napisany przez: Piotr Pomieński / Sprzęt

AMD FX 8350, 6300 i 4320 przewidziane na trzeci kwartał 2012 roku

Obecnie sprzedawane procesory FX nie zachwycają praktycznie pod żadnym względem. W zamyśle miały one konkurować wydajnościowo z procesorami Intela na rdzeniu Sandy Bridge, lecz spotkały się z ogromną falą krytyki, ponieważ w wielu zastosowaniach okazały się one gorsze od starszych Phenomów II x6, a nawet x4. Ich pobór mocy oraz ilość oddawanego ciepła również pozostawiały wiele do życzenia, zwłaszcza po podkręceniu. Od momentu ich wydania w październiku 2011, fani AMD (o ile nie zdążyli w międzyczasie zmienić platformy na Intela) z niecierpliwością wyczekują premiery poprawionych procesorów z serii FX.

Budowa modułu w architekturze Piledriver

AMD obecnie pracuje nad trzema nowymi CPU – FX 8350, FX 6300 i FX 4320. Wszystkie z nich będą oparte o ulepszoną architekturę Bulldozer, nazwaną Piledriver, będą wykonane w 32-nm procesie technologicznym, będą posiadały ulepszoną technologię Turbo Core i będą kompatybilne z podstawką AM3+. Wszystkie trzy oficjalnie wspierają pamięci DDR3 o prędkości do 1866 MHz.

FX 8350 będzie miał 8 rdzeni, 16 MB cache, TDP 125 W oraz odblokowany mnożnik. FX 6300 będzie FXem 8350 z zablokowanym jednym modułem (jeden moduł zawiera w sobie dwa rdzenie, dzielące między siebie kilka elementów, np. cache L2), dając konstrukcję 6-rdzeniową z 14 MB cache. Taki sam zabieg będzie wykorzystany do stworzenia FX 4320, gdzie zablokowane zostaną 2 moduły, co da nam procesor czterordzeniowy z 12 MB cache. Taktowania póki co pozostają nieznane, lecz przypuszcza się, że będą one wyższe od porównywalnych starszych modeli FX, Zambezi.

Wydanie wszystkich trzech procesorów jest przewidziane na III kwartał 2012. Mamy tylko nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z 2011 roku, kiedy to premiera Bulldozera została przełożona o pół roku – z kwietnia na październik.

Źródło: Fudzilla, Anandtech

1 Komentarz

  1. zeta198 pisze:

    Oby poprawili wydajność i ilość pobieranego prądu po OC, bo jak na razie Phenom II x4 jest tak samo wydajny :E

Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.