Monitorowanie sieci lokalnej – co daje użytkownikom i firmie?

Skuteczne zarządzanie i monitor sieci LAN znacznie ułatwia pracę w biurze. Jakie funkcje spełnia monitoring sieci LAN? W jaki sposób możesz kontrolować swoje komputery z dowolnego miejsca na świecie? Już podpowiadamy, jak wprowadzić pełną kontrolę sieci lokalnej.

Od czego rozpoczyna się monitorowanie sieci?

Na początku aplikacja rozpoznaje i odczytuje konfigurację podłączonych do sieci urządzeń. Określając ich dostęp i typ, można włączyć do sieci poszczególne stanowiska komputerowe, drukarki i urządzenia sieciowe takie jak router czy switch. Możliwe jest też manualne określenie rodzaju urządzenia typu UPS albo centralka telefoniczna. Synchronizacja danych sieciowych pozwala zebrać poprzez protokół SNMP informacje z drukarek – stan poziomu tuszu, ilość wydrukowanych stron i mapowanie portów.

Zakres monitorowania urządzeń sieciowych

Moduł zarządzający siecią LAN pozwala też na włączenie alertów w określonych przypadkach. Zdefiniowanie alertu e-mail, SMS lub głosowego na przykład w razie wykrycia nowych urządzeń w sieci, spadku poziomu tonera poniżej x %, braku odpowiedzi usługi sieciowej TCP, itp. Monitorowanie sieci lokalnej umożliwia precyzyjne wykrywanie błędów i awarii w sieci, co pozwala na szybką reakcję i zminimalizowanie ilości przestojów. Monitor sieci pozwala także na zlokalizowanie najbardziej obciążonych urządzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych firm.

Zalety monitorowania wydajności sieci

Monitorowanie sieci LAN pomaga w identyfikacji podejrzanych aktywności i ataków. Przepływ danych widoczny w czasie rzeczywistym pomaga w ochronie poprzez wczesne wykrywanie incydentów bezpieczeństwa. Potencjalne zagrożenia są nie tylko od razu identyfikowane, ale też zapisywane w historii alertów. Monitor bada też wydajność sieci. Jej sprawdzanie, z naciskiem na opóźnienia (ping), przepustowość i obciążenie łączem, pomaga zidentyfikować obszary, które będą wymagać optymalizacji. Rozwiązywanie problemów dzięki monitorowaniu sieci LAN to nie tylko dokładne wskazanie źródła problemów, ale też analiza charakterystycznych cech awarii.

Zdalne zarządzanie komputerami i urządzeniami mobilnymi

Zarządzanie komputerem za pomocą naszego modułu kontroli sieci LAN to też możliwość zdalnego przejęcia pulpitu dowolnego komputera w sieci. To także szyfrowana, w pełni bezpieczna i szybka komunikacja wewnątrz organizacji. Monitorowanie sieci IT i zbieranie informacji za pomocą SNMP to najlepsza ochrona zasobów firmy oraz jej niezakłóconej pracy. Polecamy nasz darmowy pakiet próbny, do monitorowania sieci lokalnej bez żadnych opłat przez pierwszy miesiąc.