Dysk SSD zamiast napędu do laptopa

Coraz częściej odchodzi się od wykorzystywania napędów CD/DVD w dziś użytkowanych laptopach. Niewygodne i mało pojemne płyty CD/DVD stają się reliktem przeszłości. Jeśli posiadamy urządzenie wyposażone w ten podzespół, można wykorzystać zwolnione miejsce w celu zamontowania dysku twardego do laptopa. Luka po napędzie CD/DVD idealnie nadaje się do tego celu. Kieszeń na dysk do laptopa zamiast napędu pozwala wykorzystać niewielką powierzchnię w obudowie, by uzyskać większą przestrzeń do zapisywania plików.

Na skróty:

Laptop kieszeń na dysk zamiast napędu. Dlaczego każda przestrzeń w urządzeniu przenośnym jest na wagę złota?

Powszechna miniaturyzacja komponentów do komputerów pozwala na uzyskiwanie lepszych parametrów, przy wykorzystaniu mniejszej przestrzeni. Stacja dysków CD/DVD, będąca jeszcze kilkanaście lat temu niezwykle ważnym i rozchwytywanym podzespołem laptopów, dziś przestaje spełniać swoje założenia. Płyty nie są już tak często używane, a w kolejnych kilku latach odejdzie się od nich na dobre. Jeśli spojrzeć na wnętrze laptopa, w którym umieszczono stację dysków, szybko można się zorientować, jak pokaźną przestrzeń zajmuje ten komponent. Kieszeń na dysk zamiast napędu pozwala maksymalnie wykorzystać puste miejsce po wymontowanej stacji dysków. Dzięki temu można uzyskać większą wydajność urządzenia, np. umieszczając dodatkowy dysk SSD w laptopie, na którym zainstalowany będzie system operacyjny. Dysk zamiast napędu stanowi zatem ciekawą opcję, jeśli użytkownik chce unowocześnić swój sprzęt i przyspieszyć jego działanie. Aby jednak sprawnie zamontować dysk SSD, trzeba posiadać przynajmniej dwie niezbędne rzeczy: stelaż mocujący i przewody umożliwiające czytanie dysku. Obie te kwestie wypełnia tzw. kieszeń na dysk. To specjalny komponent, do którego wtyka się dysk SDD, a następnie podłącza do płyty głównej za pomocą np. złącza SATA. Całość wygląda łudząco podobno do tradycyjnej stacji dysków – z tą różnicą, że jest to w pełni użyteczny adapter dysków SSD, realnie zwiększający powierzchnię dyskową. Twardy dysk zamiast DVD może posiadać także atrapę zewnętrzną (maskownicę), dzięki czemu będzie wyglądać tak samo, jak stacja dysków.

Dlaczego akurat dysk SSD zamiast napędu, a nie coś innego?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego coraz częściej montuje się kieszenie SSD zamiast CD – przecież przestrzeń można by było jakoś inaczej wykorzystać, np. montując czytnik kart SD, czy dodatkowe wentylatory. To prawda, luka po demontażu stacji dysków jest na tyle duża, że można w niej umiejscowić wiele innych komponentów do laptopów. Jeśli jednak spojrzeć na najsłabsze punkty urządzeń przenośnych, można dostrzec, że często w nich kończy się przestrzeń fizyczna, dostępna na dysku twardym. Z uwagi na to, że dysk SSD nie jest miniaturowy, lecz zajmuje kilkanaście centymetrów kwadratowych przestrzeni, jego montaż wydaje się najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Zwykle w laptopach zamontowany jest fabrycznie tylko jeden dysk twardy, co ogranicza znacznie przestrzeń na zapisywanie plików. Dzięki instalacji kieszeni na dysk SSD uzyskuje się dwukrotnie więcej miejsca, a często nawet jeszcze więcej – zależy to głównie od maksymalnej pojemności dysku, jaką obsługuje kieszeń, oraz (oczywiście) od samego SSD. Bez problemu jednak większość kieszeni obsłuży dużą pojemność dysku SSD, czyli np. 1TB. Oznacza to, że użytkownik otrzymuje bardzo dużą ilość miejsca dyskowego, co umożliwia instalację wielu programów, gier, czy pobierania dużych plików z Internetu. Bezapelacyjne warto wykorzystać lukę po napędzie, skoro i tak ze stacji dysków już praktycznie się nie korzysta.

Dysk SSD do laptopa zamiast napędu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniej kieszeni?

Kieszeń na dysk do laptopa zamiast napędu powinna posiadać te same wymiary, jakie ma dana stacja dysków w laptopie. Warto zatem wyjąć napęd i dokładnie zmierzyć jego parametry. Może się bowiem okazać, że w przypadku niektórych modeli laptopów wykorzystano nieco zmodyfikowane wymiary, przez co wybrana kieszeń na dysk nie będzie np. stabilnie utrzymywała się we wnętrzu laptopa. Druga kwestia, nad którą warto się pochylić, to technologia montażu kieszeni do płyty głównej. Najczęściej spotyka się kieszenie, które instaluje się bardzo prosto, wtykając adapter dysków do momentu, gdy użytkownik poczuje opór (to znak, że kieszeń została wetknięta w gniazdo SATA). Na rynku dostępne są także kieszenie zewnętrzne, które uruchamia się za pomocą złącza USB. Funkcjonalność obu rodzajów adapterów jest identyczna, z tym że z dysk zewnętrzny jest mniej wygodny w transporcie i użytkowaniu, a co więcej „wisi” i powiększa obręb laptopa. Kieszeń zewnętrza sprawdzi się zatem w przypadku komputerów osobistych, bądź w przypadku tymczasowego podłączania dodatkowego dysku do laptopa. Warto również sprawdzić nazwę producenta i jego renomę, jakość opinii użytkowników, czy możliwość uzyskania dodatkowej gwarancji na ten podzespół. Kieszeń na dysk zamiast napędu, a w zasadzie fragmenty stykowe, wychodzące na zewnątrz, powinny posiadać także taki sam kolor wykonania, jak obudowa laptopa.

Szukasz adaptera na dysk SSD do laptopa? Znajdziesz go klikając tutaj.