napisany przez: Starbreaker / Overclocking

Raport z OC cz. VIII – Power of AMD

« PoprzedniaNastępna »

Overclocking 2D platforma 1

Od samego początku płyta główna Gigabyte 970A-UD3 pracowała bardzo stabilnie. Musimy pochwalić sekcję zasilania (całkiem dobra jak na dzieło Gigabyte) oraz bardzo dobre prowadzenie pamięci RAM. Na krytykę zasługuje lekko niedopracowana wersja BIOSu – funkcja Turbo Core niestety nie działała poprawnie. Mieliśmy także problemy z programem Easy Tune. Sporym utrudnieniem był brak możliwości zmiany taktowania referencyjnego płyty z poziomu systemu operacyjnego. Przesunięcie suwaka odpowiedzialnego za częstotliwość HTT skutkowało bluescreenem. Zapewne w następnych wersjach softu pojawią się poprawki. Program AMD Overdrive, który uważamy za jeden z najlepszych w swojej klasie, nie pozwalał się uruchomić. HTT wall na poziomie 370 MHz kończył zabawę. Niezależnie od temperatury, mnożników, napięć, timingów i pamięci RAM, przekroczenie progu 370 MHz było niemożliwe.

Jak widać procesor pozwolił się podkręcić do 5110 MHz i było to taktowanie całkowicie stabilne. Z tego powodu uważam, że CPU stać na znacznie więcej. Po tym konkretnym egzemplarzu spodziewaliśmy się znacznie lepszego taktowania. Podczas testów wstępnych z wykorzystaniem chłodzenia powietrznego, założyliśmy finalny wynik na poziomie 5.5 GHz. Niestety zablokowany mnożnik procesora wraz z ograniczeniem wynikającym z maksymalnej częstotliwości z jaka może pracować magistrala płyty głównej okazały się przeszkodą nie do pokonania. W benchmarkach niskie taktowanie rdzeni nadrobiliśmy optymalizacją oraz wysokim przetaktowaniem pamięci RAM i/lub zintegrowanego mostka północnego (NB).

Wydajność jest naprawdę dobra, biorąc pod uwagę bardzo niskie taktowanie rdzeni procesora. Cała wydajność wynika z dużego taktowania wewnętrznego mostka północnego, który pracował z maksymalnym mnożnikiem – x10. Jego podkręcenie jest kluczem do uzyskania wysokiej wydajności zarówno podczas benchmarków 2D jak i starszych testów 3D.

Taktowanie rdzeni na poziomie 5 GHz wykluczało możliwość uzyskania dobrych wyników w benchmarkach 3D. Dlatego testy kart graficznych wymagają zmiany platformy testowej.

« PoprzedniaNastępna »

1 Komentarz

Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.