Playstation 5 czy Xbox Series X – co wybrać?

Zarówno Playstation, jak i Xbox posiadają wielu oddanych fanów na całym świecie. Konkurencyjne urządzenia do grania są porównywane pod każdymi względami. Obecnie na rynek wchodzą dwie propozycje najnowszej generacji - Playstation 5 oraz Xbox Series X. Który sprzęt będzie bardziej innowacyjny? Czy warto zdecydować się na produkt konkurencyjnej firmy?

Najważniejsza kwestia – wydajność

Podczas użytkowania sprzętu najważniejszą kwestią pozostaje wydajność. To ona umożliwia komfortowe eksploatowanie sprzętu do grania. Zarówno Playstation 5, jak i Xbox Series X są zbliżone do siebie pod względem wydajności. Azjatycki producent zapewnia, że PS5 zapewnia możliwość grania w 4K z prędkością 120 kl./s, a nawet umożliwiać tryb 8K. Pozostałymi zaletami są bezsprzecznie: obsługa ray tracingu (innowacyjna technika pozwalająca na generowanie trójwymiarowych obrazów) i efekty dźwiękowe 3D. 

Amerykański producent zapewnia natomiast, że flagowy sprzęt również osiągnie wydajność na poziomie jakości 4K przy 120 kl./s, a dodatkowo gry mają być odtwarzane przy minimalnej wielkości 60 kl./s, również potwierdzony został ray tracing. 

Kompatybilność wsteczna – Playstation 5 czy Xbox Series X?

Oba modele mają w swojej ofercie możliwość kompatybilności wstecznej. Stanowi to bardzo dobrą informację na wiernych graczy, którzy przez wiele lat grania zakupili i zgromadzili wiele tytułów, które stały się ich ulubionymi grami. W przypadku PS5 ogłoszono, że kompatybilność osiągnie 100 najpopularniejszych tytułów PS4. Dużo lepiej na tym polu wypada jednak Xbox, który zapewnił, że na nowym urządzeniu możemy spodziewać się obsługiwania nie tylko gier z Xboksa One, ale ponadto z Game Passa. Dodatkowo, ma być dostępne ponad 600 tytułów z Xboksa 360 i oryginalnego Xboksa. Microsoft zapewnia również, że starsze gry będą działać dużo lepiej na nowym sprzęcie, podwyższona zostanie głównie ich jakość. 

Gry na wyłączność 

PS5 oferuje wiele gier na wyłączność, wśród najbardziej pożądanych tytułów znajdują się propozycje takie jak: Spider-Man: Miles Morales, Horizon II: Forbidden West, Gran Turismo 7 przy układzie graficznym AMD RDNA 2 (10,3 teraflopa) i pamięci RAM 16 GB GDDR6. Xbox Series X ma w swojej ofercie gier na wyłączność: Halo Infinite, Senua’s Saga: Hellblade 2, Forza Motorsport 8, State of Decay 3 przy układzie graficznym AMD RDNA 2 (12,0 teraflopa) i pamięci RAM 16 GB GDDR6. 

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie który sprzęt nabyć, ponieważ obie firmy są silnie konkurencyjne i oferują swoim fanom dodatkowe bonusy związane z zakupem swojego produktu.