napisany przez: spinnaker / Poradniki

Aktualizacja firmware na dysku SSD

Wstęp

Nośniki danych Solid State Drive, czyli popularnie zwane dyski SSD podobnie jak napędy optyczne, czy płyty główne posiadają swój własny firmware (bios), który odpowiedzialny jest za działanie i komunikację podzespołów w danym urządzeniu. I podobnie jak w napędach czy płytach głównych można go aktualizować, co ma na celu zazwyczaj polepszenie parametrów pracy lub nawet dodanie nowych funkcji. Dziś przedstawimy Wam procedurę aktualizacji na przykładzie dysku SSD ADATA S599 128 GB, który oparty jest o kontroler SandForce SF-1222. Poza tym poznacie kilka przydatnych, przy takiej operacji, trików.

Aktualizacja firmware

Operację aktualizacji zaczynamy od wejścia na stronę producenta dysku i ściągnięcia programu aktualizującego. Często dodawany jest również manual przydatny do przeprowadzenia takiej operacji. Oczywiście, oprócz lektury niniejszego artykułu, zalecamy przynajmniej przejrzenie takowego manuala od producenta.

Na samym początku zaznaczamy, że nie ponosimy odpowiedzialności za szkody wynikłe podczas nieprawidłowego przeprowadzania aktualizacji firmware na Waszych dyskach SSD!

Przygotowanie dysku do aktualizacji Przygotowanie dysku do aktualizacji jest jedną z najważniejszych operacji. 1. Jak pisaliśmy wcześniej, jedną z pierwszych czynności powinno być przejrzenie manuala z instrukcjami dotyczącymi aktualizacji firmware. Każdy producent może mieć swoje indywidualne ustawienia, bez ustawienia których aktualizacja może zakończyć się niepowodzeniem, a nawet bezużytecznym dyskiem. 2. Większość programów do aktualizacji wymaga, aby przeprowadzać aktualizację na systemie Windows 7, który jest pierwszym systemem od Microsoft z natywną obsługą dysków SSD. 3. Producent może wymagać, aby w chwili aktualizacji kontroler na płycie głównej działał w trybie AHCI. Trzeba tutaj dodać, że warto używać tego trybu pracy, gdyż wspiera on kolejkowanie zadań NCQ (jeśli nasz dysk SSD też ją wspiera, wręcz należy jej używać, dzięki czemu żywotność dysku będzie dłuższa). 4. Do przeprowadzenia będzie nam potrzeny drugi dysk z systemem operacyjnym (bądź komputer), na którym będziemy przeprowadzać aktualizację. Nie da się zaktualizować firmware-u na dysku, na którym jest postawiony system, na którym aktualnie pracujemy. 5. Jeśli na dysku mamy jakieś dane, przed aktualizacją firmware należy zrobić ich backup, ponieważ mogą zostać utracone. Nie ma takiego obowiązku (jak często piszą sami producenci dysków SSD), ale strzeżonego strzegą. 6. Jeśli mamy możliwość przeprowadzania aktualizacji firmware na komputerze, który jest zasilany poprzez zasilacz awaryjny UPS, użyjmy właśnie tego komputera. Brak prądu podczas takiej operacji może spowodować, że nasz dysk będzie się nadawał tylko i wyłącznie do kosza. 7. Niektóre programy aktualizacyjne mogą mieć problemy z działaniem na systemach Macintosh oraz z działaniem na płytach głównych wyposażonych w chipsety Nvidia. Także najpierw należy dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na stronach producenta dysku SSD.

Aktualizacja firmware Po ściągnięciu na dysk programu, otwieramy go na prawach administratora. Robimy to klikając prawym przyciskiem myszy na pliku wykonalnym (.exe) i z menu rozwijalnego wybieramy „Uruchom jako administrator”. Bez tego program aktualizacyjny nie ma pełnych uprawnień do naszego dysku SSD. Aktualizacja firmware SSD ADATA S599

Program musi wykryć nasz dysk, aby można było dokonać aktualizacji. Jeśli go nie widać można spróbować odświeżyć listę. Jeśli dalej go nie będzie widać, należy sprawdzić czy jest wykrywany w menedżerze urządzeń oraz, czy wgrane są odpowiednie sterowniki dla kontrolera płyty głównej. Aktualizacja firmware SSD ADATA S599

Program od ADATA wymaga wskazania mu pliku *.pkg z nowszym firmware. Aktualizacja firmware SSD ADATA S599

Następnie trzeba zaznaczyć, na którym dysku aktualizacja ma być przeprowadzona – oczywiście wybieramy ten poprawny dysk. Aktualizacja firmware SSD ADATA S599

Gdy już wszystko prawidłowo zaznaczymy, należy się upewnić, że nie popełniliśmy błędu, ponieważ wgranie nieprawidłowego firmware-u lub wgranie firmware-u na nie ten dysk może trwale uszkodzić SSD. Jeśli jesteśmy pewni klikamy „Download Firmware to Selected Drive” i zatwierdzamy. Po procedurze wgrania firmware-u nasz komputer powinien sam uruchomić się ponownie. Aktualizacja firmware SSD ADATA S599

Przed samą aktualizacją warto jeszcze porobić kilka screenów z programów informacyjnych, diagnostycznych lub benchmarków, aby porównać je ze stanem po aktualizacji. Poniżej screeny z programu CrystalDiskInfo przed aktualizacją (po lewej) i po aktualizacji (po prawej) na przykładzie dysku ADATA S599 128 GB. Jak widać program ma problem z odczytem prawidłowej temperatury dysku po aktualizacji firmware, ale jest to najprawdopodobniej związane z brakiem obsługi tak nowego oprogramowania naszego dysku SSD.

Aktualizacja firmware SSD ADATA S599 Aktualizacja firmware SSD ADATA S599Serdeczne podziękowania dla ADATA za użyczenie dysku SSD S599 128 GB.
Podzespół Model Dostarczył
Dysk twardy ADATA S599 128 GBADATA S599 128 GB ADATA logo


Przypominamy, że nie ponosimy odpowiedzialności za szkody wynikłe podczas nieprawidłowego przeprowadzania aktualizacji firmware na Waszych dyskach SSD! Skomentuj na forum!

Komentowanie zablokowane.