napisany przez: Starbreaker / Overclocking

Raport z OC cz. VIII – Power of AMD

« PoprzedniaNastępna »

Overclocking 3D platforma 2 – Sapphire HD 6870 Vapor-X

HD 6870 jest jedną z kart graficznych, którymi AMD wprowadziło sporo zamieszania na rynku. Wynika to głównie ze zmiany oznaczeń. Oparta o rdzeń Barts konstrukcja jest kolejną próbą znalezienia złotego środka między wydajnością a ceną.

Dzieło firmy Sapphire posiada ulepszony system chłodzący oparty o „komorę próżniową”. Jest to rozwiązanie doskonale znane z poprzednich konstrukcji tego producenta. Poza tym niczym się nie wyróżnia. Fabryczne ustawienia niczym nie odbiegają od tych znanych z kart referencyjnych. Taktowania wynoszą 900/1050 odpowiednio dla GPU i pamięci. Rozmieszczenie elementów na PCB jest zgodne z powszechnie przyjętymi konwencjami. Dzięki temu nie ma problemów ze zmianą chłodzenia, założeniem bloku wodnego i izolacją.

Podczas podkręcania i testów HD 6870 sprawiał wrażenie fabrycznie wyśrubowanego i topornego. Overclocking średnio przekładał się na wydajność. W przypadku HD5770 stosunek wzrost wydajności/wzrost taktowania, był dużo lepszy. Poza tym Barts wydziela znacznie więcej ciepła. Oczywistym skutkiem wytwarzania dużej ilości ciepła przez GPU, było wysokie tempo sublimacji chłodziwa.

Podatność na podkręcanie, tego konkretnego egzemplarza, można ocenić jako mierną. Jest kilka dobrych wyników, chociaż niejednokrotnie konfiguracja 2x HD 5770 była wydajniejsza.

Taktowanie 1200/1250 okazało się być maksymalnym. Karta źle reagowała na dalsze podnoszenie napięć. Niestety tempo sublimacji suchego lodu nie pozwalało już na poprawienie wyników. Próbowaliśmy odpalić Aquamark „na resztkach”, ale niestety nie udało się. Nisko taktowany procesor z pewnością wpłynąłby negatywnie na wynik tego testu, więc nie jest to ogromna strata.

« PoprzedniaNastępna »

1 Komentarz

Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.