Zakup smartphone – jakie telefony obsługują sieć 5g?

Nieprzerwany postęp technologiczny sprawia, że producenci telefonów komórkowych muszą stale modyfikować swoje urządzenia i dostępne w nich funkcje. Tylko bowiem w taki sposób mogą zarówno pozyskać, jak i utrzymać już posiadanych klientów. Konsumenci w obecnych czasach są wymagający i oczekują od telefonicznych gigantów, że ich urządzenia będą coraz lepsze. Z tego względu można pokusić się o stwierdzenie, że w bieżącej chwili każdy z nich jest świadkiem "wyścigu zbrojeń", który ma miejsce w branży telefonii komórkowej. Postępowym udoskonaleniem, które pojawiło się w smartphonach nowej generacji jest dostęp tychże urządzeń do nowatorskiej sieci 5g.

Sieć 5g – co to jest? 

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, czym jest sieć 5g. To jednakże w pełni zrozumiałe, gdyż nie każdy interesuje się nowinkami technologicznymi. 5G to nic innego jak skrót, określający niedawno opatentowaną piątą generację sieci komórkowej. Charakteryzuje się ona przede wszystkim szybszym działaniem niż jej poprzedniczki oraz umożliwia podłączenie do Internetu wielu urządzeń jednocześnie, nie wpływając przy tym negatywnie na prędkość oraz siłę przesyłu danych, co stanowi wielce korzystną zmianę. Sieć 5G zapewnia także stabilniejsze połączenie internetowe oraz niemalże nieodczuwalne opóźnienia. Szacuje się, że dzięki jej zastosowaniu będzie można podłączyć do sieci aż do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy! Z powyższych informacji łatwo zatem wywnioskować, że telefon obsługujący 5g umożliwi użytkownikowi szybsze pobieranie zdjęć, filmów oraz pozostałych danych. To niewątpliwie duży krok ku modernizacji przestrzeni sieciowej, a także przygotowanie się na to, że w nadchodzących latach coraz więcej ludzi będzie korzystało z sieci, a co za tym idzie – zwiększy się liczba urządzeń bezpośrednio lub pośrednio do niej podłączonych. Wiąże się to ze spotęgowaniem obciążeń, lecz właśnie technologia 5g ma spowodować, że użytkownicy sieci nie odczują tych niedogodności. 

Sieć telefonii komórkowej Play podejmując decyzję o utworzeniu 5g ready, ukształtowała zaawansowaną sieć LTE, gotową na przyjęcie technologii 5G, która ma pojawić się w niedalekiej przyszłości w zintensyfikowanej formie. Zastosowanie tego rodzaju metodyki powoduje zwiększenie szybkości działania Internetu, co korzystnie oddziałuje na płynność działania telefonu i przyspiesza pobieranie wszelkiego rodzaju plików. 

Telefony obsługujące 5g

Producenci telefonów komórkowych stale prześcigają się we wprowadzaniu modyfikacji do oferowanych przez nich produktów. Z tego względu coraz więcej marek i modeli smartphonów obsługuje transmisję danych w sieci piątej generacji. Pluralizm występujący na rynku telefonii komórkowej sprawia, że nie zawsze wiadomo jakie telefony obsługują sieć 5g. Wśród producentów, w których asortymencie znajdują się smartphony umożliwiające korzystanie z technologii 5G znajdują się m.in.: 

  • Apple (np. IPhone 12 mini, IPhone 12, iPhone 12 Pro oraz IPhone 12 Pro Max), 
  • Samsung (np. Galaxy S20, Galaxy S21, Galaxy S21+, Galaxy A42, Galaxy Z Flip, Galaxy Z Fold 2),
  • Xiaomi (np. Mi 10 T, Mi 10 T PRO, Mi 11 Ultra, Mi 11, Mi 11i, Mi 11 lite, Redmi Note 9T, Redmi Note 10 ),
  • POCO (np. F2 Pro, F3),
  • Motorola Razr, 
  • Oukitel WP10,
  • LG Wing, 
  • Nokia 8.3, 
  • Ulefone Armor 10,
  • OPPO (np. Reno 4 Pro, Reno 5, Reno 5 Z). 

Ponadprzeciętnym zainteresowaniem cieszą się urządzenia z dostępem do 5g produkowane przez Apple, Samsunga oraz Xiaomi. To właśnie w komórki tych marek najchętniej inwestują osoby, które chciałyby cieszyć się możliwością korzystania z sieci piątej generacji. 

Czy da się jednoznacznie wskazać jakie telefony obsługują 5g? Z reguły to najnowsze modele smartphonów różnorakich marek otrzymują wsparcie technologii 5G. Decydując się zatem na nabycie nowego urządzenia warto jest wybierać je spośród produktów, które trafiły do sprzedaży na przestrzeni ostatnich miesięcy. Wówczas prawdopodobieństwo, że przy ich użyciu będzie można korzystać z sieci piątej generacji jest większe. 

Wydawać by się mogło, że wyłącznie drogie smartfony otrzymały dostęp do 5G. Nic bardziej mylnego, gdyż dostęp do sieci posiadają także telefony niskobudżetowe. Tanie telefony 5g posiada w swojej ofercie firma Xiaomi (szczególną uwagę warto zwrócić chociażby na model Redmi Note 9T) oraz Oppo. Rentowny stosunek jakości do ceny oraz – co najważniejsze – dostęp do sieci piątej generacji posiada również Samsung Galaxy A32. Najtańszy telefon 5g dostępny do nabycia, znajduje się w asortymencie telefonii komórkowej Xiaomi. Mowa tu o już wcześniej wspominanym Redmi Note 9T. Smartphona tego można nabyć już w okolicach dziewięciuset złotych. 

Jak sprawdzić czy telefon obsługuje sieć 5g?

Przed zakupem nowego urządzenia telefonicznego niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z jego parametrami. W ten sposób już przed dokonaniem transakcji kupna można zorientować się czy dany smartphone posiada dostęp do sieci piątej generacji. Jak sprawdzić czy telefon obsługuje 5g? Przede wszystkim należy sprawdzić wykaz specyfikacji urządzenia. Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych klient otrzymuje do niego wgląd. Wówczas szczególną uwagę należy poświęcić rubryce oznaczonej jako „transmisja danych”. To w niej bowiem wypisane są sieci, do których smartphone posiada dostęp. Ponadto, producenci telefonów komórkowych obsługujących sieć 5g często umieszczają w nazwie konkretnych modeli dopisek, który jasno wskazuje na to, że posiada on do niej dostęp. 

Drugim sposobem na sprawdzenie, czy dane urządzenie będzie zdolne do działania w sieci piątej generacji jest skorzystanie z ustawień. Wystarczy wtedy wejść w ustawienia swojego smartfona, następnie w sieci komórkowe (trzeba pamiętać, że zakładka ta może zostać nazwana odmiennie – jest to zależne od operatora) i na koniec zweryfikować możliwe tryby sieci. Jest to banalnie proste, a pozwala „namierzyć” telefony z modemem 5g, które nie zostały uprzednio zweryfikowane przez właścicieli pod względem posiadania dostępu do sieci piątej generacji.