napisany przez: Bartosz Figura / Relacje

Relacja z premierowego pokazu urządzeń Samsung

23 marca był kolejnym dniem, w którym redakcja OCLab gościła na konferencji dużej i znanej firmy. Tym razem był to Samsung, który w eleganckich wnętrzach Businessman Institute w Warszawie zaprezentował swoje najnowsze produkty we wszystkich chyba segmentach rynku – od foto/video przez IT, aż po domowe AGD. Przejdźmy więc do opisu tego, co znajdziecie na zdjęciach, bo wiadomo, że jeden dobry obrazek zastąpi 1000 słów.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Zaczynamy od ciekawych drukarek – nowa akcja Samsung „Drukarka swojego pańcia” daje użytkownikom możliwość zamówienia bądź nawet zaprojektowania własnej naklejki na drukarkę, dzięki czemu będzie ona „spersonalizowana”. Przyznać trzeba, że nawet te gotowe wzory prezentują się ciekawie, a osoba z zacięciem artystycznym może stworzyć naprawdę ładne dzieła. Marzyliście o zdjęciu swojego kota bądź faceta na drukarce? Wchodźcie na stronę i projektujcie!

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Samsung to także kina domowe i odtwarzacze DVD i BluRay, które zaprezentowano na osobnej szafeczce i gotowych już „zestawach”.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Jeśli ktoś posiada (albo choć wie czym jest) tablet, to pewnie zauważył, że trudno na dotykowej klawiaturze pisać coś dłuższego niż notatki. Dlatego do Galaxy Tab można dołączyć specjalną podstawkę z klawiaturą. Funkcjonalne.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 W segmencie IT Samsung pokazał nadspodziewanie mało, jednak coś się zawsze znajdzie – laptopy i pierwszy ekran o przekątnej 27″ z podświetleniem LED.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Za niejaką ciekawostkę można potraktować „łamany” przewód HDMI – z pewnością pomysłowe, gdyż często sama wtyczka jest dość długa, a trzeba jeszcze pozwolić, aby przewód również łagodnym łukiem skręcał do odbiornika. Przydatne szczególnie z kartami graficznymi i komputerami, stojącymi blisko ściany.

Premiery Samsung Wiosna 2011 IT może i wiele nie było, za to telewizorów – mnóstwo. Samsung jest potężną marką na rynku TV, stąd też wiele modeli w ich ofercie. Nie mogło oczywiście zabraknąć wszechobecnego 3D i telewizorów doń przystosowanych.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 O LED TV serii 9000 pisaliśmy już wcześniej tutaj. Telewizory o niesamowicie małej grubości (i koszmarnej cenie) robią naprawdę imponujące wrażenie, szczególnie jeśli obok nich postawimy pendrive, pilot czy pismo i nadal okazuje się, że wyświetlacz i jego ramka są cieńsze. Z oczywistych względów złącz nie można było umieścić z tyłu ekranu (to pewnie pogrubiłoby go parokronie) więc ich komplet znajdziemy na tyle podstawki. Szkoda, że takie małe, stylistyczne dzieło sztuki jest tak drogie :(

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Tym, co przykuło naszą uwagę, to to mała „szklarnia” i „system” Samsunga. Mowa tu o obiektywach i aparacie, który umożliwia ich montaż. Firma Samsung, z sobie tylko znanych powodów, nie próbuje zawojować rynku lustrzanek – ich jedyny produkt, GX20, to tak naprawdę Pentax K20D z delikatnymi modyfikacjami body i innym logo. Świetny aparat za rozsądne pieniądze, lecz już praktycznie niedostępny no i zrobiony przez Pentaxa. Jednak walczą o rynek „konsumencki”, któremu oferują aparaty z dwoma ekranami (jeden na przodzie, co umożliwia robienie „sweet fotek” z ręki), czy taki wyposażony w wi-fi (internet w aparacie?), dzięki któremu możemy sterować aparatem za pośrednictwem telefonu. Może nie fizycznie jego ruchem po blacie biurka, ale zoomem i „spustem migawki” już tak.

