Layout strony WWW – jakich zasad trzeba się trzymać?

Projekt graficzny strony internetowej należy potraktować bardzo poważnie. W myśl zasady – należy zadbać o pierwsze wrażenie. Jest bowiem bardzo ciężko odbudować swój wizerunek w oczach potencjalnych konsumentów – jeżeli layout strony internetowej nie przypadnie im do gustu.

  1. Czym jest layout strony internetowej?
  2. Projekt graficzny strony internetowej
  3. Nawigacja na stronie
  4. Cena za zaprojektowaną stronę

Czym jest layout strony internetowej?

Projektowanie layoutu należy powierzyć odpowiednim osobom, jakie wiedzą co to tak naprawdę jest. Czym jest owy layout? Ktoś powie, że jest to układ graficzny witryny WWW. Czasem można spotkać się z opinią, że jest to szkielet strony internetowej. Prawdą jest to, że każde z tych stwierdzeń jest poprawne. Tworzenie stron internetowych rozpoczyna się od projektu graficznego, gdzie szczególną uwagę należy przyłożyć do projektowania layoutu oraz kolejno po sobie następujących elementów. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie odstępy, ale także należy uwzględnić szerokości ekranu, jak również wiele pomniejszych elementów.

Projekt graficzny strony internetowej

Projekt layoutu strony opierać powinien się na powszechnie panujących zasadach. Pierwsza z nich mówi o tym, że początek projektowania powinien opierać się na tym, czego oczekuje przyszły użytkownik. Warto spojrzeć chociażby na wygląd oczami osoby, która chce podjąć decyzję zakupową. Czy typografia będzie odpowiednia? Może trzeba będzie jednak zmienić kolorystykę na inną?

Nawigacja na stronie

Zanim ktokolwiek będzie zastanawiał się nad tym, ile kosztuje layout strony internetowej, powinien pamiętać o nawigacji. Ważne są takie elementy, jak chociażby menu górne, czy też stopka strony, gdzie umieszcza się mniej znaczące informacje. Pomiędzy jednym a drugim należy umieścić grafiki, które nie będą w stanie zasłaniać najistotniejszych informacji. Jednocześnie należy zadbać o to, aby całościowy układ strony na każdym z tych punktów był odpowiednio widoczny i czytelny.

Cena za zaprojektowaną stronę

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to, ile będzie kosztować taka strona. Na finalny koszt wpływ ma wiele czynników, w tym chociażby:

  • stopień zaawansowania projektu,
  • wybór wykonawcy, tym bardziej, że niekiedy płaci się za samą markę danego studia graficznego,
  • oczekiwania potencjalnego konsumenta.

Nie ma jednak co stawiać na firmę, która jednak nie może pochwalić się renomą, czy też projektami, jakie wcześniej udałoby im się zrealizować. Tym bardziej, że projektowanie layoutu to wiele elementów, jak chociażby nagłówki, rozdzielczości, stopki, czcionki, fonty, tekst, itd. Tak aby każdy element został stworzony w oparciu o oczekiwania klientów.