napisany przez: bonusso3 / Sprzęt

Prototyp wielkiego chłodzenia na CPU od Noctua

Noctua, dobrze znany na polskim rynku producent wydajnych systemów chłodzenia podzespołów komputera, podczas targów komputerowych Computex przedstawił prototypowy egzemplarz chłodzenia na procesor. Nie byłoby by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że ma wysokość 25 cm, a powierzchnia rozpraszająca ciepło „mieści” dwa 120-mm wentylatory położone obok siebie w poziomie.

Noctua prototyp Jak twierdzi producent, cooler z założenia ma konkurować z gotowymi zestawami chłodzenia cieczą, a ponadto oprócz samego procesora ma chłodzić również inne kluczowe elementy na płycie głównej. Energia cieplna odprowadzana jest z procesora za pomocą 7 rurek heatpipe do aluminiowego radiatora mierzącego 24 cm x 12 cm, dzięki czemu powierzchnia rozpraszająca ciepło jest o 20% większa niż w przypadku NH-D14. Jednym z wielu atutów prototypu jest fakt, że radiator mieści się na wysokości 70 mm od płyty głównej dzięki czemu znika problem z montażem pamięci RAM z wysokimi radiatorami, co w przypadku niektórych masywnych coolerów jest nie lada problemem.

Noctua prototyp computex Noctua prototyp computex Jest to dopiero prototyp więc data wprowadzenia na rynek, a co za tym idzie – cena nie są jeszcze znane. Źródło: TechPowerUp

1 Komentarz

  1. Anonim pisze:

    [...] [...]