napisany przez: Łukasz Filipiak / Chłodzenie

Test coolerów Raijintek Ereboss oraz Themis. Czy większy zawsze znaczy lepszy?

« PoprzedniaNastępna »

Metodyka testów

Test każdego coolera polegał na 15 minutowym teście w programie OCCT. Każde z chłodzeń zostało przetestowane w dwóch trybach ustawienia wentylatora. Pierwszy test polegał na ustawieniu prędkości obrotowej na 1000 rpm, natomiast w drugim prędkość wentylatora została ustawiona na maksymalną możliwą. Ponadto procesor również został przetestowany w dwóch trybach.

3.2 GHz przy napięciu 1.26V

3.8 GHz przy napięciu 1.38V

W testach oprócz produktów firmy Raijintek zostały użyte dla porównania Thermalright Macho Black White oraz SilentiumPC Fera Pro HE1224. W przypadku każdego coolera została użyta dołączona przez producenta pasta termoprzewodząca.

Wyniki testów

AMD Phenom II X6 1090T 3210 IDLE

AMD Phenom II X6 1090T 3210 Stress

Przy niepodkręconym procesorze chłodzenia prezentują podobną wydajność, tylko SilentiumPC Fera trochę odstaje od reszty. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni wydajnością, jaką prezentuje najmniejszy z całej stawki Raijintek Themis.

AMD Phenom II X6 1090T 3800 IDLE

AMD Phenom II X6 1090T 3800 Stress

W przypadku podkręconego procesora znów najwyższą wydajnością popisał się Raijintek Themis odstawiając resztę konkurencji o minimum 5* Celsjusza co jest wynikiem wręcz rewelacyjnym jak na cooler z tej półki cenowej.
Na wykresach nie znalazły się wyniki modelu Ereboss z zamontowanymi dwoma wentylatorami, ponieważ praktycznie nie różniły się od tych otrzymanych w przypadku korzystania z jednego wentylatora.
Raijintek Ereboss nie zachwyca swoimi wynikami, jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, że jest to bardzo duże chłodzenie, które w przypadku naszej platformy testowej musiało zostać zamontowane horyzontalnie, przez co wentylator znajdował się bardzo blisko blisko karty graficznej, co z pewnością miało wpływ na końcowe wyniki. Jesteśmy przekonani, że gdyby został on zamontowany wentylatorem od strony pamięci RAM, to wyniki przez niego uzyskane byłyby kilka stopni lepsze.

Głośność

Wentylatory zamontowane w modelach Themis oraz Ereboss pracując z prędkością ~1000 rpm generują tylko mały, prawie niesłyszalny szum powietrza. W przypadku pracy na maksymalnych obrotach są już dość mocno słyszalne.

« PoprzedniaNastępna »
Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.