napisany przez: Błażej Owsiany / Płyty główne

Recenzja płyty głównej ASUS Rampage III Black Edition

« PoprzedniaNastępna »

ASUS Rampage III Black Edition – bestia w czarnej masce

Wiele osób uważa, że socket 1366 zaczyna wymierać, a zdecydowanie bardziej opłacalną platformą jest komputer z procesorem Sandy Bridge na pokładzie. Nie można się z nimi nie zgodzić – w naszych testach pokazaliśmy, że nowe procesory marki Intel w wielu aspektach pokonują jednostki i7 starszej generacji w porównywalnej cenie, a czasem wręcz droższe. Modele 980X i 990X wciąż są jednak stawiane ponad najlepszym procesorem Sandy Bridge – 2600K. Dlaczego? Są zwyczajnie wydajniejsze i stanowią świetny oręż dla overclockerów, którzy polują na kolejne rekordy uzyskane w benchmarkach. Prezentowana przez nas płyta główna ASUS Rampage III Black Edition jest przeznaczona zdecydowanie dla tej drugiej grupy osób, dlatego o współpracę przy realizacji recenzji i „kilka słów do ojca prowadzącego” poprosiliśmy Xtreme Addicta, reprezentanta czołowego polskiego zespołu Xtreme Team. Płyta dotarła do nas w wyjątkowym, matowym opakowaniu, którego motyw został utrzymany w czarno-szarej kolorystyce. ASUS Rampage III Black Edition - Opakowanie Pracy grafików nie przyglądaliśmy się zbyt długo – wiedzieliśmy, co czeka na nas w środku.

ASUS Rampage III Black Edition ASUS Rampage III Black Edition

Płyta na żywo prezentuje się świetnie. Czarne, matowe PCB idealnie oddaje charakter urządzenia – wiemy, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym. Czy Rampage III Black Edition faktycznie okaże się pogromcą konkurencji? O tym przekonamy się później. Zobaczmy najpierw, co jeszcze znajdziemy w opakowaniu. ASUS Rampage III Black Edition - Akcesoria Zaprezentowane powyżej elementy, to:
  • przewód USB do podłączenia laptopa poprzez złącze iROG;
  • mosty do połączeń SLI oraz CrossFire;
  • przewody SATA 3Gb/s oraz 6 Gb/s;
  • śledź z 2 portami USB 2.0 i modułem eSATA;
  • 2 anteny WiFi;
  • wentylator na mostek północny;
  • zestaw opasek zaciskowych;
  • 3 czujniki temperatury;
  • zaślepka z otworami na gniazda do zamontowania w obudowie;
  • przewód USB-USB do podłączenia karty Thunderbolt.

W ostatniej linijce listy napisaliśmy o „karcie Thunderbolt”. Co to jest? ASUS Rampage III Black Edition - Thunderbolt Domyślamy się, że wielu z Was wciąż nie wie, do czego służy to chronione czarną obudową urządzeni. Otóż jest to karta dźwiękowa oparta na znanych nam już układach ASUS Xonar. Oprócz funkcji przetwarzania dźwięku, producent umieścił tutaj także gniazdo LAN, na wypadek gdyby jeden port znajdujący się na płycie głównej nie zaspokajał naszych potrzeb. Bardzo zainteresowała nas elegancka broszura, która pokazuje wyniki pomiarów wykonanych na karcie Thunderbolt. Ściślej mówiąc, zainteresowało nas samo jej istnienie – co z tego, że zdecydowana większość posiadaczy Rampage III Black Edition nie potrafi zinterpretować przedstawionych wykresów, wszyscy zapewne przyjmą, że jeśli producent się tym chwali, to badania wypadły wyśmienicie. Zanim dokładnie przyjrzymy się konstrukcji ASUSa Rampage III Black Edition rzućmy okiem na specyfikację techniczną produktu:
Płyta główna ASUS Rampage III Black Edition
Chipset Intel X58 / ICH10R
Socket LGA 1366
Obsługa pamięci 6 gniazd DDR3: 2200(O.C.)/2133(O.C.)/2000(O.C.)/1800(O.C.)/1600/1333/1066 (max. 48 GB)
Audio SupremeFX X-Fi 2 – 8 kanałów ASUS Thunderbolt z kontrolerem AV100
LAN 1 x Intel Gigabit LAN 1 x Killer 2100
Porty rozszerzeń 4 x PCIe 2.0 x16 (konfiguracje x16; x16/x16; x16/x8/x8 oraz x8/x8/x8/x8) 2 x PCIe 2.0 x1
SATA 6 x SATA 3 Gb/s 2 x SATA 6 Gb/s 2 x SATA 3 Gb/s eSATA
USB porty USB 2.0/1.1 – 6 z tyłu obudowy, 4 do podłączenia do obudowy, 1 dla ROG 2 gniazda USB 3.0/2.0 z tyłu 2 gniazda USB 3.0/2.0 na płycie (do podłączenia obudowy)
FireWire brak
Pozostałe złącza 1 x PS/2 2 x RJ-45 (sieć LAN) 1 x S/PDIF Out Pozostałe złącza kart dźwiękowych 2 złącza dla anten WiFi
WiFi Tak, 802.11b/g/n,
Bluetooth Tak, 3.0 + HS
Dołączone oprogramowanie Sterowniki ASUS PC Probe II ASUS Update ASUS TurboV EVO Utility ASUS AI Suite II ASUS AI Charger WiFi Agent Kaspersky Anti-Virus
Wymiary Extended ATX – 30.5 cm x 26.9 cm
« PoprzedniaNastępna »

1 Komentarz