napisany przez: spinnaker / Zasilacze

Test mrocznego zasilacza Enermax Pro 82+ Rev.II 625W

« PoprzedniaNastępna »

Wstęp

Dziś do naszego OC Laboratory trafił kolejny zasilacz znanego i coraz bardziej cenionego producenta – Enermax. Pod redakcyjny nóż wpadł model oznaczony jako Pro82+ Rev.II charakteryzujący się mocą nominalną na poziomie 625 W oraz mocą szczytową 690 W. Identyczne parametry posiadał wcześniej testowany przez nas model Enermax Modu82+ Rev.II 625 W. Czy model Pro82+ będzie znacznie różnił się od swojego modularnego braciszka, o tym dowiemy się z lektury niniejszej recenzji.

Przedstawienie zasilacza

Zasilacz otrzymujemy w solidnym kartonie poopisywanym z każdej strony dość szczegółowo, podobnie jak w modelu Modu82+ Rev.II. Zasilacz posiada międzynarodowy certyfikat sprawności energetycznej 80 PLUS® Bronze. Oznacza to, że cechuje się on co najmniej 85%-ową sprawnością przy 50%-owym obciążeniu, oraz minimum 82%-ową sprawnością przy 20%-owym i 100%-owym obciążeniu. Jak wspominaliśmy we wstępie, mocą szczytową peak jest 690 W, co oznacza, że może on być obciążony chwilowo większym obciążeniem. Odznacza się on również kompatybilnością ze SLI/CrossFire czyli istnieje możliwość zasilania kilku kart graficznych w celu zwiększenia wydajności graficznej komputera.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Podobnie jak model Modu82+ II również i model Pro82+ został poddany liftingowi i oznaczony jako Rev.II. Jednym z ulepszeń jest przyszłościowe podejście przy jego produkcji. Technologia DXXI ready! odpowiada za 100%-ową kompatybilność z najnowszymi generacjami kart graficznych, wyposażonych w silniki graficzne obsługujące DirectX 11, poprzez zastosowanie złącz 6+2P (8P) PCI-E. Kolejnym innowacyjnym systemem wprowadzonym przez Enermaxa w tejże rewizji jest system HeatGuard, dzięki któremu wentylator pracuje dalsze 30-60s po wyłączeniu komputera by odprowadzić pozostałe ciepło i przedłużyć żywotność komponentów w jego wnętrzu. Zastosowano również system CordGuard, który ma na celu zabezpieczyć przewód zasilający przed wysunięciem się z gniazda oraz w następstwie tego, niekiedy nawet padnięciem systemu. Na bocznych ściankach pudełka umieszczono informację o maksymalnym dopuszczalnym prądzie na każdej linii wyjściowej. Jak widzimy jednostka ta posiada trzy wysokowydajne linie 12 V, każda po 25 A (łącznie 50 A). Zamieszczono również spis wtyczek zasilających, w które została ona wyposażona. Została na nim również zamieszczona informacja o 3-letniej gwarancji producenta.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Zasilacz został również wyposażony w cały pakiet systemów ochrony o nazwie SafeGuard. W jego skład wchodzą między innymi: - Układ aktywnego PFC (ang. Active Power Factor Correction) korygujący przesunięcie w fazie prądu wejściowego względem napięcia wejściowego. W idealnym przypadku powoduje on uzyskanie zerowego (w praktyce zbliżonego do zera) przesunięcia fazowego, przez co otrzymujemy korzystniejszy współczynnik mocy dochodzący nawet do 0,95-0,99. Układy elektroniczne dostosowują się do obciążenia i do warunków w sieci elektrycznej, przez co są w stanie korygować przesunięcie fazowe w sposób wydajny, niezależnie od warunków pracy zasilacza. Dla porównania w zasilaczach bez PFC rzadko przekracza on 0,75. - OVP (ang. Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na linii wyjściowej i uszkodzeniem zasilanych podzespołów. - DC UVP (ang. Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. Zbyt niskie napięcie nie uszkadza zasilanych podzespołów, może jednak wpłynąć negatywnie na ich stabilność. - AC UVP (ang. Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na linii wejściowej ~110/~230V. Dzięki niemu nie dojdzie do zaniżenia napięć wyjściowych. - OCP (ang. Over Current Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem na wyjściu, osobne dla każdej linii, zapobiega przeciążeniu stabilizatora, co przy długotrwałym obciążeniu mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zasilacza. - OTP (ang. Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem, zapobiega uszkodzeniu zasilacza, a pośrednio także zasilanych elementów w przypadku awarii wentylatora lub przeciążenia zasilacza. - OPP (ang. Over Power Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem; ogólne zabezpieczenie całego zasilacza (bez rozgraniczenia na poszczególne linie), zapobiega uszkodzeniu zasilacza przy poborze z niego zbyt dużej mocy. - SCP (ang. Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe, po wykryciu zwarcia wyłącza zasilacz; jako zwarcie przyjmuje się zazwyczaj opór mniejszy niż 0,1Ω. - SIP (ang. Surge & Inrush Protection) – zabezpieczenie przed prądami udarowymi. Prąd zwarciowy udarowy jest największą możliwą wartością prądu zwarciowego, występuje przy najbardziej niekorzystnym kącie fazowym powstania zwarcia i może zaistnieć w ciągu pierwszych 10ms czasu trwania zwarcia. W skład całego zestawu wchodzi, oprócz zasilacza, również przewód zasilający, instrukcja w języku polskim, 4 śrubki do montażu zasilacza w obudowie, dwie opaski na rzepie do porządkowania przewodów, złączka CordGuard zabezpieczająca przewód zasilający przed wysunięciem się z gniazda. Przydatne, jeśli nasz komputer miałby brać udział w jakieś imprezie game’ingowej.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Wraz z tą wersją zasilacza otrzymaliśmy również wentylator Enermax UCEV12 120×120 mm, który z okazji 20-lecia firmy był dołączany do każdego zasilacza. Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Barwy zasilacza zostały utrzymane w czarnej tonacji, co nadaje mu iście czarnego „charakteru”. Na jednym z boków wytłoczona została nazwa firmy.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Wentylator osłania grill koloru złotego, co dość ładnie się komponuje. Sama jakość wykonania jest na wysokim poziomie, nie ma zadziorów, ostrych kantów. Ten model, podobnie jak Modu82+, posiada opatentowany przez inżynierów Enermax system AirGuard. Zaokrąglony wlot powietrza (blacha wygięta została w stronę wnętrza zasilacza) redukuje skłębienia powietrza, dzięki czemu szum wytwarzany podczas pracy wentylatora jest mniejszy. Zwrócili oni uwagę nawet na miejsce przykręcenia grilla. Przykręcili go na zewnątrz, a nie wewnątrz obudowy. Dzięki temu tłoczone powietrze nie obija się tak bardzo o grill, a szum podczas pracy zasilacza jest tu również minimalizowany.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Tylna ścianka zasilacza to popularny plaster miodu, który stosuje się w większości modeli wyposażonych w duży wentylator, a dzięki któremu z zasilacza ciepłe powietrze wylatuje na zewnątrz. Po przeciwnej stronie grilla umieszczono sticker z danymi zasilacza.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Do tej pory zdołaliśmy zauważyć, że model Pro82+ jest bardzo podobny do Modu82+. Ale największa różnica polega na braku modularnego okablowania. Wygląda wręcz niczym ośmiornica :) Przewody, podobnie jak w modelu Modu82+, również są długie i wystarczające nawet dla obudów, w których jednostka zasilająca znajduje się na dole. Dodatkowo w celu wzbogacenia walorów zasilacza, każdy przewód został opatrzony w dość gęsty oplot koloru czarnego z żółtą wstawką.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Jak wcześniej wspominaliśmy, testowany dziś zasilacz wspiera technologię DXXI ready! poprzez zastosowanie złącz 6+2P (8P) PCI-E do zasilania mocniejszych kart graficznych. Zadbano również i o wygodę przy demontażu wtyczek molex – podobnie jak niegdyś Chieftec rozpoczął montować je w swoich zasilaczach, zostały one zaopatrzone w dość wygodne uchwyty do wyjmowania z napędów/dysków bez szarpania.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Jedyne, co rzuciło się w oczy, to skrócony oplot na przewodach ATX 4+4 pin i PCI-E 6 pin oraz brak oplotu między wtyczkami molex i SATA. Ma to zapewne na celu lepsze formowanie przewodów w obudowie, ale wygląda troszkę niedbale.

Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W Enermax Pro 82+ Rev. II 625 W

Zasilacz spełnia też aktualne standardy ATX12V v2.3 dla komputerów stacjonarnych. Wspiera najnowsze procesory: Intel® Core 2 Duo™/Quad™/Extreme™/i7™/i5™/i3™; AMD® Athlon™ 64X2/X4 i Phenom™ X3/X4 oraz jest w pełni kompatybilny z procesorami sześcio-rdzeniowymi.

« PoprzedniaNastępna »
 [1] [2] [3] [4] [5] [6] >>

1 Komentarz