Dlaczego wzmacniacz jest tak ważny dla jakości dźwięku?
Bardzo często szukając jakiegoś rozwiązania, aby zwiększyć jakość dźwięku, jednym sposobem przychodzącym na myśl jest kupno nowego sprzętu. Niestety, zakup ten najczęściej wiąże się z wysokimi kosztami, a większość osób wycofuje się z pomysłu, zadowalając się dotychczasowo używanym sprzętem. Odpowiedzią na potrzeby osób chcących polepszyć jakość dźwięku jest wzmacniacz audio. Ma on jedno konkretne zadanie – zwiększyć moc sygnałów elektrycznych, które pochodzą z odtwarzaczy CD, gramofonów, mikrofonów, MP3 czy odbiorników radiowych. Dlaczego wzmacniacz jest tak ważny dla jakości dźwięku?
Wzmacniacz – urządzenie dla jakości dźwięku
Jak sama nazwa wskazuje, wzmacniacz to urządzenie, które odpowiada do wzmacniania sygnałów, jakie zostają wysłane ze źródła dźwięku. Zamienia on sygnał elektroakustyczny w fale akustyczne.
Poszukując idealnego wzmacniacza najważniejszą kwestią jest to, aby wszystkie elementy biorące udział w odtwarzaniu muzyki były ze sobą kompatybilne. Różnica pomiędzy zestawem audio, w którego skład wchodzi wzmacniacz a kompletami, które tego urządzenia nie posiadają jest doskonale słyszalna nawet przez największego laika muzyki. Wzmacniacze mogą być podłączone zarówno do wieży Hi-Fi, gramofonu, radia czy innego kompatybilnego sprzętu audio.
Rodzaje wzmacniaczy
Wyróżniamy dwa główne rodzaje wzmacniaczy.
- Wzmacniacz lampowy Hi-Fi.
- Wzmacniacz tranzystorowy.
Pierwszy z nich wyposażony jest w specjalne lampy elektronowe, stanowiące element wzmacniający. Ma reputację odtwarzania naturalnego i ciepłego dźwięku, który jest czysty i niezagłuszony. Wykorzystywany jest najczęściej przez muzyków. Drugi działa z kolei na zasadzie tranzystorów, które są odpowiedzialne za efektywne i bezpieczne wzmocnienie dźwięku. Mimo tego, że oskarżany jest on o tłumienie delikatnych i drobnych niuansów dźwięku, to właśnie tego typu wzmacniacze najczęściej znajdują się w domach.
Wzmacniacz a jakość dźwięku
Kolumny głośnikowe oraz ich przewody to nie jedyne, co ma wpływ na jakość dźwięku. Spory wpływ na jakość brzmienia ma także wzmacniacz. Obwody odpowiadające za wzmocnienie sygnału znajdujące się w urządzeniu mają bezpośredni wpływ na prawidłową współpracę między kolumnami a wzmacniaczem. Właściwie napędzane kolumny potrafią odwdzięczyć się nienagannym brzmieniem w szerokim zakresie częstotliwości. Co ważne, wpływają one też na wrażenia słuchowe. Dobrze zestawione systemy umożliwiają usłyszenie niedostrzegalnych dotąd szczegółów w muzyce, wydobywając z nich najwierniejszy charakter brzmienia instrumentów czy wokali. Pomimo tego, że kolumny spełniają tu najważniejszą rolę, wzmacniacz nie zostaje w tyle. Wpływa on bowiem na około 20% jakości dźwięku.
Większość wzmacniaczy dostępnych na rynku wyposażona jest w tzw. przedwzmacniacz, który zintegrowany jest w obudowie. Wzmacnia on sygnał audio tak, aby urządzenie nadal mogło pracować z optymalnym sygnałem dźwiękowym. Zadaniem przedwzmacniacza jest wyrównanie wszystkich sygnałów do takiego samego poziomu, aby wzmacniacz mógł przetwarzać wszystkie sygnały w ten sam sposób. Niektóre urządzenia wyposażone są też we wzmacniacz odwracający, który dba o to, aby napięcie przedwzmacniacza dopasowało się do napięcia głównego wzmacniacza.