napisany przez: qjak / Overclocking

Raport z OC cz. VI – i7 920 i 975EE kontra Gigabyte GA-X58A-UD7 z SS w tle

« PoprzedniaNastępna »

Wstęp

Swoją przygodę z ekstremalnym overclockingiem zacząłem już jakiś czasu temu. Po kilku podejściach do procesorów na socket 775 przyszedł czas LGA 1366, czyli podstawkę na której oparta jest moja główna platforma. Wyników osiąganych na niej nie mogłem zaliczyć jednak do zadowalających, a winą o taki stan rzeczy obarczałem moją płytę główną. Z pomocą przyszła firma Gigabyte, która udostępniła mi płytę GA-X58-UD7, za co jestem bardzo wdzięczny. Jako że moja prywatna płyta główna, niezbyt dobrze radząca sobie z ekstremalnym podkręcaniem również pochodzi od tego producenta, mogłem sprawdzić, co zostało poprawione w stosunku do niej. Małe wyjaśnienie – celem tego testu nie było ustanawianie nowych rekordów świata, a jedynie sprawdzenie, ile mocy drzemie w moim prywatnym Core i7 920.

O płycie słów kilka

Płyta, którą mi dostarczono, jest drugą w hierarchii producenta. Pierwsze miejsce zajmuje wersja UD9, która jest konkurentem dla najwyższych modeli innych producentów. Poza nieodzownym dla płyt na LGA 1366 kompletem mostków Intela, czyli X58 i ICH10R, płyta została uzupełniona o wsparcie Sata 6Gbps oraz USB 3.0.

Gigabyte GA-X58A-UD7 Gigabyte GA-X58A-UD7

Jedną z pierwszych rzeczy rzucających się w oczy przy oglądaniu płyty, jest na pewno jej rozbudowany system chłodzenia. Gigabyte nie tylko wyposażył płytę w znaczne ilości heat-pipe’ów i radiatory pokaźnych rozmiarów, ale także dołączył blok umożliwiający podłączanie płyty do układu chłodzenia cieczą.

Gigabyte GA-X58A-UD7 Gigabyte GA-X58A-UD7

Płyta, którą dostałem do testów jest w pierwszej rewizji, a wspominam o tym, ponieważ różnice między nią a drugą rewizją tkwią głównie w sekcji zasilania. W przypadku rev.1 mówimy zatem o 24-fazowym zasilaniu procesora, podczas gdy rev.2 ma już “tylko” 16 faz. Przekłada się to w znaczący sposób na możliwości podkręcania. Uprzedzając trochę fakty, większość wyników osiągnąłem na o wiele mniejszych napięciach niż na mojej UD5.

Gigabyte GA-X58A-UD7

Na pochwałę zasługuje nie tylko sama płyta, ale także oprogramowanie Easy Tune6 w wersji B10.1216.1. Dla większości może wydawać się dziwnym fakt, że zmiana napięć z poziomu systemu bywa bardzo pomocna przy osiąganiu dobrych wyników.
« PoprzedniaNastępna »
 [1] [2] [3] [4] >>

1 Komentarz