napisany przez: wonsky / Poradniki

Tworzenie obrazu i kopii dysku oraz partycji w Norton Ghost

« PoprzedniaNastępna »

Norton Ghost a obsługa urządzeń USB

Korzystając z Hirens Boot CD mamy możliwość uruchomienia aplikacji Norton Ghost z obsługą USB. Pozwala nam to na zapisanie bądź przywrócenie obrazu z pamięci przenośnej, np. utworzenie obrazu w pierwszej pracowni a przywrócenie w drugiej. Funkcja ta działa również w zależności od kontrolera USB na płycie. 1. Aby skorzystać ze wsparcia urządzeń USB uruchamiamy Ghost With USB Support.

Hirens Boot CD

2. Dalej postępujemy jak przy normalnym uruchamianiu aplikacji, aż do wyskoczenia komunikatu USB Options.

Norton Ghost

Mamy tu możliwość wyboru sterownika USB. Polecamy korzystanie z opcji 1. […] Panasonic universal USB mass storage […], gdyż jest to najpopularniejszy sterownik dla nowych maszyn. Możemy również skorzystać z opcji 5. Load All above USB Drivers, która załaduje wszystkie sterowniki z opcji 1-4. Jeżeli opcja 1 nie zadziała to metodą prób i błędów musimy „dojść do porozumienia” z naszym sprzętem. 3. Jeżeli wybraliśmy sterownik Panasonic universal USB mass storage zostanie wyświetlone okno konfiguracji sterownika jak poniżej.

Norton Ghost

Najważniejszą dla nas opcją jest postawienie X w miejscu EHCI USB 2.0, która włącza obsługę USB 2.0 oraz odznaczenie opcji UHCI USB 1.1 Integrated. Jeżeli tego nie zrobimy najprawdopodobniej nasz kontroler zostanie uruchomiony w trybie USB 1.1 i zawrotnej prędkości danych do 12 Mbit/sec, podczas gdy USB 2.0 ma prędkość maksymalną 480 Mbit/sec. W sterowniku mamy jeszcze kilka opcji konfiguracji, te ważniejsze to:
  • Wait (pause to attach USB device) – pozwala na zatrzymanie procesu wykrywania urządzeń USB i czeka na wciśnięcie klawisza Enter po podłączeniu naszego urządzenia. Funkcja przydatna, gdy nasz komputer BOOTuje najpierw z USB, dopiero później np. z CD, gdzie mamy Hirens’a.
  • Slow (Use longer delays with USB detection) – wydłuża czas wykrywania urządzeń USB
  • NoReset (no Reset on USB Keyboard/Mouse) – bardzo ważna opcja przy korzystaniu z urządzeń HID (mysz / klawiatura) na portach USB. Nie resetuje portów, do których podłączone są urządzenia HID. Dzięki temu unikamy problemu nie działającej myszy i klawiatury po załadowaniu sterownika
Po wybraniu odpowiednich opcji sterownika wciskamy Enter i czekamy na wykrycie kontrolerów i podłączonych do nich urządzeń USB.

Norton Ghost

Jak widać został wykryty jeden kontroler do którego podłączone jest jakieś urządzenie. Do testów wykorzystaliśmy dysk USB 2,5” Toshiba 640 GB. 4. Po wykryciu urządzeń program zostanie załadowany do ramdisk’u i uruchomiony. Pokaże nam się znane okno główne. Jeżeli wszystko wykonaliśmy poprawnie możemy cieszyć się możliwością zapisu bądź odczytu z urządzeń USB! Możemy również utworzyć obraz naszej pamięci przenośnej.

Norton Ghost Norton Ghost

Procedura tworzenia obrazu na pamięć przenośna bądź przywracania z niej jest taka sama jak dla dysków wewnętrznych. Operacje te mogą jednak trwać dłużej ze względu na ograniczoną prędkość interfejsu USB 2.0 – maksymalna transferu dysków USB 2.0 wynosi do 33 MB/sec.
« PoprzedniaNastępna »

2 Komentarzy

  1. Anonim pisze:

    [...] [...]