Czy Pluton to planeta?

Najważniejsze informacje:

  • W 2006 roku Pluton stracił status planety na rzecz planety karłowatej
  • Pluton nie spełnia warunku dominacji grawitacyjnej swojej okolicy
  • Znajduje się w Pasie Kuipera wraz z innymi podobnymi obiektami
  • Pluton ma średnicę około 2200 km i 5 księżyców

Na skróty:

Pluton przez 76 lat był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Jednak w 2006 roku astronomowie podjęli przełomową decyzję, która zmieniła jego status i wpłynęła na nasze rozumienie układu planetarnego.

Zmiana klasyfikacji Plutona

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) w 2006 roku wprowadziła nową definicję planety. Ta decyzja doprowadziła do zmiany statusu Plutona z planety na planetę karłowatą. Zmiana wywołała dyskusje w środowisku naukowym i wzbudziła zainteresowanie opinii publicznej.

Kryteria bycia planetą

Według definicji IAU, obiekt musi spełnić cztery warunki, aby zostać uznanym za planetę:

  • Musi krążyć wokół Słońca
  • Ma wystarczającą masę, by przybrać kształt zbliżony do kuli
  • Nie emituje własnego światła
  • Dominuje grawitacyjnie swoją orbitę

Dlaczego Pluton nie jest planetą?

Pluton spełnia trzy pierwsze kryteria, ale nie spełnia czwartego warunku. Znajduje się w Pasie Kuipera, gdzie krąży wiele podobnych obiektów. Masa Plutona jest zbyt mała, by mógł grawitacyjnie zdominować swoją okolicę. Nie jest w stanie oczyścić swojej orbity z innych ciał niebieskich.

Charakterystyka Plutona

Pluton to lodowe ciało niebieskie o średnicy 2200 kilometrów. Jego powierzchnię pokrywa głównie zamrożony azot i metan. Temperatura na powierzchni wynosi około -232 stopni Celsjusza. Pluton posiada pięć księżyców, z których największy – Charon – ma prawie połowę wielkości samego Plutona.

Nowa kategoria – planeta karłowata

IAU utworzyła nową kategorię obiektów – planety karłowate. Są to ciała niebieskie, które spełniają wszystkie kryteria planety oprócz dominacji grawitacyjnej swojej orbity. Oprócz Plutona do tej kategorii należą też inne obiekty, jak Ceres czy Eris. Ta klasyfikacja lepiej odzwierciedla różnorodność obiektów w naszym Układzie Słonecznym.