Jak wybrać system CMMS? Przewodnik dla działów utrzymania ruchu

Efektywne utrzymanie ruchu jest fundamentem każdego współczesnego zakładu produkcyjnego. Przynosi wymierne oszczędności i stanowi nieocenione wsparcie w procesie optymalizacji kosztów produkcji. Dział techniczny potrzebuje jednak systemu o funkcjonalnościach adekwatnych do celów firmy. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru systemu CMMS.

Systemy CMMS pomagają kontrolować koszty produkcji i prowadzić efektywną eksploatację parku maszynowego oraz całego majątku technicznego firmy. Skutecznie eliminują występowanie awarii, skracają czasy przestojów produkcyjnych i poprawiają funkcjonowanie gospodarki części zamiennych. Aby osiągnąć te korzyści, trzeba jednak wdrożyć odpowiednie rozwiązanie, które wykracza poza funkcjonalność najtańszych programów. Wybierając system CMMS zwróć uwagę na poniższe kwestie.

Funkcje i możliwości systemu

Kryterium kluczowym, ale nie jedynym powinna być funkcjonalność wybieranego rozwiązania. Chociaż dostawcy często oferują szeroki wachlarz funkcji i dodatków, nie wszystkie są przydatne w codziennej pracy, a niektóre mogą nawet ją komplikować. Najważniejsze i niezbędne funkcje to: wsparcie prewencyjnego utrzymania ruchu, raportowanie i moduł analityki, monitorowanie awarii w czasie rzeczywistym, zarządzanie zadaniami i personelem, zarządzanie gospodarką magazynową części zamiennych, łatwe zgłaszanie problemów, powiadomienia w czasie rzeczywistym czy obsługa systemu za pomocą urządzeń mobilnych.

Analityka i raportowanie

Jedną z najważniejszych funkcji programów CMMS jest możliwość raportowania i analizy danych. Zespoły techniczne potrzebują narzędzi do zaawansowane przetwarzania i prezentacji informacji o eksploatacji zasobów firmy. To nie tylko wykresy, wizualizacje i tabele, ale także inteligentne wsparcie w procesie wnioskowania oraz podejmowania decyzji.

Przy wyborze systemu koniecznie zwróć uwagę na to, czy rozwiązanie oferuje takie funkcje jak kreator raportów, automatyczne raportowanie oraz pogłębiona analiza danych „drill down”. Te opcje ułatwią Ci podejmowanie strategicznych decyzji i skrócą czas potrzebny do ich podjęcia.

Ergonomia pracy

Komfort i intuicyjność obsługi systemu CMMS są równie istotne w codziennej pracy, co jego funkcjonalność. Wybrane oprogramowanie musi być proste w obsłudze, aby nie stało się dodatkowym obciążeniem.

Nowoczesne systemy, takie jak Queris CMMS, oferują elastyczność i płynną obsługę z dowolnego miejsca, dzięki aplikacji mobilnej, aplikacji desktopowej czy ekranu przemysłowego, instalowanego w wymagających warunkach produkcyjnych.

Ponadto ważne jest, abyś miał możliwość zarządzania uprawnieniami użytkowników. Osobny moduł zgłaszania awarii, ułatwiający komunikację i przyspieszający podjęcie reakcji, to absolutny standard dla pracy operatorów maszyn. Takie podejście nie tylko porządkuje pracę, ale także poprawia komunikację między działem utrzymania ruchu a produkcją.

Integracja systemów i rozwiązań

CMMS musi również posiadać możliwości integracji z innymi systemami działającymi w firmie, takimi jak ERP, MES czy APS. Wybór rozwiązania zamkniętego na wymianę danych i integrację z innymi narzędziami IT ograniczy rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Brak kompatybilności utrudnia zarządzanie techniczne i jest sprzeczne z koncepcją Przemysłu 4.0, gdzie płynny przepływ informacji w całym środowisku IT firmy to fundament produkcji.

Wsparcie autonomicznego utrzymania ruchu

Autonomiczne utrzymanie ruchu polega na delegowaniu prostych czynności naprawczych i konserwacyjnych do zadań operatorów maszyn. Prowadzone przez nich regularne konserwacje i drobne naprawy odciążają dział utrzymania ruchu, który może skupić się na bardziej zaawansowanych zadaniach. Znacznie poprawia się wtedy dostępność maszyn, ponieważ spada awaryjność i czas przestojów.

Jednak autonomiczne utrzymanie ruchu wymaga wsparcia ze strony systemu CMMS. Wybierając takie oprogramowanie zwróć uwagę czy posiada funkcje dedykowane operatorom, pomagające w prowadzeniu autonomicznego utrzymania ruchu.

Zarządzanie narzędziami

Funkcją systemów CMMS cieszącą się coraz większą popularnością jest też moduł kompleksowego zarządzania narzędziami. Narzędziownia w takim wydaniu eliminuje potrzebę korzystania z dodatkowych programów, co wiąże się z oszczędnością pieniędzy i lepszą analitykę kosztów, uwzględniającą powiązania z innymi dziedzinami działalności produkcyjnej.

Zintegrowane zarządzanie narzędziami w jednym systemie poprawia planowanie i rejestrację wykonanych zadań, ale daje także pełniejszą kontrolę nad posiadanymi zasobami. Dział utrzymania ruchu, który wraz z oprogramowaniem CMMS zyska funkcje zarządzania wyposażeniem technicznym będzie mógł generować o wiele lepsze wyniki.

System na długie lata

Wdrożenie systemu CMMS to inwestycja, której celem są niższe koszty utrzymania ruchu, poprawa organizacji pracy i wymierny wzrost wydajności produkcji dzięki zwiększającej się dostępności maszyn. Efekty podjętej decyzji będą Ci towarzyszyć prawdopodobnie wiele lat, dlatego wybierz stabilne rozwiązanie o kompletnej funkcjonalności, dostarczane przez doświadczonego dostawcę.

Takim systemem jest Queris CMMS, produkt polskiej firmy, który możesz bez żadnych zobowiązań przetestować we własnym zakładzie. Skorzystaj z tej możliwości na stronie queris.pl.