napisany przez: spinnaker / Zasilacze

Test zasilacza awaryjnego UPS APC RS 550

« PoprzedniaNastępna »

Wstęp

Nadszedł czas na recenzję kolejnego zasilacza w naszym portalu. Tym razem będzie to zasilacz całkiem innego gatunku, mowa bowiem o zasilaczu awaryjnym UPS znanej amerykańskiej firmy APC. Pod redakcyjną lupę wzięliśmy model Power-Saving Back-UPS Pro 550. Dla niejednego overclockera może okazać się on przydatnym gadżetem, szczególnie dla tych, którzy podejmują się aktualizacji biosów, firmware’ów, czy wgrywaniem bios-modów. Niepowodzenie podczas takiej operacji, gdy na przykład elektrownia zrobi nam niemiłą niespodziankę, może okazać się przykre i na jakiś czas możemy zostać bez komputera lub wydamy trochę pieniędzy na zaprogramowanie kości BIOS przez serwis komputerowy. Jednak nie tylko w takich przypadkach UPS okaże się przydatny. Zapewne wielu z Was spotkało się z sytuacją, w której kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut pracy zostało utracone z powodu chwilowego braku prądu. Może w codziennym życiu nie jest to przeszkodą (w końcu brak światła przez 30 sekund tragedią nie jest), lecz już niezapisanie naszej pracy często wiąże się z frustracją i dodatkowym czasem, poświęconym na przywrócenie utraconych danych. Z takich opresji i niemiłych sytuacji pomóc nam może zasilanie awaryjne, które przez kilka minut podtrzyma pracę naszego komputera, a my będziemy mieć czas na zapisanie niezbędnych programów i bezstresowe wyłączenie komputera. Warto pamiętać tutaj o najważniejszych parametrach zasilaczy awaryjnych UPS (ang. Uninterruptible Power Supply), aby po zakupie nie żałować zainwestowanych pieniędzy. I tak warto tutaj zwrócić uwagę na kilka parametrów:
  • moc pobieraną przez nasz komputer,
  • oczekiwany czas podtrzymania zasilania podczas przerwy w dostawie prądu,
  • charakter obciążenia (nieliniowy dla komputera, liniowy dla innych urządzeń), który ma wpływ na czas podtrzymania zasilania.
Dwa pierwsze parametry powinniście znać (w końcu to podstawy fizyki), natomiast o co chodzi z charakterem obciążenia? Przedstawimy to Wam na krótkim przykładzie. Na wykresie pierwszym przedstawiono przebieg napięcia (kolor niebieski) i prądu (kolor zielony) dla urządzeń o charakterystyce obciążenia indukcyjnego (jest wyraźnie liniowa). Charakterystyka obciążenia indukcyjnego (liniowa) Natomiast komputery często cechują się charakterystyką nieliniową, taką jak przedstawiono na drugim wykresie. I tak, im charakterystyka ta będzie bardziej liniowa tym będzie mniej strat (warto tutaj sobie przypomnieć pojęcia z fizyki takie jak: moc bierna, czynna i pozorna prądu zmiennego) i tym samym czas podtrzymania będzie dłuższy. Charakterystyka obciążenia komputerowego (nieliniowa)

Przedstawienie zasilacza

APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 (RS 550) jest zasilaczem zewnętrznym jak większość zasilaczy UPS. Jego obudowa, utrzymana w czarnej tonacji, jest dość stabilna i masywna, bowiem stanowi również ramę, na której opiera się cały ciężar zasilacza. A waży on sporo, bo aż 6,5 kg. Na bokach oraz u góry obudowy zostały umiejscowione kratki wentylacyjne, wspomagające chłodzenie układu prostowniczego. Do zasilacza producent dołącza dwa przewody sieciowe do podłączenia urządzeń zasilanych, przewód sieciowy do zasilania UPS-a, przewodu USB–8P8C (RJ-45) do komunikacji z komputerem – dostaliśmy nawet dwie sztuki. Nie dostaliśmy jedynie przewodu do połączenia sieci internetowej (popularnie zwana skrętka) z komputerem, ale powinien być w podstawowym wyposażeniu przy zakupie UPS-a w sklepie. Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550

Specyfikacja zasilacza UPS APC RS 550
UPS APC RS 550 (BR550GI)
Moc wyjściowa 330 W / 550 VA
Wydajność przy pełnym obciążeniu 77 %
Wydajność przy połowie obciążenia 84 %
Typ przebiegu Schodkowa aproksymacja sinusoidy
Maksymalny czas przełączania 8 ms
Gniazda wyjściowe 3x IEC 320 C13 (zasilanie zapasowe)
3x IEC 320 C13 (ochrona przeciwprzepięciowa)
Zakres napięcia wejściowego (tryb podstawowy) 176 – 282 V
Maksymalny prąd wejściowy 6 A
Obciążenie wyłącznika toru zasilającego 7.0 A
Typowy czas pełnego ładowania akumulatora 12 godzin
Znamionowa energia przepięcia [w dżulach] 420 J
Ochrona linii danych Network line – 10/100/1000 Base-T Ethernet [RJ-45]
Ciężar netto 6.53 kg
Wymiary wysokość 190.00 mm
szerokość 91.00 mm
głębokość 310.00 mm

Na froncie u góry umiejscowiono trzy przyciski służące do obsługi oraz konfiguracji zasilacza. Są to kolejno:
  • wyciszenie (MUTE) dość piskliwego dźwięku ostrzegawczego,
  • Power ON/OFF (służący do włączania i wyłączania UPS-a),
  • przełącznik Display/Menu umożliwiający przegląd menu oraz włączania i wyłączania wyświetlacza.
Podczas pracy zasilacza przyciski są podświetlone na biały kolor i nie można owego podświetlenia wyłączyć, co może niektórych denerwować, szczególnie wieczorami bądź w nocy. Uzupełnienie stanowi dość czytelny wyświetlacz podświetlany na niebiesko (tu istnieje możliwość wygaszenia). Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Jak przystało na zasilacz i ten posiada tabliczkę znamionową, która została umieszczona na spodzie. Dowiemy się z niej o możliwościach UPS-a, między innymi o maksymalnym obciążeniu jakie zdoła uciągnąć (330 W rzeczywistej mocy skutecznej oraz 550 VA mocy pozornej zasilacza). Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Z tyłu znajdziemy gniazda zasilające. Trzy gniazda zasilające po lewej stronie służą do zasilania urządzeń, które mają być podtrzymywane po zaniku prądu (pierwsze od góry to gniazdo główne, pod które podłączamy komputer). Trzy gniazda po prawej posiadają tylko ochronę przeciwprzepięciową, do których można podpiąć mniej ważne urządzenia, ale z ochroną przed przepięciami. Wszystkie te gniazda posiadają filtrację napięcia wyjściowego. Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Powyżej owych gniazd znajdziemy przycisk zwalniający automatyczny bezpiecznik, gniazdo internetowe 8P8C (popularnie zwane jako RJ-45) z filtrem oraz takież samo gniazdko służące do komunikacji z komputerem. Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Najważniejszy w sumie element to bateria, która w głównej mierze decyduje o ciężarze zasilacza oraz czasie podtrzymania zasilania. W tym modelu zastosowano bezobsługowy akumulator żelowy GP1272 F2 marki CSB o parametrach 12 V, 7,2 Ah, 28 W. Można go wyjąć poprzez wysunięcie w bok dolnej nakrywki. Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550 Zasilacz UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550
« PoprzedniaNastępna »
 [1] [2] [3] [4] [5] >>

Komentowanie zablokowane.