Konsola Sony Playstation 5 – najnowsze wiadomości

Coraz większymi krokami zbliża się premiera konsoli najnowszej generacji. Fani z utęsknieniem czekają na nową odsłonę Playstation, która przyodzieje kolejny numer z serii, a więc 5. Już od kilku lat chińska firma Sony przymierzała się do wypuszczenia nowej generacji konsoli, jednak dopiero teraz staje się to faktem. W internecie można znaleźć już coraz więcej informacji nie tylko o samej konsoli, ale także o grach, które swoją premierę odbędą wraz z nową konsolą.

Co wiemy o Playstation 5?

Sony odkrywa przed nami coraz więcej kart, przez co PS5 nie jest już owiane tak dużą tajemnicą. Producenci zaskoczyli nieco wszystkich fanów wyglądem nowej konsoli, jednak design został przyjęty zdecydowanie pozytywnie. Również specyfikacja samej konsoli spełnia oczekiwania graczy. Konsola zostanie wyposażona w 8-rdzeniowy procesor  AMD Zen 2, o taktowaniu 3,5 GHz oraz 16-cie GB ramu GDDR6. Moc jednostki graficznej wynosi 10.28 TFLOPs, co jest nieco gorszym wynikiem, aniżeli w przypadku największego konkurenta z branży, a więc Xbox Series X. Ponadto konsola ukaże się w kilku odmianach, w których gracze będą mogli decydować m.in. o pojemności wbudowanej pamięci (1 TB lub 2TB).

co-wiemy-o-playstation-5

W sieci pojawiły się już pierwsze wzmianki co do ceny Playstation 5. Do tej pory można było znaleźć jedynie spekulacje co do ceny, wg których miała ona się wahać w przedziale 400-500 funtów w dniu premiery, w zależności od wersji konsoli. Natomiast brytyjski Amazon jako pierwszy opublikował oficjalne zestawienie, z którego wynika, że początkowa cena Playstation 5 wyniesie 599 funtów, co w przybliżeniu wynosi około 2959 zł. Podana cena dotyczy konsoli o pojemności 2 TB pamięci wbudowanej, a jak wiadomo w sprzedaży dostępna będzie także konsola z pamięcią o pojemności 1 TB.

Aktualizacja 17.09.2020: Jak podaje PlayStation Polska oficjalna cena PlayStation 5 będzie wynosić 2 299 PLN, natomiast PlayStation 5 Digital Edition – 1 849 PLN

Premiera nowej konsoli wiąże się również z premierą nowych gier. W ramach tego zapowiedziano już, że na konsolę Sony najnowszej generacji trafi chociażby Gran Turismo 5, Horizon Forbidden West, sequel Zero Dawn oraz całkowicie nowe rozszerzenie do GTA 5. Nie jest zaskoczeniem, że na konsolę pojawi się także sporo tytułów, które będą na wyłączność. Wydaje się, że taką grą może być The Last of Us: Part 2, jednak nie są to jeszcze potwierdzone informacje na ten moment.

Playstation 5 – kiedy w Polsce?

Wg najnowszych doniesień premiera konsoli Playstation 5 na świecie będzie miała miejsce 20 listopada 2020 roku. Jest to jeszcze nieoficjalna informacja, jednak wydaje się ona wielce prawdopodobna. Wynika to z faktu, że tuż po 20-tym listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia, a to jest idealny moment na ogromną sprzedaż konsoli za Oceanem. Takie informacje podziela także francuski oddział Amazon, który również podał datę 20 listopada jako oficjalną premierę Playstation 5

Premiera konsoli PS5 w Polsce z pewnością będzie miała miejsce w identycznym momencie, jak w pozostałych państwach europejskich. Niestety wydaje się jednak, że to Amerykanie jako pierwsi będą cieszyć się nową konsolą, a Europejczycy będą mogli kupić konsolę nieco później. Taka sytuacja miała miejsce podczas premiery konsoli Playstation 4, kiedy to oficjalna premiera w Europie odbyła się równe 2 tygodnie po premierze w USA.

Aktualizacja 17.09.2020: Harmonogram globalnego wprowadzenia:

  • 12 listopad – USA, Japonia, Kanada, Meksyk, Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa
  • 19 listopad – reszta świata