Czym jest PSU kalkulator i dlaczego warto się nim posiłkować przy obliczaniu mocy zasilacza komputerowego?

Dobór zasilacza do komputera to istotna kwestia, o której nie powinno się zapominać. Mimo, iż nie ma on bezpośredniego wpływu na zwiększenie wydajności urządzenia, oddziałuje na stabilność i bezpieczeństwo wszystkich podzespołów. Dlatego, by dopasować odpowiedni, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który pozwoli sprawnie oszacować zapotrzebowanie peceta na energię.

Wielu użytkowników komputerów bagatelizuje znaczenie zasilacza. To błąd, gdyż dostarcza on całości elementów właściwą ilość energii niezbędnej do działania. Dobór odpowiedniego modelu nie należy jednak do łatwych zadań i z tego powodu dobrze jest zdać się na kalkulator mocy zasilacza komputerowego. 

Czym jest kalkulator mocy zasilacza?

Kalkulator PSU (Power Supply Calculator) jest ogólnodostępnym internetowym narzędziem pozwalającym sprawdzić jakiej mocy zasilacz będzie idealny dla danej konfiguracji. Jego obsługa jest prosta – wystarczy podać dane wszystkich używanych podzespołów, a sam obliczy wynik. Wprowadzając wartości należy pamiętać, by używać szczytowych wartości zapotrzebowania, które podają producenci poszczególnych podzespołów. 

Lista kalkulatorów PSU

Poniżej znajduje się lista stron, na których dostępne są kalkulatory mocy zasilacza.

Czy użycie kalkulatora PSU jest konieczne?

Nie jest, lecz próby obliczenia mocy zasilacza bazujące na niedoprecyzowanych danych na temat komponentów sprzętu nie zawsze się udają. Trudno jest tym sposobem określić jaka moc jest konieczna, by konfiguracja działała bezpiecznie. Nie warto też kupować z myślą, że zawsze lepiej wybrać mocniejszy, gdyż maksymalnie obciążone urządzenie często nie osiąga nawet 20% swej obciążalności, a do maksymalnej sprawności zazwyczaj wystarczy 50%. 

Tu pomocą przychodzi kalkulator zasilacza do pc, który pozwala łatwo policzyć jakie jest zapotrzebowanie składanego zestawu na energię. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących, których wiedza na temat zasilaczy jest mniejsza.