W sieci połączeń – Internet rzeczy

Internet rzeczy to bardzo popularna koncepcja, choć zapewne wiele osób nie zdaje sobie z niej sprawy. W języku angielskim określany jako Internet of Things, całościowo również Internet of Everything. IoT co to właściwie jest? Jakie urządzenia IoT istnieją współcześnie, a jakie są wizje i plany? Co to jest Internet rzeczy w przemyśle i jak wygląda rozwój IoT w Polsce?

IoT – co to oznacza?

Definiując Internet rzeczy można przyjąć wiele podejść. Ich idea jest jednak wspólna – to urządzenia potrafiące komunikować się między sobą lub w sieci z aplikacjami, mające zdolność reakcji na zmiany zachodzące w otoczeniu, w wielu wypadkach obecnie z zaimplementowanymi algorytmami z zakresu sztucznej inteligencji. Znajdując odpowiedź na pytanie co to jest Internet rzeczy nie trzeba spoglądać daleko. Wiele osób na co dzień korzysta z przedmiotów połączonych w sieć nie do końca zdając sobie z tego sprawę.

Popularne urządzenia IoT -automatyzacja, diagnostyka, monitoring

Rozszerzeniem IoT jest Industrial Internet of Things, mający przełożenie na inteligentne maszyny, przedmioty w przemyśle. Celem wprowadzania IoT w Polsce i na całym świecie jest stworzenie systemów ułatwiających życie, często również je chroniących. Automatyzacja procesów, zaawansowana diagnostyka i monitorowanie jest możliwa dzięki różnorodnym czujnikom, mikronadajnikom, kamerom internetowym czy zdalnie sterowanym włącznikom. To coraz popularniejsze zintegrowane systemy tworzące Smart home, elementy inteligentnych miast, sieci zdrowia czy przemysłu, a także proste i użyteczne wearables, urządzenia elektroniczne noszone na co dzień jako element ubioru.

Nowoczesne koncepcje IoT w Polsce

Mimo iż dla wielu osób nadal IoT  jest, nie ma pełnej jasności, w Polsce rozwój technologii pozwala na stosowanie wielu nowoczesnych rozwiązań. Dzięki zaawansowanemu szkolnictwu wyższemu opracowywane są nowoczesne projekty, a startupy czy nawet duże firmy realizują niejednokrotnie z dużym powodzeniem ich wdrażanie. Również Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z innymi podmiotami docenia wagę idei Internetu rzeczy w rozwoju gospodarki, monitoruje stan rzeczy, tworząc kompleksowe raporty i programy rozwojowe.