napisany przez: Piotr Pomieński / Sprzęt

Próbki serwerowych kości DDR4 16 GB od Samsunga

W grudniu 2010 Samsung stworzył pierwszy na świecie moduł DDR4 o pojemności 2 GB. Nie poprzestał jednak na module 2 GB i ogłosił wyprodukowanie próbnych egzemplarzy pamięci DDR4 o pojemnościach 8 i 16 GB. Są to pamięci rejestrowane, z przeznaczeniem do serwerów.

Samsung 16 GB DDR4 RDIMM

Do produkcji tych modułów wykorzystano 30 nm proces technologiczny. Przewiduje się, że w przyszłym roku pamięci tego typu osiągną przepustowość dwa razy większą od używanych obecnie kości DDR3, czyli około 3200 Mbit/s. Ponadto teraz pracują one przy napięciu 1,2 V, co w rezultacie da około 40% mniejsze zużycie energii w porównaniu do modułów DDR3 pracujących z napięciem 1,35 V. Samsung zamierza też w przyszłym roku zmniejszyć proces technologiczny do 20 nm, co pozwoli między innymi na stworzenie kości o pojemności aż 32 GB.

Próbki najnowszego RAMu Samsunga zostały dostarczone producentom procesorów i kontrolerów pamięci, żeby przygotować rynek na wprowadzenie tych modułów do sprzedaży w przyszłym roku. Samsung pracuje obecnie nad utworzeniem standardu JEDEC dla technologii i specyfikacji DDR4. Przewiduje się, że ta procedura zostanie ukończona w sierpniu.

 Źródło: TechPowerUp

Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.