napisany przez: tomekk600 / Overclocking

Raport z OC cz. V – procesory Core i3 i i5 spotykają ciekły azot

« PoprzedniaNastępna »

Etap pierwszy – chłodzenie powietrzem

Odbył się na płycie Maximus III Formula współpracującej z procesorem i3 550. Procesory Clarkdale słyną z tego, że mają najgorszy kontroler pamięci z wszystkich rodzin procesorów Intela w których został on zintegrowany. Ten z naszego procesora lepiej współpracował z kośćmi Kingstona. Trzeba nadmienić, że w testach syntetycznych zaliczanych do kategorii 2D takich jak SuperPi , Pifast czy wprime nie jest to wcale ważne i mało tego, nawet zegar pamięci nie jest aż tak istotny. Priorytetową sprawą jest tylko i wyłącznie zegar procesora. Dopiero w testach 3D QPI może nas troszkę ograniczać, jednak znowu nie jest to wielki procent na ubytku wydajności. Ile? To dokładnie pokażą pierwsze testy

Raport z OC cz. V Raport z OC cz. V

Zaczęliśmy łagodnie, od chłodzenia boxowym coolerem. Wyniki pokazują różnice między mniejszym, a większym o 1,5 GHz QPI w programach SuperPi, Pifast, wprime.

Raport z OC cz. V Raport z OC cz. V

Raport z OC cz. V Raport z OC cz. V

Raport z OC cz. V Raport z OC cz. V

W SPi przyrost jest niezauważalny i mieści się w granicach błędu pomiarowego. 0,001 sekundy to wartość którą nie należy się sugerować. Największy wzrost wydajności obserwujemy w programie Pifast. Dla tego benchmarka opłaca się zwiększyć QPI kosztem taktowania CPU. Miejmy na uwadze, że przetaktowanie procesora nie jest w tym momencie duże. Przy ekstremalnym overclockingu i zegarach CPU większych niż 5,5 GHz utrzymanie QPI na poziomie większym od 4 GHz jest bardzo trudne i mija się z celem. Overclockerzy najczęściej przetaktowują tę magistralę w okolice 3 GHz.
« PoprzedniaNastępna »

1 Komentarz