napisany przez: Bartosz Figura / Pozostałe

Wyciekła baza MTGox – 60 tysięcy użytkowników Bitcoin

Jakiś czas temu pisaliśmy o wycieku danych z Sony (czytaj więcej). Kilka godzin temu doszło do może mniej spektakularnego wycieku, ale wstrząsnął on zainteresowanymi i całym światkiem Bitcoin. Zapytacie czym? Bitcoin to nowa, cyfrowa waluta. O tym, czym jest, co się z nią wiąże i jak ją zdobywać i na niej zarabiać napiszemy już wkrótce, teraz musi Wam wystarczyć poniższy film.

Czym jest więc mtgox? W skrócie to miejsce, gdzie można wydobyte „bitcoiny” zamieniać na prawdziwą walutę – dolary, a za prawdziwą walutę kupować bitcoiny celem ich dalszej sprzedaży. Do wglądu są pliki z loginem, mailem i zaszyfrowanym hasłem. Okazuje się jednak, że szyfrowanie haseł było bardzo słabe i praktycznie większość używanych do „wydobywania” bitcoinów kart może poradzić sobie z odszyfrowaniem hasła. A stąd krótka droga do dostępu do konta i ewentualnej kradzieży. Jeśli tego byłoby mało, to na kilka chwil przed wyciekiem bazy okazało się, że ktoś na mtgox wyprzedał ogromną liczbę trzymanych przez siebie monet. Ich wartość, z początkowych ponad 17$ spadła momentalnie do poziomu 0,01, co spowodowało wzmożone zakupy. W tej chwili mtgox wydał oficjalne oświadczenie dotyczące obydwu spraw:

The bitcoin will be back to around 17.5$/BTC after we rollback all trades that have happened after the huge Bitcoin sale that happened on June 20th near 3:00am (JST). Service should be back by June 20th 11:00am (JST, 02:00am GMT) with all the trades reversed and accounts available. One account with a lot of coins was compromised and whoever stole it (using a HK based IP to login) first sold all the coins in there, to buy those again just after, and then tried to withdraw the coins. The $1000/day withdraw limit was active for this account and the hacker could only get out with $1000 worth of coins. Apart from this no account was compromised, and nothing was lost. Due to the large impact this had on the Bitcoin market, we will rollback every trade which happened since the big sale, and ensure this account is secure before opening access again. UPDATE REGARDING LEAKED ACCOUNT INFORMATIONS We will address this issue too and prevent logins from each users. Leaked information includes username, email and hashed password, which does not allow anyone to get to the actual password, should it be complex enough. If you used a simple password you will not be able to login on Mt.Gox until you change your password to something more secure. If you used the same password on different places, it is recommended to change it as soon as possible.
Możliwe, że administratorzy posuną się do „rollback” czyli przywrócenia stanu kont wszystkich użytkowników (łącznie z tymi, którzy wykorzystali dołek w kursie i kupili wiele monet po zaniżonej cenie), aby ustabilizować sytuację i wrócić do „normalności”. WIADOMOŚĆ SPRZED CHWILI: Transakcje zostały anulowane, kurs wraca do normy. Mimo tego wiele jest głosów oburzenia – nie ma się czemu dziwić, gdyż wiele osób kupiło wiele monet za bezcen i praktycznie w jednej chwili stali się milionerami (pod warunkiem, że kurs monety szybko wróciłby do normy). Po rollback cała sytuacja jakby nie miała miejsca i głosy zawodu słychać w komentarzach, komuś nawet udało się znaleźć adres firmy mtgox. Czekamy na rozwój zdarzeń, acz zdania co do przyszłości tego największego kantoru Bitcoin są podzielone – jedni wróżą mu rychły upadek po takim zawodzie, jaki sprawili swoim użytkownikom, inni upatrują w tym szansę na poprawę zabezpieczeń i rozwój innych kantorów. Na razie spory ruch przeżywa polski Bitomat, gdzie, po spadku kursu, wiele osób skupuje monety, aby sprzedać je przy najbliższym wzroście.

Komentowanie zablokowane.