Co to jest LED, czyli nowoczesna technologia na miarę XXI wieku
LED to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań XXI wieku. W tej publikacji zbadamy, jak działa ta technologia, w jaki sposób może ona wpłynąć na nasze życie i jak możemy ją wykorzystać. Przyjrzymy się również zaletom i wadom korzystania z nowoczesnej technologii LED.
Co to znaczy LED?
LED to skrót od diody elektroluminescencyjnej (ang. light-emitting diode) i jest to rodzaj diody świecącej, która emituje światło w wyniku zjawiska rekombinacji nośników ładunku. Najczęściej diody LED są wykorzystywane w oświetleniu, ale są one również stosowane w urządzeniach elektronicznych, w których wymagane jest wyświetlanie informacji lub sygnalizacja. Dioda LED emituje światło w szerokim zakresie kolorów, w tym czerwonym, zielonym, niebieskim, białym lub podczerwonym. Dzięki swojej wyjątkowej wydajności energetycznej, diody LED są często używane do oświetlenia, gdzie szybki czas rozruchu i długi okres użytkowania są niezbędne. Ponadto, są one odporne na wstrząsy i wibracje, co czyni je idealnym wyborem do aplikacji wymagających wysokiej trwałości. LEDy są również bardzo trwałe i wytrzymałe, a przy odpowiedniej obsłudze mogą działać nawet do 100 000 godzin.
Dioda LED – budowa
Dioda LED jest jednym z najbardziej popularnych elementów elektronicznych, szeroko stosowanym w aplikacjach komercyjnych i hobbystycznych. Jest ona zbudowana z obudowy wykonanej z żywicy przezroczystej, przewodu doprowadzającego zasilanie, odbłyśnika i czipu półprzewodnikowego, dwóch nóżek będących bazą diody (anoda i katoda) oraz kołnierza bazowego. Diody LED są dostępne w różnych kolorach oraz rozmiarach i mogą być wykorzystywane w wielu aplikacjach. Ze względu na to, że diody LED mają zazwyczaj mniejsze wymiary od innych źródeł światła, są one wyjątkowo łatwe do zainstalowania i stosowane w wielu urządzeniach elektronicznych.
Warto również zwrócić uwagę na ich wysoką wydajność świetlną przy prądzie zasilającym, który jest znacznie niższy niż w przypadku dobrze znanych nam tradycyjnych żarówek. Pojedyncza dioda LED jest w stanie wytworzyć nawet kilkukrotnie więcej światła od innych rodzajów diod. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, która pozwala na odpowiednią koncentrację światła.
Działanie diody LED
Diody LED (diody elektroluminescencyjne) są rodzajem diod półprzewodnikowych, które wytwarzają światło poprzez reakcję elektroluminescencji. Emisja światła jest wywoływana przez wystawienie diod na działanie prądu elektrycznego. Diody LED są często wykorzystywane do oświetlenia, sygnalizacji świetlnej, wskaźników i w innych urządzeniach elektronicznych.
Diody LED są bardzo wydajne energetycznie, ponieważ emitują dużo światła przy bardzo niskim zużyciu energii. Mają również długą żywotność, a także są odporne na wibracje i wstrząsy, co czyni je bardzo trwałymi źródłami światła. Obecnie diody LED stanowią bardzo wszechstronne źródło światła i używane do wielu różnych zastosowań. Ich wytrzymałość, wydajność i niewrażliwość na warunki eksploatacyjne sprawia, że są obecnie najczęściej wykorzystywane w oświetleniu wielu różnych przestrzeni.
Rodzaje diod LED
Obecnie najpopularniejsze diody LED to te o oznaczeniu SMD, czyli montowane powierzchniowo o znacznie szerszym kącie świecenia oraz dłuższej żywotności. Diody LED SMD mają różne oznaczenia, a ich symbol oznacza nie więcej jak wymiar samego chipa. Dziś na rynku największą popularnością cieszą się diody SMD 2835. Jest to nowoczesny chip LED, który pomimo niezbyt dużych wymiarów wyróżnia się wysoką efektywnością świetlną. Diody SMD 2835 możemy dziś spotkać w wielu lampach oświetleniowych, jak i taśmach LED. Bardzo popularne diody to również SMD 5050. Są one podobnie wykorzystywane w przypadku lamp wewnętrznych i zewnętrznych, jak i w mocniejszych paskach LED. Cały czas olbrzymią popularnością na rynku cieszą się także diody SMD 3528. Jest to dioda LED, która nie zużywa dużej ilości prądu, ale również nie generuje przy tym zbyt dużej ilości światła. Najczęściej ten rodzaj LED wykorzystywany jest w przypadku dekoracyjnego oświetlenia. Możemy go spotkać w paskach LED służących do podkreślenia elementów wystroju, jak i w świątecznych ozdobach.
Rodzaje taśm LED
Taśmy LED to pierwsze produkty, które kojarzą się nam z nowoczesną technologią. Są one dziś szeroko stosowane w wielu różnych instalacjach, a ich rodzaje są bardzo zróżnicowane. Najbardziej podstawowym rodzajem taśmy LED jest dziś ten wyposażony w diody SMD, których na metrze bieżącym paska możemy spotkać od 30/m aż do 240/m. Taśma LED SMD jest bardzo wszechstronna i ma wiele zastosowań zarówno w oświetleniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Innym rodzajem pasków LED jest taśma LED COB, która składa się z jednego dużego chipu LED. Ta taśma LED jest znacznie wydajniejsza od modelu SMD i jest często stosowana ze względu na w pełni jednolitą linię światła, którą zapewnia.
Poruszając temat rodzajów taśm LED, nie można zapomnieć również o wielokolorowych paskach. Taśma LED RGB wyposażona jest w diody 3w1 – składające się z trzech podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Poprzez odpowiednie łączenie tych barw z wykorzystaniem kontrolera, możemy uzyskać dowolny kolor z palety RGB. Ten model taśmy LED jest szczególnie wykorzystywany w projektowaniu oświetlenia dekoracyjnego, ponieważ pozwoli Ci stworzyć dowolne aranżacje kolorystyczne. Jeśli chcesz połączyć zalety wielokolorowej taśmy LED i funkcji białego światła możesz dziś wybrać również taśmy LED RGBW lub RGB+CCT. Są to modele wyposażone w diody, które mogą emitować dowolny kolor z palety RGB, ale również białe światło w barwie ciepłej, zimnej lub neutralnej.