napisany przez: spinnaker / Zasilacze

Test zasilacza Antec CP-1000 1 kW

« PoprzedniaNastępna »

Wstęp

Czy duży i mocny może więcej? Czy od razu jest lepszy? O tym przekonamy się już dziś. Pod nasze strzechy trafił zasilacz znanego i cenionego amerykańskiego producenta obudów oraz zasilaczy komputerowych. Mowa o Antec i ich zasilaczu CP-1000 o mocy 1 kW, czy jak kto woli 1000 W. Dowiemy się, czy jest sens kupować aż tak mocną jednostkę zasilającą dla naszych konfiguracji sprzętowych, które to, z roku na rok stają się bardziej ekologiczne i pobierają coraz mniej prądu. Zapraszamy do lektury.

Przedstawienie zasilacza

Zasilacz Antec CP-1000 1kW Zasilacz Antec CP-1000 otrzymujemy w dość dużym pudle, większym niż większość typowych kartonów od zasilaczy. Z niego dowiadujemy się, że jest zgodny z najnowszymi normami EPS 12V v2.91 oraz ATX 12V 2.3. Nie da się również nie zauważyć jakiej mocy zasilacz drzemie w tymże opakowaniu – jest to aż 1000 W. Na froncie, za pomocą notki na żółtym tle, której nikt nie powinien pomijać, producent informuje iż jest on kompatybilny jedynie z trzema modelami obudów firmy Antec. Certyfikat 80 PLUS Jak widzimy, posiada on certyfikat 80 PLUS Standard, czyli jednostka ta charakteryzuje się minimum 80%-ową sprawnością dla 20%, 50% i 100% obciążenia. Spełnia również wymagania certyfikatu NVIDIA® SLI® – Ready, co jest równoznaczne z przygotowaniem do zasilania konfiguracji z wieloma kartami graficznymi, złożonych z kart Nvidia, (jak również AMD oczywiście, choć certyfikat nie mówi nic o konkurencji). Z boku zostały dokładniej opisane kompatybilne z nim obudowy, są to:
 • Twelve Hundred
 • P183
 • P193
 • DF-85 (widnieje na stronie www jako kompatybilna)
Zasilacz Antec CP-1000 1kW W komplecie z zasilaczem dostajemy:
 • przewody modularne,
 • opaski z tworzywa sztucznego do spinania przewodów,
 • przewód zasilający,
 • komplet śrubek do montażu zasilacza,
 • instrukcję w wielu językach, prócz polskiego.
Zasilacz Antec CP-1000 1kW Przewody są na tyle długie, że powinniśmy móc połączyć wszystkie gniazda na płycie nawet w obudowach typu full tower, gdzie odległości między dołem obudowy (gdzie spoczywa zasilacz), a górą (gdzie umieszczana jest wtyczka CPU 4/8 pin) są dosć znaczne. Wtyczka ATX 20+4 pin ma długość 65 cm, PCI-E 45 cm, a molex/SATA po 50+10+10 cm. Zasilacz Antec CP-1000 1kW

Zasilacz został również wyposażony w cały pakiet systemów ochrony. W jego skład wchodzą między innymi:
- Układ aktywnego PFC (ang. Active Power Factor Correction) korygujący przesunięcie w fazie prądu wejściowego względem napięcia wejściowego. W idealnym przypadku powoduje on uzyskanie zerowego (w praktyce zbliżonego do zera) przesunięcia fazowego, przez co otrzymujemy korzystniejszy współczynnik mocy dochodzący nawet do 0,95-0,99. Układy elektroniczne dostosowują się do obciążenia i do warunków w sieci elektrycznej, przez co są w stanie korygować przesunięcie fazowe w sposób wydajny, niezależnie od warunków pracy zasilacza. Dla porównania w zasilaczach bez PFC rzadko przekracza on 0,75. - OVP (ang. Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na linii wyjściowej i uszkodzeniem zasilanych podzespołów. - DC UVP (ang. Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. Zbyt niskie napięcie nie uszkadza zasilanych podzespołów, może jednak wpłynąć negatywnie na ich stabilność. - OCP (ang. Over Current Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem na wyjściu, osobne dla każdej linii, zapobiega przeciążeniu stabilizatora, co przy długotrwałym obciążeniu mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zasilacza. - SCP (ang. Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe, po wykryciu zwarcia wyłącza zasilacz; jako zwarcie przyjmuje się zazwyczaj opór mniejszy niż 0,1Ω. Ale dość tej teorii, przejdźmy do sedna. Otóż rozpakowanie zasilacza ujawnia, jak duży jest on w rzeczywistości i robi wrażenie potężnej maszyny, nawet mimo niedużej wagi (tylko 3,2 kg). Kolory utrzymane w czarnej tonacji pasują do niego idealnie.

