Connect with us

Hi, what are you looking for?

IT

Jak wygląda aktualnie branża IT w Polsce?

Rynek IT w Polsce wciąż się rozwija i sięga po nowoczesne technologie oraz unikalne rozwiązania. Okazuje się, że zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT utrzymuje się bez przerwy na wysokim poziomie. Ponadto, wielu pracowników tego sektora cieszy się stabilnymi wynagrodzeniami i pracą zgodną ze swoimi pasjami. Jak wygląda aktualnie branża IT w Polsce? Na jakim poziomie kształtują się zarobki?

Branża IT w Polsce

Branża IT w Polsce

Rynek IT w naszym kraju bez przerwy ulega przeobrażeniom, co z kolei związane jest z zapotrzebowaniem na pracowników w tej branży. Coraz chętniej pracodawcy decydują się na współpracę z ekspertami, których zatrudniają na czas realizacji danego projektu. Ponadto, firmy z branży IT otwarte są na ludzi młodych i pełnych zaangażowania, którzy niekoniecznie posiadają wieloletnie doświadczenie. Ważne jest bowiem pozyskanie unikalnych kompetencji, które przełożą się na dalszą pracę. 

Warto zauważyć, że pracodawcy z tego sektora coraz częściej stają przed wyzwaniem zatrzymywania obecnych pracowników. Rosnąca konkurencja i oferty proponowane przez firmy IT sprawiają, że pracownicy znacznie bardziej usztywniają się na presję płacową ze strony rynku. Docenianymi atutami w tej branży są z pewnością:

  • możliwości rozwoju,
  • ciekawe projekty,
  • środowisko pracy,
  • elastyczność,
  • adekwatne dodatki pozapłacowe,
  • rozpoznawalność firmy. 

Branża IT zarobki

W ostatnim czasie nieco wyhamował trend znacznego wzrostu wynagrodzeń specjalistów IT. Stabilizacja w zakresie płac dotyczy całej branży, jednakże kształtuje się z pewnymi różnicami w zależności od danego stanowiska pracy. Na wzrost płac w tym przypadku największą szansę mają osoby zarabiające dotychczas najmniej. Atrakcyjne zarobki odnoszą się także do formy zatrudnienia – specjaliści coraz chętniej stawiają na model współpracy B2B. W tym przypadku mogą liczyć na niższe podatki, co z kolei pozwoli więcej zarobić. 

Okazuje się, że na rynku IT w Polsce mamy do czynienia ze sporym rozstrzałem płacy – od 4 tys. zł na rękę dla początkujących pracowników do 10 tys. zł dla bardziej doświadczonych. Warto zauważyć, że branża IT w naszym kraju jest zdecydowanie zdominowana przez mężczyzn, którzy stanowią około 90% zatrudnionych. Jedynie najbardziej doświadczeni specjaliści mogą liczyć na coraz większe zarobki, które niekiedy oscylują w granicach 10 tys. zł lub więcej, w zależności od stanowiska. Kwota ta odpowiada około 15 tys. na umowę o pracę. 

Czym zajmuje się rynek IT w Polsce?

Branża IT w Polsce odnosi się do charakteru współczesnych czasów, jakie są związane z nowoczesnymi technologiami i korzystaniem z innowacyjnych rozwiązań w sferze informatycznej. Ogólnie rzecz ujmując, rynek IT cechuje się tym, że bazuje na układaniu, przetwarzaniu oraz odczytywaniu informacji, które z kolei przekładają się na rozwój w każdej dziedzinie życia. To szeroko rozumiane pojęcie stanowi drogę rozwoju dla umysłów ścisłych, humanistów, czy też absolwentów studiów społecznych. Warto podkreślić, że rynek IT skupia takich specjalistów, którzy sprawnie potrafią przenieść swoje umiejętności do cyfrowego świata. 

W dzisiejszych czasach pojęcie IT jest szeroko rozumiane i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Z pewnością większość osób nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowanie bez automatyzacji wielu procesów i stosowania nowoczesnych technologii, które ułatwiają życie. W najprostszym ujęciu, branża IT w Polsce zajmuje się głównie ułatwianiem procesów zachodzących w życiu i ich przyspieszaniem. Jest związana głównie ze skomplikowanymi systemami informatycznymi, z komputerami i cyfrowym światem, lecz coraz częściej także z codziennością. 

portal technolofgiczny
Nowinki technologiczne, branża IT, smartfony, komputery, programy czy media społecznościowe to Twoje hobby? Czytasz, analizujesz, chcesz wiedzieć więcej. Podpowiemy Ci, co ciekawego pojawiło się ostatnio na rynku, na co warto zwrócić uwagę, co kupić. Przekazujemy Ci rzetelną wiedzę.

Najnowsze

Aplikacje i Programy

Istnieją trzy metody podkręcania komputera przenośnego: zmiana ustawień systemu BIOS, użycie ogólnego oprogramowania do podkręcania w celu regulacji napięcia i taktowania procesora oraz użycie...

Sprzęt

Czym jest overclocking? Overclocking (przetaktowywanie, podkręcanie) to termin oznaczający zwiększenie częstotliwości taktowania procesora (centralnej jednostki przetwarzania danych lub sprzętu komputerowego) w celu przyspieszenia jego...

Sprzęt

Szukasz sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii w laptopie? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc!

Polecane

Aplikacje i Programy

Istnieją trzy metody podkręcania komputera przenośnego: zmiana ustawień systemu BIOS, użycie ogólnego oprogramowania do podkręcania w celu regulacji napięcia i taktowania procesora oraz użycie...

Sprzęt

Czym jest overclocking? Overclocking (przetaktowywanie, podkręcanie) to termin oznaczający zwiększenie częstotliwości taktowania procesora (centralnej jednostki przetwarzania danych lub sprzętu komputerowego) w celu przyspieszenia jego...

Nowinki technologiczne, branża IT, smartfony, komputery, programy czy media społecznościowe to Twoje hobby? Czytasz, analizujesz, chcesz wiedzieć więcej. Podpowiemy Ci, co ciekawego pojawiło się ostatnio na rynku, na co warto zwrócić uwagę, co kupić. Przekazujemy Ci rzetelną wiedzę | oclab.pl © 2021