napisany przez: Piotr Pomieński / Sprzęt

Najnowszy Radeon od ASUS, czyli ROG MATRIX HD 7970 GHz Edition

Podkręcony do 1050 MHz procesor graficzny (w wersji Platinum 1100 MHz) ma jeszcze większe możliwości przetaktowywania dzięki rozwiązaniom VGA Hotwire i TweakIt. Ta druga funkcja dodatkowo umożliwia, za pomocą jednego kliknięcia, włączenie najwyższej mocy wentylatora. Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu potencjału nowej technologii procesorów graficznych karta ASUS MATRIX HD 7970 GHz Edition uzyskała pozytywne opinie od firmy AMD.

ASUS ROG Matrix HD 7970 - cechy

Procesory graficzne gotowe do bicia rekordów świata

Produkty ROG wykorzystują z najnowszych technologii to co jest w nich najlepsze. Tak też dzieje się i w tym przypadku. Procesory graficzne AMD HD 7970 28nm zostały specjalnie dobrane, w tak samo rygorystyczny sposób, jaki jest stosowany w serii ASUS TOP, czyli urządzenia poddawane są ekstremalnym testom temperatury i obciążenia. MATRIX HD 7970 GHz Edition to najszybsze na rynku karty oparte na technologii AMD. Procesory są fabrycznie przetaktowane do 1100 MHz, są więc o 175 MHz szybsze w porównaniu z kartami referencyjnymi HD 7970. Bez problemu radzą sobie z grami DirectX 11 w rozdzielczości 1080p oraz wyższych. Każda karta MATRIX HD 7970 GHz Edition posiada cztery złącza DisplayPort i obsługuje do sześciu monitorów dzięki technologii AMD Eyefinity.

ASUS ROG Matrix HD 7970

VGA Hotwire: łatwe przetaktowywanie, więcej możliwości

Rozwiązanie VGA Hotwire znacznie upraszcza dokonywanie samodzielnych modyfikacji i przetaktowywanie, eliminując potrzebę lutowania jakichkolwiek kabli. Użytkownicy podłączają okablowanie z kompatybilnej płyty głównej ROG do złączy VGA Hotwire na karcie MATRIX HD 7970 GHz Edition. Zmiana napięcia na poziomie sprzętowym jest możliwa za pomocą kilku różnych interfejsów np.: TweakIt. Dzięki temu że został on odpowiednio dostosowany do tego modelu, możliwy jest szerszy zakres modyfikacji. Dodatkowo funkcja ta umożliwia natychmiastowe przyspieszenie wentylatorów jednym kliknięciem, co gwarantuje efektywne chłodzenie. Karta posiada również bezpieczny tryb przetaktowywania, co oznacza, że szybko można przywrócić ustawienia fabryczne, gdy utworzony profil ustawień okaże się niestabilny. Dodatkowo wskaźnik obciążeń pozwala podejmować lepsze decyzje podczas modyfikacji ustawień.

ASUS ROG Matrix HD 7970 - VGA Hotwire

DIGI+ VRM z Super Alloy Power: większe napięcie, lepsza stabilność i dłuższa żywotność

MATRIX HD 7970 GHz Edition posiada 20-fazowy system zasilania, który daje duże możliwości eksperymentowania. Cyfrowa regulacja napięcia DIGI+ VRM pozwala na precyzyjne przetaktowywanie, które dodatkowo wspomagane jest przez wzmocnione kondensatory, dławiki i tranzystory Super Alloy Power. Są one w stanie wytrzymać dużo większe obciążenia, dzięki zastosowaniu materiałów zwiększających niezawodność, poziom napięcia i żywotność całej karty. Co więcej, w przeciwieństwie do modeli referencyjnych, eliminowany jest hałas emitowany przez dławiki. Wszystkie te elementy składają się na wyjątkowe możliwości podkręcania.

ASUS ROG Matrix HD 7970 - wyjscia wideo

GPU Tweak: pierwsze na świecie cztero-kierunkowe przetaktowywanie

Oprogramowanie GPU Tweak zostało specjalnie dostosowane do karty MATRIX HD 7970 GHz Edition po to, aby jeszcze lepiej wykorzystać jej potencjał. Dzięki przyjaznemu interfejsowi, GPU Tweak umożliwia regulację taktowania procesora graficznego, pamięci grafiki, napięcia i prędkości wentylatora. Nowa edycja posiada również funkcje przetaktowywania VRM i kalibracji obciążenia, dzięki czemu spodoba się zarówno amatorom overclockingu, jak i jego entuzjastom, którzy skupiają się na rywalizacji i biciu światowych rekordów. To jak do tej pory najbardziej kompletna wersja GPU Tweak, która gwarantuje maksymalną wydajność wszystkim użytkownikom, bez względu na ich poziom zaawansowania.

Do obu wersji karty MATRIX HD 7970 GHz Edition dołączony jest prezent, podkładka do myszki sygnowana grą Diablo III.

ASUS ROG Matrix HD 7970 Platinum EditionASUS ROG Matrix HD 7970 Standard Edition

Model

MATRIXHD7970P-3GD5

(Platinum Edition)

MATRIXHD7970-3GD5

Silnik graficzny

AMD Radeon HD 7970 GHz Edition

Procesory strumieniowe

2048

Magistrala

PCI Express 3.0

OpenGL

OpenGL 4.2

Pamięć grafiki

3072MB GDDR5

Taktowanie

1100MHz (przyspieszone)

1050MHz (podstawowe)

1050MHz (przyspieszone)

1000MHz (podstawowe)

Taktowanie pamięci

6600MHz (1650MHz GDDR5)

Interfejs pamięci

384-bit

Maksymalna rozdzielczość DVI

2560 x 1600

Wyjście DVI

1 x łącze pojedyncze

1 x łącze podwójne

Wyjście HDMI

1 x poprzez adapter

Zgodność z HDCP

Tak

DisplayPort

4 x bezpośredni

Dołączone adaptery/kable

2 x 8-pinowy kabel zasilania, 1 x adapter DVI-HDMI,

1 x rozszerzony mostek CrossFire,

1 x radiator VRM do chłodzenia ciekłym azotem

Dołączone oprogramowanie

Narzędzia i sterowniki firmy ASUS

GPU Tweak

Wymiary

11″ x 5,1″ x 2,1″ (złącze 2.6)

Źródło: ASUS

Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.