego wynagrodzenia, możesz po prostu pracować więcej, lepiej organizować sobie pracę i wybierać lepiej płatne zlecenia. Zlecenia możesz też dobierać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, jesteś dzięki temu w stanie poszerzać wiedze w interesujących Cię obszarach. Oczywiście praca na własny rachunek wiąże się z nieustannym poszukiwaniem klientów, przynajmniej na początku, później, jeśli będziesz wykonywał swoją pracę sumiennie i terminowo klienci będą mogli zgłaszać się do Ciebie samodzielnie. Pracując jako freelancer ważnym jest również utrzymanie samodyscypliny, zarówno jeśli chodzi o wyszukiwanie nowych zleceń, jak i terminowe wykonywanie tych już zleconych.

Jak szukać pracy zdalnej?

Jeśli aplikujemy na ogłoszenie o pracę na etat, warto napisać profesjonalne CV oraz list motywacyjny. Z kolei próbując swoich sił jako freelancer, warto zdobyć pewne umiejętności biznesowe. Niezwykle ważne jest skuteczne dotarcie do klienta oraz zachęcenia go do świadczenia przez nas usług. Pomocnym narzędziem może okazać się własna strona internetowa czy blog, który pomoże nam w przedstawieniu naszych umiejętności i kompetencji. Bogate portfolio może również stanowić zachętę dla potencjalnych klientów.