napisany przez: wonsky / Poradniki

Tworzenie obrazu i kopii dysku oraz partycji w Norton Ghost

« PoprzedniaNastępna »

Klonowanie dysku na dysk

Dotarliśmy do jednej z ważniejszych funkcji programu, klonowania dysku na dysk w kopii 1:1. Funkcja pozwala utworzyć wierną kopię źródłowego dysku, nawet jeżeli mają one różne rozmiary. Funkcja ta przydatna jest, gdy zmieniamy dysk twardy w komputerze, np. z 250 GB zmieniamy na 500 GB, a nie chcemy przeprowadzać nowej instalacji systemu operacyjnego. Pamiętajmy jednak że podczas klonowania wszystkie dane i cały układ partycji na dysku docelowym zostaną bezpowrotnie usunięte! 1. Standardowo już zaczynamy od uruchomienia Norton Ghost. 2. Z menu wybieramy Local > Disk > To Disk.

Norton Ghost

3. Wybieramy dysk źródłowy, a następnie dysk docelowy. Jak zauważyliśmy nie możemy zaznaczyć tego samego dysku gdyż nie da się skopiować siebie samego w to samo miejsce ;)

Norton Ghost Norton Ghost

4. W kolejnym oknie mamy możliwość ustalenia poszczególnych rozmiarów partycji. Z racji tego iż na dysku źródłowym mamy tylko 1 partycję, to ustalamy tylko jej rozmiar w polu New Size. W Old Size mamy rozmiar partycji dysku źródłowego, a Data Size zawiera dane o rozmiarze danych zapisanych na dysku. Wpisujemy rozmiar lub pozostawiamy bez zmian jeżeli chcemy zachować proporcję np. gdy dysk mamy podzielony na 2 połówki i klikamy OK.

Norton Ghost

5. W następnym oknie zostaniemy poproszeni o potwierdzenie chęci sklonowania dysku oraz zostaniemy ostrzeżeni o tym, że dane na dysku docelowym zostaną nadpisane. Klikamy Yes, chyba że pomyliliśmy dyski lub rozmiary i chcemy je poprawić.

Norton Ghost

6. Czekamy na zakończenie procesu klonowania dysku który zostanie potwierdzony komunikatem Clone Completed Successfully jeżeli cała operacja zostanie pomyślnie wykonana. Możemy już zrestartować komputer i uruchomić nasz system z nowego HDD…

Norton Ghost Norton Ghost

… bądź sprawdzić jak Ghost podzielił partycje uruchamiając Acronis Disk Director Suite. Jak widać cała zawartość dysku 3, który był dyskiem docelowym, podczas klonowania została nadpisana.

Norton Ghost

« PoprzedniaNastępna »

2 Komentarzy

  1. Anonim pisze:

    [...] [...]