Zasilacz Antec CP-1000 1kW Zasilacz Antec CP-1000 1kW

Tabliczka znamionowa w postaci stickera na jednej z bocznych ścianek informuje nas o tym, że zasilacz ten posiada aż 4 mocne linie 12 V, co łącznie pozwala mu zasilać konfiguracje pobierające prąd o mocy nawet 840 W. Ponadto dowiadujemy się, iż został wyprodukowany przez Antec Inc. z siedzibą w Fremont w stanie Kalifornia. Po stronie znajdującej się wewnątrz obudowy komputera widzimy wentylator, który wystaje poza ogólny zarys obudowy zasilacza. Dość niefortunne posunięcie ze strony producenta, bowiem i tak gabaryty zasilacza są spore.

Zasilacz Antec CP-1000 1kW Zasilacz Antec CP-1000 1kW

Tuż obok wentylatora zostały umieszczone gniazda do podłączenia modularnego okablowania. Na plus zasługuje dokładny opis tych gniazd, bowiem obok każdego dodano informację, z której linii 12 V jest zasilane. Trzeba tutaj dodać, że tylko część przewodów jest odpinana, a nie wszystkie (prócz zasilania płyty (ATX 24 pin) i procesora, jak w większości w pełni modularnych zasilaczy). Także jeśli mamy skromną konfigurację, to może okazać się, że nie będzie trzeba podpinać żadnych przewodów modularnych. Do dyspozycji, jeśli chodzi o niemodularne okablowanie, mamy przewody zasilające procesor (ATX 20+4 pin, ATX 8pin oraz 4+4pin), kartę graficzną (2x PCI-E 6pin), oraz napędy: 3x molex + 1x FDD oraz 3x SATA. Jeśli chodzi o oplot, jest dość rzadki, w porównaniu na przykład z tym, który stosuje Enermax w swoich zasilaczach. Występuje on na całej długości przewodów oraz między wtyczkami na końcach przewodów molex i SATA (lepiej niż w Enermax, gdzie oplot do dochodzi do końca wtyczki). Zasilacz Antec CP-1000 1kW Na drugim boku coraz częściej stosowany detal zdobniczy – wytłoczona nazwa producenta. Natomiast z tyłu standardowo metalowa kratka z „plastrem miodu”, wraz z dwiema poprzeczkami wzmacniającymi konstrukcję.

Zasilacz Antec CP-1000 1kW Zasilacz Antec CP-1000 1kW

Na koniec prezentacji zasilacza małe porównanie gabarytów: Antec CP-1000 z ostatnio testowanym przez nas Enermax Pro 82+ Rev.2 625 W. Przyznacie, że spory ten Antec. Wszystko to z powodu, który wyjaśnił nam producent – zasilacz jest duży, gdyż 12-centymetrowy wentylator umieszczono na jego boku, a nie na górze, jak ma to miejsce w większości przypadków. Dzięki temu przepływ powietrza między radiatorami ma być lepszy i bardziej naturalny (na zasadzie „przepychania” powietrza z początku do końca), inny niż zwyczajowe „wtłaczanie” powietrza z góry i rozrzucanie go na boki.

Zasilacz Antec CP-1000 1kW Zasilacz Antec CP-1000 1kW

Wymiary zasilacza Antec CP-1000 1 kW : 175 mm x 119 mm x 175 mm (szer. x wys. x gł.) Wymiary Enermax Pro 82+ Rev.2 625 W : 150 mm x 85 mm x 140 mm (szer. x wys. x gł.)
« PoprzedniaNastępna »

1 Komentarz

 1. Anonim pisze:

  [...] [...]