napisany przez: tomekk600 / Overclocking

Raport z OC cz. VII – ekstremalne testy 3D na Sandy Bridge

« PoprzedniaNastępna »

Vertex 3D Radeon HD6950 z płytą Gigabyte P67A-UD4

Najciekawszym wynikiem osiągniętym na platformie z płytą Gigabyte P67A-UD4 oraz kartą graficzną Vertex 3D Radeon HD6950 było ponad 116 tysięcy punktów w 3DMark’u 2001. Kilka godzin tweakowania zaowocowało większym wynikiem mimo mniej wydajnej karty graficznej chłodzonej powietrzem i mniejszych zegarów procesora.

Raport z OC cz. VII Raport z OC cz. VII

Wynik przyszedł na świat w pocie czoła. O ile finalnie osiągnięte taktowania na płycie P67A-UD4 były bardzo stabilne, o tyle ich osiągnięcie było dla nas nie lada wyzwaniem. Podczas kilku godzin overclockingu płyta kilkanaście razy musiała przywrócić pierwotny BIOS z powodu… uszkodzenia starego? nie to chyba niemożliwe… Działo się to notorycznie – po wprowadzeniu niestabilnych ustawień w BIOS, albo po niestabilności podczas testu lub od tak sobie. Nie mamy pewności, czy jest to wina naszego egzemplarza, czy ogółem płyta przeznaczona jest dla tych bardziej cierpliwych. BIOS zmieniał swoją wersję na pierwszą, jaką zobaczyła kość pamięci tej płyty, następnie trzeba było wgrać wersję najnowszą za pomocą programu @Bios gdyż Q-Flash nie działał, a następnie od nowa wprowadzić swoje ustawienia, gdyż wszystkie zapisane profile oczywiście „wyparowały”. Plusem dla Gigabyte’a była stabilność w SuperPi przy zegarze 5,5 GHz (nie wiemy czemu Asus tracił ją nawet dla CPU taktowanego częstotliwością 5 GHz) oraz stabilność dla zegara 5,5 GHz dla temperatur oscylujących w granicach -50° (Asus tracił ją poniżej -20° i trzeba było obniżyć zegar procesora do 5,4 GHz). Przy chłodzeniu agregatem Single-Stage bez regulacji temperatury znacznie ułatwiło nam to życie. Karta Vertex którą otrzymaliśmy to wersja referencyjna. Wykonywaliśmy modyfikacje upgrade’u poprzez zmianę BIOS toteż raz pracowała jako Radeon HD6950 a raz jako HD6970. Potencjał OC po modyfikacji jest dokładnie taki sam jak przed nią. Niecałe 1000 MHz dla rdzenia nie jest złym wynikiem. Pamięci podkręcały się bardzo dobrze. Ich taktowania wahały się w przedziale 1500-1600 MHz w zależności od taktowania rdzenia. Wyniki trochę słabsze niż na GTX 480. No ale to dlatego, że sama konstrukcja jest z założenia mniej wydajna od Fermi. Udało nam się poprawić wynik w Aquamark osiągnięty na GTX’ie. Test silnie zależy od procesora. Jego taktowanie było niższe niż poprzednim razem, jednak pracowaliśmy na znacznie niższych timingach pamięci. Zmiana 9-10-9-27 na 6-10-6-24 przyniosła widoczny efekt. Kolejnym ciekawym wynikiem jest ponad 114 tys. punktów w 3DMark 03. Reszta benchmarków na karcie Radeon HD6970 wypadła analogicznie – od kilku do kilkunastu procent gorzej niż w przypadku GTX480.

v Raport z OC cz. VII

« PoprzedniaNastępna »

1 Komentarz

  1. [...] Zapraszamy do lektury na portalu OCLab.pl ! Skocz na górę Kategoria: ArtykułyTagi: 2500k, 3DI OCL, Asus p8p67, azot, Deluxe, extreme overclocking, Gigabyte, HD5870, HD6870, HD6970, Lightning, ln2, Msi GTX 480, P67A-UD4, podkręcanie, Sandy Bridge, Vertex 3D  Cancel ReplyKomentuj [...]