Na co zwrócić uwagę wybierając laptop do grania?

Jeszcze kilka lat temu oczywistym wyborem dla graczy był PC. Wyższa wydajności, niższa cena, możliwości rozbudowy i wymiany podzespołów sprawiały, że laptop gamingowy nie był optymalnym wyborem. Obecnie rynek technologii komputerowej przechodzi pewnego rodzaju zastój. Technologie wykonania i działania podzespołów prawie się nie zmieniają, a kolejne generacje sprzętu wykazują tylko kilku procentowy wzrost wydajności w stosunku do poprzedników. Zastój ten powoduje, że dobry laptop do gier nie jest już tylko mitem.

Wnętrzności pełne mocy

Na co powinno się zwrócić uwagę wybierając laptop dla gracza? Absolutną podstawą i miejscem w którym należy zacząć jest wybór odpowiednich podzespołów. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych laptopów gamingowych. Niestety nie wszystkie oferują odpowiednią kompozycję podzespołów.

Serce każdego laptopa

Wybierając laptop do grania przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cztery komponenty: procesor, karta graficzna, pamięć RAM oraz dysk. Procesor jest sercem każdego laptopa i nie da się go wymienić, podobnie jak karty graficznej. Wybór na rynku jest duży, zaczynając od procesorów Intel serii i5, i7 oraz i9, kończąc na AMD Ryzen 3, 5, oraz 7. Jeśli sprzęt ma służyć nie tylko do grania, ale również do pracy, na przykład przy obróbce grafiki lub wizualizacjach, warto wybrać procesor AMD serii Ryzen. Kolejnym po procesorze niezbędnym i ważnym komponentem jest karta graficzna. Od jej wydajności i mocy zależy, jaką płynność i detale uda się uzyskać w grach. Tutaj wybór jest jeszcze większy niż w przypadku procesorów. Najlepszym wyborem będzie Nividia GTX/RTX, jeśli wybiera się procesor Intel albo AMD RX, jeśli zdecydowało się na procesor AMD Ryzen.

laptop gamingowy

Pamięć i magazyn danych

Kolejnym ważnym elementem jest wybór pamięci RAM. Pamięć ta odpowiada za to ile  operacji i w jakim czasie będzie mógł wykonać laptop gamingowy. Absolutnym minimum w przypadku dobrego laptopa do gier jest 8 GB pamięci RAM, warto jednak zainwestować w większą jej ilość, by móc się cieszyć, płynną i atrakcyjną rozgrywką przez kilka najbliższych lat. Spora część dostępnych na rynku laptopów dla graczy oferuję możliwość rozszerzenia lub wymiany pamięci RAM. Ostatnim ważnym komponentem jest dysk. To na nim będą znajdować się gry i między innymi od jego prędkości będzie zależeć szybkość ładowania się gier. Do wyboru są dwa rodzaj dysków, HDD oraz SSD. Warto zainwestować w dysk typu SSD, ponieważ dyski te są odporniejsze na uszkodzenia oraz mają lepsze osiągi, co ma spore znaczenie w przypadku bardziej wymagających tytułów gier.

Matryca i akcesoria

Decydując jaki laptop do gier kupić trzeba również rozważyć jaki rodzaj matrycy wybrać, jaką przekątną ekranu, oraz jakie porty i dostępne akcesoria oferuje konkretny laptop gamingowy. Wybierając odpowiednią kompozycje dla siebie najlepiej skorzystać z artykułów, serwisów lub kanałów porównujących różnego rodzaju laptopy do grania, by móc znaleźć dobry laptop do gier dla siebie w atrakcyjnej cenie.