napisany przez: spinnaker / Zasilacze

Recenzja cyfrowego testera zasilaczy Antec

« PoprzedniaNastępna »

Wstęp

Zapewne nie jeden z Was miał kiedyś problem z zasilaczem. Nawet jeśli nie, to napewno wcześniej czy później nadejdzie taki moment kiedy komputer pewnego dnia nie zechce się uruchomić lub poczujecie nieprzyjemny zapach z tyłu obudowy. Oczywiście nie życzymy Wam takich wspomnień po tych droższych, jak i tych tańszych jednostkach. Taka sytuacja może nas również spotkać gdy kupujemy sobie, znajomemu lub rodzinie jeden z tańszych komputerów czy nawet sam zasilacz. Jak więc uniknąć problemów przy zakupie zasilacza, szczególnie używanego? Warto sprawdzić jego możliwości jeśli mamy taką możliwość, a ponieważ większość z matematyką czy fizyką nie chce mieć dużo wspólnego (prócz szkoły), to Antec wyszedł z pomocną dłonią. Stworzył szybki i łatwy w obsłudze cyfrowy tester zasilaczy.

Prezentacja testera

Tester otrzymujemy zapakowany w przeźroczystym opakowaniu z twardego tworzywa sztucznego. Z tylnej okładki możemy krótko poczytać o jego możliwościach i sposobie pomiarów. Zamieszczono również tabele streszczające limity miernika i wbudowanego alarmu. Nie pokrywają się one z normą ATX, określającą prawidłowe napięcia dla zasilaczy (wychodzą poza ten zakres), także tester ten pełni w sumie rolę miernika.

Tester zasilaczy Antec Tester zasilaczy Antec

Po przekroczeniu poniższych napięć, zarówno poniżej dolnych jak i powyżej górnych załącza się buzzer informujący nas o przekroczonym napięciu. Również i na wyświetlaczu ujrzymy stosowny komunikat, ale o tym w dalszej części artykułu. Tester zasilaczy Antec - limity napięć Natomiast na samym dole tylnej części okładki przedstawiono prawidłowe schematy podłączania zasilacza do testera. Informuje o tym szczegółowiej dopiero instrukcja, której nie ujrzymy niestety w języku polskim nawet na stronie internetowej producenta. Tester zasilaczy Antec Po dłuższej walce z opakowaniem w naszych rękach znalazł się nieduży i dość lekki tester. Jest wielkości telefonu komórkowego (smartphone-a), mierzy bowiem 12,5 cm x 7,5 cm x 2,2 cm i waży tyle co paczka drożdzy (11 dkg). Przyznamy, że jest dość poręczny i co najważniejsze mobilny. Można go spokojnie schować do kieszeni naszych bojówek, czy do plecaka. Jeśli chodzi o sam materiał, to główne powierzchnie z tworzywa sztucznego zostały pokryte cienką gumową powłoką koloru czarnego. Jedynie ekran to ciemne twarde tworzywo o niskiej przeźroczystości, któe zostało sygnowane logo producenta. Na spodniej stronie widzimy śrubkę, która umożliwia rozbieranie testera.

Tester zasilaczy Antec Tester zasilaczy Antec

No, ale dość już rozmów o wyglądzie, przejdźmy do konkretów. Praktycznie na każdym boku zostało umieszczone chociaż jedno gniazdo. Większość została opisana. I tak mamy tutaj możliwość podpinania gniazd:
  • ATX 20-pin lub 24-pin
  • CPU 4-pin lub CPU 8-pin
  • 1x PCI-E 6-pin
  • 1x floppy 4-pin
  • 1x molex
  • 1x SATA

Tester zasilaczy Antec Tester zasilaczy Antec

Jako, że gniazda dla złączy molex i SATA są na części chwytowej testera, zdecydowano się umieścić tam gumowe zaślepki, uniemożliwiające przedostawanie się do wnętrza kurzu i zabrudzeń.

Tester zasilaczy Antec Tester zasilaczy Antec

Tester zasilaczy Antec

Wnętrze testera

Nie mogliśmy oprzeć się pokusie i zajrzeliśmy do wnętrza tego jakże przydatnego i poręcznego wynalazku. Po niedługiej walce ze śrubką i kołkiem dystansowym udało nam się wysunąć z wnętrza całe PCB z elektroniką pomiarową.

Tester zasilaczy Antec Tester zasilaczy Antec

Na niej, tak jak się spodziewaliśmy ujrzeliśmy oprócz ekranika LCD zestaw rezystorów. Są to 3-watowe oporniki służące do obciążania poszczególnych linii zasilacza. Po co? Nie wszystkie zasilacze mają zabezpieczenie przed zbyt niskim obciążeniem. Przy dzisiejszej technologii zasilaczy impulsowych, jednostki takie bez obciążenia i owego zabezpieczenia mogą ulec uszkodzeniu. Poza tym bez obciążenia wszystkich linii niektóre napięcia mogą być zaniżone lub zawyżone.
  • linie 12 V – 2x 240 Ω, 3 W
  • linia 5 V – 1x 50 Ω, 3W (rezystor ceramiczny)
  • linia 3,3 V – 1x 10 Ω, 3 W
Obok rezystora ceramicznego umieszczono buzzer, podobny do tych występujących na płytach głównych lub w obudowach. Natomiast obok gniazda SATA nadrukowany został adres mailowy wytwórcy.

Tester zasilaczy Antec Tester zasilaczy Antec

« PoprzedniaNastępna »
 [1] [2] [3] >>

Komentowanie zablokowane.