Connect with us

Hi, what are you looking for?

Aplikacje i Programy

Jak podkręcić procesor w laptopie?

Istnieją trzy metody podkręcania komputera przenośnego: zmiana ustawień systemu BIOS, użycie ogólnego oprogramowania do podkręcania w celu regulacji napięcia i taktowania procesora oraz użycie programów firm Intel i AMD przeznaczonych specjalnie do tego celu. Programy do przetaktowywania Intela i AMD, odpowiednio Turbo Boost i Overdrive, działają tylko z procesorami wielordzeniowymi z wyższej półki każdej z tych firm. Niezależnie od stosowanej metody należy pamiętać, że przetaktowywanie unieważnia gwarancję na laptopa i może trwale uszkodzić urządzenie.

podkręcanie procesora intel

Podkręcanie w systemie BIOS

Zapoznaj się z dozwolonymi ustawieniami procesora i płyty głównej na stronie internetowej producenta. Te dane pozwolą Ci zorientować się, jakie możliwości podkręcania ma Twój procesor i płyta główna.

Uruchom laptopa i otwórz BIOS, klikając klawisz F1, F3 lub F8 albo kombinację tych klawiszy, gdy komputer rozpocznie cykl startowy. Sprawdź na stronie internetowej producenta, który z nich jest odpowiedni dla Twojej marki i modelu.

Przejdź do strony z ustawieniami procesora. Kilku producentów laptopów, w tym HP i Dell, nie zezwala na wprowadzanie zmian w ustawieniach procesora w celu ochrony sprzętu. Ci, którzy zezwalają na podkręcanie, ostrzegają użytkowników o niebezpieczeństwie związanym z tą procedurą. Jeśli Twój komputer nie pozwala na dostęp do ustawień procesora, musisz spróbować innej metody.

Włącz funkcję Host Clock Controller na stronie CPU settings. Zwiększ częstotliwość procesora o około 5 procent i zapisz ustawienia.

Zrestartuj laptopa i sprawdź, czy działa stabilnie. Powtarzaj ten proces w odstępach od 3 do 5 procent, aż osiągniesz 20 procent. Jeżeli system operacyjny staje się niestabilny, należy natychmiast wyłączyć komputer i zmniejszyć częstotliwość procesora o pięć procent. Ponownie sprawdź stabilność.

Podkręcanie programowe

Pobierz i zainstaluj oprogramowanie do przetaktowywania i testowania w warunkach skrajnych. Podobnie jak poprzednio zapoznaj się z dozwolonymi ustawieniami procesora i płyty głównej na stronie internetowej producenta.

Otwórz oprogramowanie do podkręcania i przejdź do strony z ustawieniami procesora.

Dostosuj mnożnik magistrali przedniej w górę w krokach co 5 procent, aż osiągniesz 20-procentowy wzrost prędkości zegara, aby zwiększyć prędkość zegara procesora.

Użyj oprogramowania do testów obciążeniowych, aby sprawdzić stabilność.

Intel Extreme Tuning Utility i AMD OverDrive Overclocking

Pobierz i otwórz pakiet oprogramowania Intel Extreme Tuning Utility lub AMD Overdrive, a następnie dokładnie przeczytaj dokumentację.

Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w obu podręcznikach. Nie próbuj zwiększać szybkości zegara poza zalecane parametry. Przetestuj ostateczne ustawienia przez co najmniej 12 godzin, zanim zdecydujesz się utrzymać ustawiony poziom przetaktowania.

portal technolofgiczny
Nowinki technologiczne, branża IT, smartfony, komputery, programy czy media społecznościowe to Twoje hobby? Czytasz, analizujesz, chcesz wiedzieć więcej. Podpowiemy Ci, co ciekawego pojawiło się ostatnio na rynku, na co warto zwrócić uwagę, co kupić. Przekazujemy Ci rzetelną wiedzę.

Najnowsze

Aplikacje i Programy

Istnieją trzy metody podkręcania komputera przenośnego: zmiana ustawień systemu BIOS, użycie ogólnego oprogramowania do podkręcania w celu regulacji napięcia i taktowania procesora oraz użycie...

Sprzęt

Czym jest overclocking? Overclocking (przetaktowywanie, podkręcanie) to termin oznaczający zwiększenie częstotliwości taktowania procesora (centralnej jednostki przetwarzania danych lub sprzętu komputerowego) w celu przyspieszenia jego...

Sprzęt

Szukasz sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii w laptopie? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc!

Polecane

Sprzęt

Czym jest overclocking? Overclocking (przetaktowywanie, podkręcanie) to termin oznaczający zwiększenie częstotliwości taktowania procesora (centralnej jednostki przetwarzania danych lub sprzętu komputerowego) w celu przyspieszenia jego...

Nowinki technologiczne, branża IT, smartfony, komputery, programy czy media społecznościowe to Twoje hobby? Czytasz, analizujesz, chcesz wiedzieć więcej. Podpowiemy Ci, co ciekawego pojawiło się ostatnio na rynku, na co warto zwrócić uwagę, co kupić. Przekazujemy Ci rzetelną wiedzę | oclab.pl © 2021