napisany przez: Xtreme Addict / Overclocking

Ekstremalny test ASUS HD7970 Matrix Platinum Edition

« PoprzedniaNastępna »

Rzut okiem overclockera

Przede wszystkim na początku widzimy płytkę drukowaną (PCB). Konstrukcja wykorzystuje bardzo skomplikowane, wielowarstwowe, wręcz ogromne PCB.  Można odnieść wrażenie, że jest aż zbyt skomplikowane, bądź wręcz przekombinowane.

Overclocking Asus HD7970 Matrix Platinum Edition Overclocking Asus HD7970 Matrix Platinum Edition

Główną uwagę skupia układ „MCU” – bardzo ważny chip iROG, który jest mózgiem i kontrolerem sekcji zasilania. Odpowiada za zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem (OVP – Over Voltage Protection), zbyt wysokim natężeniem (OCP – Over Current Protection) oraz przede wszystkim za kontrolę programową sekcji zasilania (PWM) układu GPU. Dzięki niemu, przy użyciu aplikacji ASUS GPUTweakIT, mamy dodatkowe funkcje, bardzo rzadko spotykane w kartach graficznych. Do nowości zaliczę kontrolę częstotliwości PWM w bardzo wysokim zakresie (dzięki zastosowaniu cyfrowej sekcji zasilania – regulacja jest w pełni płynna). Dostaliśmy również opcję znaną z lepszych płyt głównych – Load Line Calibration, czyli w skrócie, eliminację zjawiska Vdrop (spadku napięcia podczas obciążenia), co ciekawe mamy do dyspozycji regulację od 25% do 100%.

Overclocking Asus HD7970 Matrix Platinum Edition Overclocking Asus HD7970 Matrix Platinum Edition

Oczywiście nie zabrakło programowej kontroli napięcia pamięci GDDR5 oraz PLL (AUX) i GPU. Na fabrycznym BIOSie karty graficznej zakres jest dostosowany dla użytkowników chłodzenia powietrznego oraz chłodzenia wodnego.

  • VGPU – 1.4 V
  • VPLL – 1.0 V
  • VMEM – 1.72 V

Overclocking Asus HD7970 Matrix Platinum Edition Overclocking Asus HD7970 Matrix Platinum Edition

Na szczęście ASUS nie zapomniał o użytkownikach bardziej szalonych, czy wręcz ekstremalnych. Przede wszystkim karta wspiera funkcję promowaną od premiery płyty ASUS Rampage IV Extreme – HOTWIRE. Wystarczy podłączyć kabelki, które dodawane są w zestawie i można poprzez płytę (BIOS albo OCKEY) monitorować na bieżąco napięcia VGPU, VMEM, VPLL. Nowością w Matrixie jest fakt, że tym razem wystarczy podłączyć wtyczki od kabelków, nie trzeba lutować jak w przypadku starszych konstrukcji ASUSa. Co więcej, jak powszechnie wiadomo HOTWIRE umożliwia bardzo łatwą zmianę napięć poprzez płytę główną bez użycia własnych potencjometrów ani oprogramowania karty graficznej. Wszystko odbywa się drogą hardware’ową (sprzętową), a nie programową. Rozwiązania hardware’owe są najczęściej skuteczniejsze i stabilniejsze – dlatego HOTWIRE zdobył uznanie wielu zaawansowanych użytkowników. Poprzez technologię HOTWIRE zakres regulacji jest wyższy (odpowiednio 1.8 V dla pamięci oraz 1.2 V dla PLL). Do tego, jak to na Matrixa przystało, karta wyposażona jest w punkty lutownicze, dla łatwego uaktywnienia opcji potrzebnych do mocniejszego podkręcania. By uaktywnić kontrolę napięcia poprzez HOTWIRE, należy jedynie połączyć cyną punkty podpisane jako „R4E”. Warto pamiętać, że taki zabieg skutkuje utratą gwarancji producenta i każdy użytkownik powinien być świadomy tego zabiegu. Pozostałe dwa punkty, czyli ADJ_VMEM oraz ADJ_VPLL są punktami lutowniczymi dla użytkowników, którzy nie korzystają ani z Rampage IV Extreme ani Maximus V Extreme, czyli nie mają dostępnej technologii HOTWIRE. Wystarczy wlutować potencjometry wieloobrotowe i połączyć je z masą (GND) by uzyskać kontrolę tak wysoką, jak w przypadku HOTWIRE.

Overclocking Asus HD7970 Matrix Platinum Edition Overclocking Asus HD7970 Matrix Platinum Edition

« PoprzedniaNastępna »
 << [1] [2] [3] [4] >>
Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.