Premiery Samsung Wiosna 2011 No dobrze, pogadaliśmy o aparatach bardziej do zabawy, typowych „małpkach” z bajerami, ale skąd te obiektywy? Otóż Samsung w swojej ofercie ma coś ciekawszego – hybrydę, czyli kompakt funkcjami i możliwościami zbliżony do lustrzanki. Wcześniej zwał się NX10, teraz wchodzi jego następca, czyli NX11. Posiada matrycę APS-C (a taką montuje się w „lustrach”) o rozdzielczości 14,6 megapikseli (tyle, co w Pentaxie K20D), wymienną optykę, „gorącą stopkę” dla lamp błyskowych, ekran Super AMOLED i nowość, jaką jest wsparcie dla i-Function. W tym ostatnim chodzi o to, że dzięki jednemu przyciskowi na obudowie obiektywu możemy zmieniać wszystkie ustawienia (ISO, balans bieli itd.) bez odrywania oczu od wizjera. Jesteśmy świadomi, że profesjonalny fotograf w swoim aparacie też potrafi zrobić to dzięki zapamiętaniu położenia poszczególnych klawiszy na body, jednak tutaj zrobiono ukłon w stronę mniej zaawansowanych. Dodajmy jeszcze, że dzięki specjalnej przejściówce możliwe jest domontowanie do NX11 dowolnego obiektywu z mocowaniem K od Pentax. A to już daje pokaźny wybór (oczywiście za cenę braku autofocusa).

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Kilka przykładowych zdjęć kolejki z klocków LEGO. Dodajmy jeszcze, ze praktycznie wszystkie zdjęcia w tej relacji zrobiono właśnie NX11. Aparat i jego możliwości bardzo przypadły nam do gustu, kłopot jednak w tym, że tak małe body nie daje pewnego chwytu. Użytkownicy lustrzanek wiedzą, że ich sprzęty, oprócz wagi, cechują się możliwością porządnego „złapania” i utrzymania całości nawet z krótkim teleobiektywem (dłuższe wymagają już podpórek). Tutaj jest to wyraźny mankament – założenie dłuższego obiektywu (powiedzmy 200) i lampy błyskowej powoduje, że aparat zaczyna opadać w rękach i trzeba wyraźnie szukać chwytu, który to uniemożliwi. Ale czego się spodziewać po dość płaskim korpusie :)

Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Niemniej – NX11 jest po prostu fajny. Poniżej specyfikacja i wyszczególnione obiektywy. My najwięcej używaliśmy obiektywu 20 mm f2.8 i „rybiego” od Pentaxa.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Z ciekawostek tylko pokażemy i wspomnimy o Navibot czyli robocie sprzątającym. Jeździ taki po pokoju, odkurza i przechodzi do następnego. Oczywiście w nowej wersji (bo już wcześniej istniał jego przodek) dopracowano wykrywanie przedmiotów, unikanie kolizji czy głośność.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Ostatnie, co pokażemy, to kamerki, szczególnie jedna. Na szafeczce, wspólnie ze wspomnianymi aparatami, stały dwie kamery.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 Tym, co wyróżnia model HMX-Q10 to fakt, że posiada tylko jeden przycisk na obudowie oraz pokrętło. To na razie nic, ale jeśli dodamy do tego żyroskop otrzymamy kamerę, którą można obrócić „do góry nogami”, dzięki czemu uchwyt znajdzie się po drugiej stronie i stanie się przyjazny mańkutom. Oczywiście to, co widzimy na ekranie również się obróci, a poznać, że trzymamy kamerę „źle” będzie można tylko po odwróconych napisach na obiektywie i naklejce na górze.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 HMX-H300 już tak pomysłowa nie jest, ale ma za to spory zoom, bardzo jasny obiektyw (f1.8), szerokokątną i markową optykę i pozwala na wstępną edycję materiału wideo już z poziomu kamery.

Premiery Samsung Wiosna 2011 Premiery Samsung Wiosna 2011 I to już wszystkie szczegóły z pokazu Samsung. Ominęliśmy kilka premier, jednak założyliśmy, że nowa mikrofalówka, lodówka czy pralka z funkcją Eco Bubble nie znajdzie wielkiego zainteresowania wśród Czytelników OCLab :) Z konferencji najlepiej zapamiętaliśmy aparat NX11, za którego pożyczenia jeszcze raz dziękujemy Samsungowi i mamy nadzieję, że już wkrótce znów coś dla Was opiszemy. Tym razem pewnie będą to telefon Galaxy S II i Galaxy Tab II. Do napisania więc! Skomentuj na Forum!

Komentowanie zablokowane.