napisany przez: wonsky / Poradniki

Tworzenie obrazu i kopii dysku oraz partycji w Norton Ghost

norton_ghost_ikona

Każdy z nas doświadczył pewnej nieprzyjemności którą jest formatowanie dysku z systemem i instalacji od nowa, szczególnie na starych maszynach, gdzie instalacja całego oprogramowania zajmowała dużo czasu. Z myślą o ułatwieniu i przyspieszeniu tej procedury powstały programy do klonowania dysków oraz tworzenia obrazów partycji czy też całych dysków. Dzięki utworzeniu obrazu gotowego do pracy systemu ominie nas potrzeba marnotrawienia czasu na instalację systemu, poszczególnych sterowników i oprogramowania. Skupmy się więc na najpopularniejszym oprogramowaniu do tego celu, tj. Norton Ghost firmy Symantec.

napisany przez: spinnaker / Poradniki

Aktualizacja firmware na dysku SSD

aktualizacja_firmware_ikona

Nośniki danych Solid State Drive, czyli popularnie zwane dyski SSD podobnie jak napędy optyczne, czy płyty główne posiadają swój własny firmware (bios), który odpowiedzialny jest za działanie i komunikację podzespołów w danym urządzeniu. I podobnie jak w napędach czy płytach głównych można go aktualizować, co ma na celu zazwyczaj polepszenie parametrów pracy lub nawet dodanie nowych funkcji.

Dziś przedstawimy Wam procedurę aktualizacji na przykładzie dysku SSD ADATA S599 128 GB, który oparty jest o kontroler SandForce SF-1222. Poza tym poznacie kilka przydatnych, przy takiej operacji, trików.

napisany przez: spinnaker / Poradniki

Jak sprawdzić czy funkcja TRIM jest włączona w naszym systemie?

flash_ssd_drive

Jedną z większych wad dysków SSD jest to, że wraz z zapełnianiem go, następuje spadek wydajności, szczególnie podczas zapisu. Dzieje się tak, ponieważ dane usunięte z niego tak naprawdę zostają na nim fizycznie do czasu, aż nasz system operacyjny wyda odpowiednie polecenie, dzięki któremu zostanie zwolnione zajęte miejsce.

Takim poleceniem jest komenda TRIM, której zadaniem jest informowanie kontrolera dysku, które bloki nie są już potrzebne systemowi plików.

napisany przez: Błażej Owsiany / Poradniki

Radeon HD6970 w cenie HD6950? Krótki poradnik

radeon_hd6950_ikona

W tym krótkim poradniku pokażemy, jak w darmowy i bezpieczny sposób odblokować niedostępne w standardzie elementy kart Radeon HD6950. Dzięki wprowadzonym zmianom wydajność rośnie bardzo wyraźnie. Czy faktycznie uda nam się uzyskać moc obliczeniową o 400 złotych droższej karty HD6970? Przekonajcie się sami.

napisany przez: Tomasz Hamera / Poradniki

Rzut oka na Windows Live Essentials 2011

windows_live_essentials_ikona

Jak wszyscy wiemy, gigant z Redmont zawsze dążył do tego by ułatwić interakcję z systemem operacyjnym i jego oprogramowaniem. Do systemu Windows dodawanych jest coraz więcej funkcji i programów, które mają za zadanie wprowadzić użytkownika w wirtualny świat „okienek”. Wraz z systemem Windows Vista światło dzienne ujrzało zarówno nowe jądro tegoż systemu jak i usługi pomagające „odnaleźć się” w Windowsie. Jedną z owych usług jest Windows Live Essentials, czyli Programy Windows Live. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć zasadę działania tego pakietu, bo tak na prawdę pomimo, że jest on dostępny na wyciągnięcie ręki praktycznie nikt z niego nie korzysta, a uwierzcie nam – warto. Zapraszamy!

napisany przez: MRx / Poradniki

Cicho i wydajnie – jak pogodzić ciszę z wydajnością? Część I

ikona

Wielu z nas bardzo zależy na ciszy komputera – rzadko jednak zwracamy na to uwagę, kiedy zaczynamy kolekcjonować swój własny sprzęt komputerowy, jednakże to już teraz na początku warto byłoby pomyśleć o tym, czy na biurku ma znaleźć się maszyna, która wystraszy hałasem wszystkie korniki z naszego biurka, czy też chcielibyśmy, aby odwiedzający nas ludzie mieli pewien problem ze stwierdzeniem czy komputer jest włączony – czy też nie.

napisany przez: MRx / Poradniki

C’n’Q na sterydach – Obsługa programu K10stat dla AMD

ikona

K10stat to program służący do ręcznego ustawiana stanów P procesorów rodziny K10. W praktyce korzystając z K10stat można w prosty sposób poprawić funkcjonowanie C’n’Q w komputerze, a tym samym ograniczyć ilość pobieranej energii pobieranej przez procesor.

W dobie mocno podkręconych procesorów stany P procesora zdefiniowane przez AMD poprzez C’n’Q stają się mocno przestarzałe, co objawia się większym poborem prądu przez podkręcony procesor w stanie ‘luzu’ (idle state).

 [1] [2] [3] >>