Co to jest overclocking?

Czym jest overclocking?

Overclocking (przetaktowywanie, podkręcanie) to termin oznaczający zwiększenie częstotliwości taktowania procesora (centralnej jednostki przetwarzania danych lub sprzętu komputerowego) w celu przyspieszenia jego działania. Zwiększenie częstotliwości taktowania powoduje, że komponent działa z większą prędkością i wykonuje więcej operacji na sekundę. Overclocking zwiększa szybkość i wydajność komputera poza ustawienia fabryczne.

Użytkownik może podkręcić procesor, aby poprawić wydajność starego komputera lub dostosować go do wymagań nowego oprogramowania. Najbardziej wymagający użytkownicy, na przykład gracze, mogą podkręcać nawet nowy sprzęt z najwyższej półki. Najczęściej przetaktowywaną częścią komputera jest procesor, ale przetaktowywane są także inne komponenty, takie jak pamięć RAM, chipsety płyt głównych i karty graficzne.

Jak podkręcić procesor?

Procedura overclocking’u procesora zależy od wielu czynników. Pierwszym i najczęściej stosowanym krokiem jest zresetowanie szybkości magistrali komputera. W systemach z SoftMenu BIOS szybkość magistrali można ustawić za pomocą interfejsu konfiguracji systemu.

Czytaj także: Jak podkręcić procesor w laptopie?

Czynniki sprzyjające udanemu przetaktowywaniu to dobrze zaprojektowana płyta główna z wystarczająco szybką magistralą oraz wentylator lub inne urządzenie chłodzące, które utrzyma system w odpowiedniej temperaturze.

Czy podkręcenie procesora jest bezpieczne?

Overclocking nie jest pozbawiony ryzyka, ponieważ jeśli proces ten doprowadzi do skrajności, może spowodować niestabilność systemu. Większość gwarancji na urządzenia traci ważność, jeśli problem zostanie spowodowany przez podkręcanie.

Zwiększenie mocy procesora przyspiesza działanie komputera, procesor wytwarza również nadmiar ciepła. Dodatkowe wytwarzane ciepło może spowodować uszkodzenie komputera, jeśli nie przeciwdziała się mu za pomocą odpowiedniego chłodzenia i dodatkowych środków ostrożności. Należy pamiętać, że nowoczesne komputery i laptopy są tak zaawansowane i wydajne, że podkręcanie może nawet nie przynieść zauważalnych rezultatów.